1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Fuel-oil tankı sökümün de yangın.

Konusu 'Kaza İnceleme ve Araştırmaları' forumundadır ve Hasan Can Özdenli tarafından 15 Şubat 2014 başlatılmıştır.

 1. Hasan Can Özdenli Acil Durum Ve Afet Yönetim Uzmanı

  • Bölüm Yöneticisi
  Uzmanlık Sınıfı:
  Diğer Belge
  Firma / Kurum:
  Düzce İtfaiye Müdürlüğü'nde İtfaiye Eri
  YANGIN2 copy.jpg
  bir apartmanın bodrum katında eski fuel oil kazanı alev aldı…

  Olayın Çıkış Nedeni:
  Binaya ait hurda kalorifer kazanı sökümü esnasında içinde unutulan yakıt tutuşarak yangına sebebiyet vermiştir. İhmal, tedbirsizlik.

  Öğle saatlerinde hurdacılar binaya ait hurda kalorifer kazanını sökmek için oksijen kaynağını yakıyorlar. Kazanın dış cidarını keserek tamamen söküyorlar. Bu arada önlem olarak eskiden kalan yakıtı boşaltıp kazanın içine ve etrafını bol bol kireç serpmişler. Buraya kadar sıkıntı yok.

  Söküm sırası borulara gelince içine kireç atamadığından borulardaki süzülememiş fuel oil bir şekilde alev alıyor. Ustalar tası tarafı bırakıp sıvışıyor... vs.

  Eğer yangın açık alanda olsa kendi halinde yanmaya bırakır kontrollü şekilde yakarsınız ama meskenin bodrum katında ise ihmal ve tedbirsizliğinizin bedeli büyük olur.
 2. Fırat Nurdoğan Kaza Olay Araştırma Uzmanı

  • Bölüm Yöneticisi
  Sertifika Numarası:
  66039
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  kazanın sebbeinide çözümünüde yazmışsınız. Ana önlem şu olmalı ; Nasıl ki bunların kurulumunda yetkili teknik nezaretçiler tarafından gözetimi yapılıyorsa söküm işlemleride fenni teknik nezaretçiler tarafından yapılmalıdır..Öyle olsa idi borulardaki fuel oil hesaba katılarak borularında boşaltım işlemi pompalarla yapılır ve söküme öyle başlanırdı.