1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Göz duşu kullanma talimati

Konusu 'Talimatlar' forumundadır ve tuba kuruoğlu tarafından 9 Mart 2015 başlatılmıştır.

1. tuba kuruoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    74568
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    ARKADAŞLAR MERHABA. GÖZ DUŞU KULLANMA TALİMATI FORMATI OLAN VAR MI?
  2. Erhan Çeliktürk İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    16620
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Uzman
    Hastanede İş Güvenliği uzmanıyken ekteki talimatı kullanmıştım.

Ekli Dosyalar:

3. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
  4. Ersin Bozkurt Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    43934
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Makina mühendisi
    göz duşlarında kullanılması gereken su kalitesi de önemlidir
  5. menot İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Dün açılan bu konuyu gördükten sonra araştırma yaparken google'den ulaşılabilen yeterli Türkçe kaynak(1 tane) olmadığını gördüm. Birkaç tane video izledim, İngilizce yazılı kaynaklardan bilgi edinmeye çalıştım. Kişisel düşüncem, bu yolla yeni ve kapsamlı Türkçe bir talimat oluşturulması gerektiğidir. Özellikle konuda bağlantısı verilen video adım adım talimat oluşturmak adına sağlam bir temel oluşturabilir. Yukarıda verilen talimat ve video üzerinde yazılanlar maalesef tek başına yeterli değildir.
  6. Nil Gün İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    28762
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Arkadaşlar Mehabalar,
    Bende de Göz Duşu Kontrol Formu bulunmakta belki bir şekilde yararlı olur.

Ekli Dosyalar:

7. tuba kuruoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    74568
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    bende net bir kaynağa ulaşamadım.
  8. menot İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Bulunduğunuz işyerinde kullanılan göz duşu videodaki gibi ise, o videoyu izleyerek kendinize uygun bir kullanma talimatı oluşturabilirsiniz. Genel olarak sabit kutularda bulunan veya çanta vb. taşınabilen şişe solüsyonlar da göz duşu olarak anılır. Eğer bu tarz bir göz duşu kullanılıyorsa farklı bir talimat hazırlanması gerekir. Bu şişelerin üzerinde kullanım talimatı bulunur, onlardan yararlanabilirsiniz.

Her ikisi de göz duşu:

9. menot İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Videoyu izleyerek göz duşları için aşağıdaki talimatı oluşturdum. Çeviriyi mümkün olduğunca anlaşılabilir halde ifade ettim.

Kimyasal malzemeye maruz kalındığında:

1- Hiç vakit kaybetmeden göz duşunun bulunduğu yere gidiniz.
    2- (Vana, pedal, açma kolu) kullanarak suyu açınız.
    3- Suyun gözlerinize ulaşmasını sağlamak için ellerinizi kullanarak gözlerinizin tamamen açık halde olmasını sağlayınız.
    4- Maruz kalınan kimyasalın cinsine göre 15 dk. ile 60 dk. arasında gözlerinizi yıkayınız. ( 15 dakikadan daha az olmamalıdır!) Gözlerinizin açık olduğundan emin olun ve göz bebeklerinizi her yöne hareket ettirin.
    5- Yıkama süresi sona erdiğinde suyu kapatınız.

Göz duşu kullanımında dikkat edilecek hususlar:

1- Gerektiğinde göz duşunu kullanmak için asla tereddüt etmeyiniz.
    2- Acil sağlık yardımı sağlanması için yakınınızdaki bir iş arkadaşınızla iletişime geçin.
    3- Çevrenizde kimse yoksa MGBF'de (MSDS) tavsiye edilen sürede gözlerinizi yıkayın daha sonra tıbbı yardım arayın.
    4- Gözde rahatsızlık sürüyorsa yıkama işlemini tekrarlayın.
    5- Laboratuar hortumlarını, duş başlıklarını asla göz duşu olarak kullanmayınız. Bunlar genel temizlik için kullanılırlar, fakat hijyenik olmayabilirler.
    6- Asla lavabo musluklarını göz duşu olarak kullanmayınız.
    7- Dışarıda bulunan bazı göz duşlarında kısa süreliğine farklı renkte su akabilir, bu nedenle göz duşunu kullanmakta tereddüt etmeyiniz.
    8- Göz duşunun acil durumlarda kullanılmasını engelleyecek herhangi bir amaçla kullanılmasına izin vermeyiniz.
    9- Kullanım sırasında ve kullandıktan sonra ıslanan ve kayganlaşan zemine dikkat ediniz.