1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .
  2. ISGForum Geliştiricileri - Haberler
    Paylaştığınız güncel haberlerin ana sayfa (portal) slideshow'da çıkmasını istiyorsanız, yüklediğiniz resmin ismi haber olmalı, uzantısı ise jpg olmalıdır. Örnek için ana sayfada ki haberleri inceleyebilirsiniz. Bunu uyguladığınız zaman haberleriniz ana sayfamızda otomatik olarak gösterilecektir.

Görevini yaptığı için işten çıkarılan işyeri hekiminin işe iade davası görüldü

Konusu 'İş Sağlığı ve Güvenliği Haberleri' forumundadır ve Mehmet MAKAR tarafından 9 Ekim 2013 başlatılmıştır.

1. Mehmet MAKAR Haber Grubu Lideri

• Bölüm Yöneticisi
    • Haber Grubu
    Sertifika Numarası:
    120329
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman

İşyeri hekimi Ahmet Tellioğlu'nun işe iadesi ile ilgili davanın ilk duruşması bugün İstanbul'da görüldü. Dava, işveren tarafınn tanıklarının dinlenmesi için 14 Ocak 2014 tarihine ertelendi.

İstanbul'da Organik Kimya adlı bir şirkette işyeri hekimi olan Tellioğlu "yetersizlik" ve "sorunlu davranışları" gerekçe gösterilerek 28 Mayıs 2013 tarihinde işten çıkarılmıştı.

HekiMedya'ya konuşan Tellioğlu, hekimlik görevinin yaptığı ve işyerindeki bazı işçileri kimsayala maruz kalma şüphesi ile meslek hastalıkları hastanesine sevk ettiği için işten çıkarıldığını belirtti.
    Tellioğlu, işyerindeki bazı işçilerin ağır kimyasala maruziyet şüphesiyle meslek hastalıkları hastanesine sevk ettiğini ve hastaneden de bu kişilerin kimyasala maruz kaldıkları yönünde rapor verildiğini söyledi. Yaşanların ardından işten çıkarılan Tellioğlu, işverenin kendilerinde hastanenin saptadığı kimyasalların bulunmadığını iddia ettiğini belirtti.

Türkiye'de mevcut çalışma koşullarda yılda 10 binden fazla meslek hastalığı kaydedilmesi gerektiğini ancak bakanlık kayıtlarına göre bu sayının 300 civarında olduğunu ifade eden Tellioğlu, Türkiye'de meslek hastalığı tanısı koymanın oldukça or olduğunun altını çizdi.

Tellioğlu, meslek hastalığı tanısının zor olmasının yanında sistemin sağlıklı işlemesi için işyeri hekimlerinin işverenden bağımsız olması gerektiğini ancak Türkiye'de işyeri hekimlerinin maaşının çalıştıkları işyerinin işvereni tarafından verildiğini sözlerine ekledi.

Kaynak: Sendika.org -Hekimmedya.org

Ekli Dosyalar:

• haber.jpg
      haber.jpg
      Dosya Boyutu:
      56 KB
      Görüntüleme:
      12.826
  2. Erhan Çeliktürk İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    16620
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Uzman
    İşyeri hekimi Ahmey beyi işini doğru yaptığı için tebrik ediyorum. Umarım tüm işyeri hekimi arkadaşlar böyle sorumlu davranıyordur.
  3. nejlaaslan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    77119
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    İş güvenliği uzmanları da işyeri hekimleri de maaşlarını işverenden aldığı sürece gerçekten bu işleri ülkemizde doğru bir şekilde yapmak çok zor.Çünkü sonuç yukarıdaki örnekte olduğu gibi işten atmayla sonuçlanacaktır.İş sağlığı ve güvenliği kültürü işveren tarafında da oluşursa (ceza ile olabilir şimdilik bu ne yazık ki sadece) o zaman bu meslekler doğru bir şekilde yapılabilir.
  4. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor
    İSG için tüm işverenlerden belli oranda bir fon kesilip, isg çalışanlarının ücretlerinin bu fondan karşılanması düşünülebilir. Ayrıca isg için bakanlığa bağlı özerk bir yapı oluşturulur ve isg çalışanları bu özerk kuruma bağlı olursa İşveren ve isg pofesyoneli arasındaki para ve idari ilişki de önlenebilir.
  5. Mehmet MAKAR Haber Grubu Lideri

