1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Güncel yıllık eğitim planı

Konusu 'Formlar' forumundadır ve AYDIN_06 tarafından 3 Ocak 2015 başlatılmıştır.

1. AYDIN_06 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Arkadaşlar elinde güncel yönetmeliğe göre GÜNCEL ,YENİ HAZIRLANMIŞ Yıllık Eğitim Planı Elinde olan, bu işte tecrübe sahibi bir arkadaş varsa ve paylaşırsa sevinirim.
    Konuyla ilgili sorular :
    Yıllık eğitim planıyla ilgili bazı sorularım olacak.Yönetmelikte, vericek bir eğitimin en az 4 saat ve katları şeklinde olması gerektiğini biliyorum.Fakat internet ortamında gördüğüm dökümanların bazılarında tek gün olarak 60 dk verilmiş eğitimler var ve yıllık eğitimler 12 ayın her ayında belli bir haftasında tek günde 60 ar dk lık eğitimlere ayrılarak yıllık 12 saati elde etmişler.Bu yasal mevzuata aykırı bir uygulama mı?

ilgili madde :(3) Eğitim sürelerinin bütün olarak değerlendirilmesi esas olmakla birlikte dört saat ve katları şeklinde işyerindeki vardiya ve benzeri iş programları da dikkate alınarak farklı zaman dilimlerinde de değerlendirilebilir.

ilgili madde: b) Tehlikeli işyerleri için en az on iki saat,

Eğer Yıllık eğitim planını 4 saat ve katları şeklinde yaptığımızı düşündüğümüzde tehlikeli işyerleri için en az 12 saat eğitim verilmesi gerekiyor ve tek oturumda günde en az 4 saat verilmesi gerektiği düşünüldüğünde 3 günde tamamlanabilen bir eğitim olacak. O zaman akla şu soru geliyor.3 günde bitirilebilen bir eğitim 1 yıla nasıl yayılıp yıllık eğitim planında gösterilebilecek ?
  2. AYDIN_06 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    350 kişi okumuş bir yanıt veren olmamış oda güzel:)

GÜNCEL
  3. Eray ÖZER İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    118415
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Samet Kalıp ve Madeni Eşya San. Tic. A.Ş.
    Firmada çalışan kişi sayısının 1000 olduğunu var saydığmızda kişi başına 12 saat eğitim düşüyor, 4 'er saatlik eğitimler yaparsanız emin olun tüm yıla eğitim planını yayabilirsiniz. Pratikte her zaman 4 saat eğitim vermeniz mümkün olmayabilir fakat 4 saat göstermenizi tavsiye ederim.
  4. Mehmet MAKAR Haber Grubu Lideri

• Bölüm Yöneticisi
    • Haber Grubu
    Sertifika Numarası:
    120329
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Merhaba, örnek olması için geçen yıl bir fabrika için yaptığım ve müfettiş tarafından da uygun görülen eğitim planını paylaşıyorum;

Tehlikeli bir fabrika için 2014 yılında şu eğitimleri verdim;

• Temel İSG Eğitimi (6331 yasa, çalışanların hakları, iş kazaları nedenleri, korunma yolları, kkd, yangın, acil durum vs) 4 saat
    • KKD iş başı (toolbox) eğitim ve uygulamalı gösterme, 0,5 saat
    • Makina emniyeti, iş ekipmanlarında isg vs 4 saat
    • Yangın Eğitimi, Acil Durum Eğitimi Eğitim ve uygulama ( 2 saat )
    • İlkyardım Eğitimi (Eğitim kurumundan)
    • Hijyen Eğitimi (catering firması çalışanı, kendi firması verdirdi
    • Meslek Hastalıkları vs (İşyeri Hekimi)
    Eğitimlerin tamamını mesai saatleri içinde verdim ve bir eğitimi mesai bitişinden sonra verdiğim için fazla mesai olarak puantajlarına işlendi.

Not: Eğitim çizelgesini ben de internet ortamından buldum diğerlerine göre bunu daha düzenli ve anlaşılır buldum. Kim hazırladıysa eline sağlık sadece bir kaç düzeltme yaptım ben.

umarım yardımcı olmuştur.

