1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Günün sorusu :)

Konusu 'Prosedürler' forumundadır ve Nurdan Dahi tarafından 2 Temmuz 2013 başlatılmıştır.

  1. Nurdan Dahi İstanbul Temsilcisi

    • Forum Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    İstanbul
    Sertifika Numarası:
    45334
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TEZ MEDİKAL
    Önce kısa bir giriş yapalım;

    Kurul aşağıda belirtilen kişilerden oluşur:
    a) İşveren veya işveren vekili,
    b) İş güvenliği uzmanı,
    c) İşyeri hekimi,
    ç) İnsan kaynakları, personel, sosyal işler veya idari ve mali işleri yürütmekle görevli bir kişi,
    d) Bulunması halinde sivil savunma uzmanı,
    e) Bulunması halinde formen, ustabaşı veya usta,
    f) Çalışan temsilcisi, işyerinde birden çok çalışan temsilcisi olması halinde baş temsilci.

    Evet çalışan temsilcisi birden çok olması durumunda baş temsilci kurula katılıyor, pekiiiii birden çok işyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanı olması durumunda ne oluyor? Yönetmelik bu konuda net bir şey söylemiyor! Hadi buyurun sizde katılın dedik! Oylamada oy hakkı tam zamanlı hekim yada uzmanda mıdır yoksa onlardan bir tanesi yine baş hekim veya baş uzman! olarak mı seçilecektir? Böyle bir yerde çalışıyorum, yorumlarınızı bekliyorum...

    Teşekkürler
  2. Sema Hashalıcı İSGforum Üyesi

    Sertifika Numarası:
    55319
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    biilir misiniz bilmem ama deveye sormuşlar boynun neden eğri diye o da demiş ki nerem doğru ki diye?
    bu kadar karmaşanın yaşandığı bu zamanda şudur kesin demek zor.
    bende baktım ama net bişey göremedim.
  3. Nurdan Dahi İstanbul Temsilcisi

    • Forum Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    İstanbul
    Sertifika Numarası:
    45334
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TEZ MEDİKAL
    Cevabı buldum arkadaşlar, işveren atıyormuş....

    Kurulun oluşumu
    Madde 6
    (4) Birden fazla iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekiminin bulunduğu işyerlerinde işveren tarafından görevlendirme yapılır. İş güvenliği uzmanının görevlendirilmesinde o işyerinin tehlike sınıfına uygun uzmanlar arasından birisi görevlendirilir.
  4. Nurdan Dahi İstanbul Temsilcisi

    • Forum Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    İstanbul
    Sertifika Numarası:
    45334
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TEZ MEDİKAL
    O zaman bir soru daha;

    Onaylı defter, bir asıl iki suret olarak basılıyor... Asıl işverende kalıyor, suretlerden biri hekim biri uzmanda! diğer uzman ve hekim fotokopi ile çoğaltıp alsa olur mu acaba?
  5. A.Sait Külekçi İSGforum Üyesi

    Sertifika Numarası:
    46434
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    aslı gibidir kaşesi ve ıslak imza ile olmalı
    diye düşündüm
  6. bim İSGforum Üyesi

    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu
    bence tutanak tutarak ... yönetmelik gereği onaylı defterin bir asıl iki suret olduğunu ... yönetmelik gereği işyerinde şu kadar iş güvenliği uzmanı ve hekimin görev yaptığını onaylı defterin sayfalarının yeterli gelmediğinden .... kişilere fotokopisinin çekilerek verildiğini belirterek işveren vs. herkese imzalatın olsun bitsin.
  7. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

    • Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    41670
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    :::::::::
    Onaylı defter olayında standart minimum defterin kaç yapraklı olacağından bahsedilmiştir. Tıpkı yönetmeliğin bir İSG uzmanı ve bir hekimin kurulda görevlendirilmesi gibi. Ona göre kaç kişide kalacaksa o kadar otokopili defter bastırılabilir. Oldu ki defter alındıktan sonra birkaç İSG uzmanı ve hekim alındıysa da aynen bim ve A.Sait Külekçi arkadaşlarımın dediği gibi karar defterinin fotokopisi çekilir, numara verilir ve bir tutanak ile bu durum yazılı hale getirilip kuruldaki tüm üyelere imzalatılmak sureti ile kayda geçirilir ve bu tutanak da onay defterinin ilgili sayfasına iliştirilir.
    Saygılarımla.
  8. bim İSGforum Üyesi

    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu
    Sait bey yönetmelikte bir asıl iki kopya dediği için farklı bir şekilde daha çok sayfalı bastırmak yönetmeliğe aykırı bir durum oluşturabilir bence. "Onaylı defter: İşyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanı tarafından yapılan tespit ve tavsiyeler ile gerekli görülen diğer hususların yazıldığı, seri numaralı ve sayfaları bir asıl iki kopyalı şekilde düzenlenmiş her işyeri için tek olan defteri,"