• Bölüm Yöneticisi
    • Haber Grubu
    Sertifika Numarası:
    120329
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Maden Mühendisleri odası bu dediğin fonu 20 yıldır teknik nezaretçiler için istiyor ama bakanlıklardan takan kimseyi bulamadık hala sen bulursan bizide haber et!
  6. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor
    Zamanla olacaktır. 90 yıldır İSG yasası bekliyorduk. Hükümet halletti. Türkiyenin çözülmeyecek sorunu yok. Biraz zaman, biraz sorunu kamuoyuna duyurma meselesi.

Ne yazıkki odalar mesleki sorunlardan çok belli bir ideolojiye angaje oldukları için ses duyurma işinde son derece itici oluyorlar.

Belliki başka yollar bulmamız gerekiyor.
  7. Mehmet MAKAR Haber Grubu Lideri

• Bölüm Yöneticisi
    • Haber Grubu
    Sertifika Numarası:
    120329
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    bir öneri sunuyorsunuz, bu önerinin 20 yıldır odalar tarafından talep edildiğini söylüyorum ve suç doğru bir şey istedikleri için yine odalarda öylemi! 2 kere 2 eşittir 4 bunu kabul ediyorsunuz ama odalar dediği için kabul edilmemesinin suçu odalar öylemi!

hergün sinir bozmada üstünüze yok!
  8. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor
    Bir önerinin doğru olması yetmez, önerinin dile getiriliş biçimi de önemli. Odaların bu halleriyle bunu yapması imkansız diyorum...

Sinir durumunuz beni ilgilendirmez ben fikre bakarım.
  9. nejlaaslan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    77119
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    doğruyu söylemek değil insanlar için önemli olan, kimin söylediği belirleyici olmuş ne yazık çok üzücü ....benimle aynı görüşe sahipse doğru olarak kabul ederim ama yok aynı görüşte değilse doğru da olsa kabul etmem çünkü onlar öteki bizden değil....herşeye bakış açısı bu olmuş....
  10. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor
    Bunda üzülecek bir şey yok. Doğruyu söylemek yetmez, o doğruyu söyleyenin kim olduğu ne olduğu da önemli. Hitler: "dünyaya özgürlük getirmek gerekir" dediğinde bunun doğru olması bir şey ifade etmez. Hitlerin bunu söylemesi kanımızı dondurmaya yeter.
  11. Mehmet MAKAR Haber Grubu Lideri

• Bölüm Yöneticisi
    • Haber Grubu
    Sertifika Numarası:
    120329
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Koray bey tmmob gibi 12 eylul faşizmine hosgeldin demeyip direnen bir kurumu hitler ornegi vererek karalamak alcakliktir !!
  12. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor
    Alçak lafını size iade ederim. TMMOB darbeleri desteklemiş, türban yasağı vb antidemokratik uygulamaları savunmuş bir kasttır. kendi yapısıda anti demokratiktir. Türkiyede gelişmenin önünde bir engeldir.
  13. Mehmet MAKAR Haber Grubu Lideri

• Bölüm Yöneticisi
    • Haber Grubu
    Sertifika Numarası:
    120329
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman

yazık! hemde çok yazık!
  14. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor
    TMMO açılımı ne? Türk mimar mühendisler odası.. adı bile ırkçılık içeriyor. Bunu bile değiştirmediler.

Kürt, laz, ermeni, arap, rum vb. mühendislere ayıp değil mi? Önce adlarını değiştirsinler o türk'ü türkiye yapsınlar öyle konuşalım.

Althusserin dediği gibi devletin idelojik aygıtından başka bir şey değiller. Yıllarca bu ülkede gericiliğin kalesi oldular.
  15. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Çok sert oldu..Minerist ve Koray bey ben üzülüyorum böyle.Düşünceleri paylaşmak için kaba ve kırıcı olmaya luzum yok.İnanın artık zoruma gidiyo bu sitede bu gibi paylaşımlar.İkiniz adına ben özür diliyorum.
  16. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor
    iyide ben bana yapılana cevap verdim.. forumda hakaret içeren tek mesajım yoktur :(