1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Gözlük firmasında montaj sonucu ortaya çıkan tozlar

Konusu 'Biyolojik Tehlikeler ve Kontrolü' forumundadır ve Betül Yıldırım tarafından 30 Aralık 2013 başlatılmıştır.

1. Betül Yıldırım İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    47698
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Gözlük firmasında risk analizi yapıyorum.Genel geçer risklerden ziyade,firma montaj da yapıyor.Cam inceltme işlemi esnasında ortama toz yayılıyor.Cam tozu diyorlar ama ,asbest vs. beni uyaracağınız durumlar var mıdır?
  2. Kürşat Olcay Kilim İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    37748
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Gözlük camı optik camdır. Pencere camından daha saftır. Birbirinden farklı türleri de olabilir. Fakat asbest gibi bir safsızlık olması imkansız. Diğer yandan gözlük camına şekil vermek üzere kullandıkları aşındırıcı, kesici aletin kendisinden yayılan parçacıklar silisyum kristali veya başka bir kanserojen içerebilir, onun incelenmesi lazım. Bilen söylesin.
  3. MuratÇakır İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Betül hanım Cam tozu derken Cam elyafı (yünü) ndenmi bahsediyorsunuz.
  4. Betül Yıldırım İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    47698
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Aslında ben de bilmiyorum.Yapılan işlem cam inceltme işlemi.Cam tozu denilen ise bu işlem esnasında açığa çıkan madde.Ortamda rahatsız edici koku meydana geliyor.Makinenin birinde bu kova içinde biriktirilip şebekeden atılımı sağlanıyor,diğerinde ortama toz karışıyor.Bana söylenen cam tozu olduğu.

Ekli Dosyalar:

5. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Cam tozu silisyum içerkli bir kimyasal yapısı vardır,ortam havası hem genel anlamda havandırmasının yapılması gerekmekte hemde lokal anlamda emişlerle faaliyetin olduğu iş ekipmanı çevresinde anında tozumayı önliyecek solunum bölgesinden alıp uzaklaştıracak proseslere sahip olunmalıdır.
  6. Betül Yıldırım İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    47698
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Kürşat Bey,Murat Bey ve Erkan Bey teşekkürler ediyorum.
  7. MuratÇakır İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Erkan bey toz kaynağında emiş tekniğiyle suya hapsediliyor zaten,ikinci resimdeki toz partiküllerine yine kaynağında çözüm yöntemi getirilerek normal havalandırmanın yeterli olacağını düşünüyorum.2 küçük makine olduğundan ve ortama fazla toz yayılmadığından,Tozla Mücadele Yönetmeliği ve ortam ölçümü sonuçlarınada gerek varmı diye tereddütte kaldım.Siz en iyisi 2.resimdeki toz partiküllerini ve bununla birlikte kokuyu kaynağında yok etme önlemlerini Risk Değerlendirmesine yazınız.
  8. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor
    Gözlük camı işleme makinelerinin tümü zaten ıslak emiş ile çalışıyor. Ve makina kendi prosesinde tozsuz kabul ediliyor. Bu yetmez deniyorsa bir toz maskesi önerilebilir. Normal havalandırma dışında bir havalandırma zaten makine imalatçısı tarafından da önerilmemiş. Abartmaya gerek yok derim.
  9. Betül Yıldırım İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    47698
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Makine kedi prosesinde tozsuz kabul edilse bile, ki bu benim fikrim,ortamdaki tozun göz ardı edilemeyeceğini düşünüyorum.Murat Bey ve Koray Beye de teşekkürler.
  10. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor
    O zaman havayı vakumla çektirip, makineyi bir camekanla ortamdan izole edin. Gözlükçüye koruyu gözlük, toz maskesi giydirin Ama tüm bunları yapacak gözlükçü bulabilir misiniz bilmem. Denetlemede bunu yapmadı diye işverene ceza verecek müfettiş çıkar mı oda muamma...