1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Görev tanimlari?

Konusu 'İşletme Kontrolü ve Denetimler' forumundadır ve messias tarafından 23 Mayıs 2013 başlatılmıştır.

1. messias İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    DUYUM OSGB
    arkadaşlar konuyu açacak bir yer bulamadım buraya açtım.

çalıştığım bir işletmede doktorumuz yeni yapılan bir denetim hakkında aldığı bir duyumu bizlerle paylaştı.

konu şöyleki;

çalışan personelin yapacağı işe uygun görev tanımlarının bulunmaması ve personelin bu görev tanımının altına imza atmamasının denetimde ceza yenmesine sebep olduğu söylenmiş. denetim esnasında gelen müfettiş iş güvenliği uzmanının bu tanımları hazırlayarak her işçiye yaptığı iş doğrultusunda bu evrakları imzalatmalı şeklinde bir açıklama yapmış.

böyle bir şey başına gelen var mı?
    var ise bu tanımları iş güvenliği uzmanının hazırlaması gerektiğiyle ilgili hüküm nerede geçmektedir?

bilgisi olan ya da yorum yapan arkadaşlara şimdiden teşekkürler.
  2. Ali Ünal İSGforum Üyesi

tüm çalısanların gorev yetkı ve sorumlulukları belirlenmiş ve kişilere deklare edilmesi gerekir. Amac mesleki ve iş tanımı dışındaki yapılan işler sonucu yasanabılecek iş kazalarının onune gecmektır. çalısanları iş aktinde sartlar harıcınde rızası olmadan baska bölüm ve ıslerde çalıstıramazsınız. Organızasyon, görev tanımları ve iş etüdleri tamamıyla yönetim sorumluluğunda olup uzmanlarla ılgısı yoktur. Çalıstıgınız kurulusun insan kaynaklarını uyararak gereklı hıyerarsık yapıyı olusturmasını sağlayın ayrıca tespit ve tavsıye niteliğinde deftere not düşün. Uzman arkadasların yönetmelikteki görev tanımlarını sınırlarını ıyı bılmelı, beklenti ve isteklere karsı mevzuataki görev yetkı ve sorumlulugunuzu hatırlatın derim. İşveren ve diğer bölüm sorumluları sorumluluğunuz olmayan işleri de size yükleme gayreti içerisinde olduklarından dik durmanız ve tavizler vermemeniz gerekir.
  3. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    41670
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    :::::::::
    Bu sorunu şu şekilde de aşabilirsiniz.
    6331 sayılı kanunun 16. Maddesi (Çalışanların bilgilendirilmesi başlığı altında) 1. fıkrasında;
    "İşyerinde iş sağlığı ve güvenliğinin sağlanması ve sürdürülebilmesi amacıyla işveren, çalışanları ve
    çalışan temsilcilerini işyerinin özelliklerini de dikkate alarak aşağıdaki konularda bilgilendirir:" ibaresi mevcuttur ve bunun (b) bendinde de;
    "Kendileri ile ilgili yasal hak ve sorumluluklar" dan bahsedilmektedir.

Umarım faydalı olmuştur.
  4. Tuğba Coşkun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bireysel
    Bu iş uzmanın değildir,ancak görev tanımlarının oluşturulması konusunda işvereni ve ilgili birimleri uyarır,dendiği gibi size harici işler yüklenebilir,gerkeiyorsa mevzuat maddesini de ekleyin ki bizim isg konusunda görev tanımımız işveren tarafından bilinsin.
    Şöyle yapılabilir ilk olarak kendi görev tanımınızı belirleyin,imzalayın ve imzalatın işverene, oluşturdugunuz formatı kullandırarak ilgili personelin yapacağı işleri belirtir görev tanımları hazırlatın
  5. mike_ece İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    görev tanımlarını Personel& İnsan Kaynakları departmanı oluşturur. ISG uzmanı sadece yok ise olusturun diyebilir
  6. Anıl Keskin Haber Grubu

• Haber Grubu
    Sertifika Numarası:
    92297
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Devlet kurumunda bir x işi yapan özel bir firmanın elemanlarına devletin müdürleri tarafından y işi verilirse ve bu devlet ile özel şirketin arasındaki teknik şartnamedeki görev tanımlarına uygun değilse ne yapabiliriz ? Kime şikayet ederiz ? Özel şirket kendi işinin dışındaki işleri yapmak istemediği zaman devlet baskı yapıyor sürekli.
  7. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman

Ekli Dosyalar:

8. Saime Soyarslan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Görev tanımları, genellikle Kalite Yönetim Sistemleri kapsamında hazırlanan bir dokümandır. Görev tanımları, organizasyon şemasındaki görevlere göre belirlenir. Bu dokümanda yetkiler, sorumluluklar, hangi birime bağlı olduğu, kimlere raporlama yapılacağı bilgileri bulunur. Görev tanımındaki bilgiler işe giriş eğitimlerinde anlatılıp, kişiye bir nüshası verilecek diğer dokümanlarla (iş yerinde uyulması gereken kurallar, el kitapları vb) birlikte verilebilir. Bunları aldığına dair bir form imzalatılabilir.
    Görev tanımları her ne kadar uzmanın alanına girmemiş gibi görünse de, uzmanın görevlere "iş sağlığı ve güvenliği kurallarına uygun olarak çalışır" türünde bir ibare eklenmesini talep etmesi faydalı olacaktır.
  9. messias İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    DUYUM OSGB
    şimdi bu yanıtlar üzerine aklıma başka bir soru geldi. isg uzmanı görevleri arasında formları oluşturmak gibi bir görevde yok onu nasıl açıklıyoruz?
  10. Mehmet Mete İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Firmamda görev tanımlamaları yok ve işverenin 3 tane oğlu hepsi müdür gibi davranıyor. Üretim sorumlusu yok bir ustabaşı var. Acil durum eylem planında görevleri belirtmem gerekiyor. Müdür yazacağım yazamıyorum görev tanımlamaları yapsam daha düzenli olacak gibi böyle bir format var mı ? Erkan beyin acil durum atamalarındaki görevler olmuş. Fabrikanın müdürü görevi, tanımı yardımcısı görevi, tanımı gibi bi format yapmam birilerini görevlendirme için yararlı olacağını düşünüyorum.
  11. Kıymet Güzel İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    18047
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    7 haziranda kaza geçirdik çalışan kolunu makinaya kaptırdı.Sebebi ise yapmaması gereken işi yapması..Görev tanımı bizim görevimiz arasında olsun olmasın bizi çoook yakından ilgilendirdiği için yapmamız veya yaptırmamız gerekli diye düşünüyorum..
  12. 07elvan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Kıymet Hanım netice ne oldu? Sizin uzmanı olduğunuz işyeri değil mi?