Ekli Dosyalar:

5. AYDIN_06 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    *Eray hocam pratikte 4 saat vermeden 4 saat göstermek kanun açısından illegal bir durumdur.Aksi halde sorumluluğu üstünüze almış olursunuz.
    *Yıllık eğitim planı konu ve her konu için belirli süreler, toplantı yeri amacı ,katılımcı listesi gibi ayrıntılara yer verilerek hazırlanır.Yönetmelikde yer alan konuların tamamını tehlikeli sınıf için Toplamda 12 saatlik verdiğinizde ilgili yönetmelik maddesine göre:"Eğitim sürelerinin bütün olarak değerlendirilmesi esas olmakla birlikte dört saat ve katları şeklinde işyerindeki vardiya ve benzeri iş programları da dikkate alınarak farklı zaman dilimlerinde de değerlendirilebilir." maddesinden anlaşılacağı üzere bütün olarak tek oturumda (aynı gün) belirlediğiniz konuların en az toplam eğitim süresi 4 saat olmalıdır. yani 12 saatlik eğitim buna göre en geç 3 günde bitmesi gerekiyor.Fakat bazı internetteki dökümanlarda ocak ayında bir günde 1-2 konu seçilip 60 ar dakika süre ayrılmış.Aynı şekilde yine ocak ayının herhangi bir gününde 1-2 konu daha seçilip 60 ar dakikalık süre verilmiş.Benim anlamadığım yönetmeliğe göre madem bir bütün olarak değerlendirilip en az 4 saat verilmesi gereken bir eğitim nasıl oluyorda 1 günde 60 dk lık bir eğitim verilebiliyor ve devamında diğer gün 60 dk lık diğer eğitim konusu verilebiliyor.Çelişki yokmu?
  6. oğuzhan Torun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    4 saat eğitim vermediğinizi nasıl kanıtlayacaklar. Sertifikalarda işvereninde imzası var. Katılım tutanaklarını işçi imzalıyor. Adama sorarlar 4 saatlik eğitimleri inkar ediyorsun ama burada imzan var. Biri pimi çekerse etrafındakilerde patlar :)
  7. AYDIN_06 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı

Döküman için teşekkürler.Fakat Ay bazında hazırlanmış ayın hangi gününde hangi konunun ne kadar süre verildiği döküman içeriğinde olması gerekmiyor mu? Üstteki sorum bu konu hakkında
  8. Eray ÖZER İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    118415
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Samet Kalıp ve Madeni Eşya San. Tic. A.Ş.
    Ben zaten 1 saat verin 4 saat gösterin demedim, bazen pratikte 4 saat vermeniz mümkün olmayabilir. Hem bu konu o kadar sıkıntılı birşey değil. Konu sürelerinizi aynı günde 4 saat olacak şekilde ayarlar ve eğitiminizi verirsiniz.
  9. krmlseker İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    belli ki yanlış bir döküman var elinizde..programda görünen 1 er saatlik konu başlıklarından 4 tanesini aynı ay içine programlamalı ve 4 saatlik oturumda bu eğitim modülünü tamamlamalısınız.
  10. Mehmet MAKAR Haber Grubu Lideri

• Bölüm Yöneticisi
    • Haber Grubu
    Sertifika Numarası:
    120329
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Ekte paylaştığım yıllık eğitim planında Eğitim konuları renklerle ayrılmış, kimin, hangi eğitimi hangi personele vereceği belirtilmiştir. Ayrıca Verdiğim eğitimlerde Çalışanlara imzalattığım formlar içinde hangi eğitim konularının da verildiğini yazıyorum.

çalışanlara imzalatığım belgeyi de ekte veriyorum.

iyi çalışmalar.

Ekli Dosyalar:

11. AYDIN_06 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Teşekkür ederim.Bu belgeyi her çalışan için ayrı ayrı mı düzenliyorsunuz? Şu şekilde olması daha iyi olmaz mı? Aynı form ve maddeler olmak üzere katılım isim listesi tablosu ve isimlerin yanına imza şeklinde böylelikle tek tek kağıt ve ayrı ayrı dağıtmak durumunda kalınmaz zaten eğitim sonunda tek tek sertifika veriliyor ve üzerinde eğitim konuları ve personel ismi yazıyor diye düşünüyorum ama bu tabiki bir fikir.Sizce nasıl olur
  12. Ali Ünal İSGforum Üyesi

Daha uygulanabilir. Fazla kağıt tasarrufuna gerek yok
  13. Mehmet MAKAR Haber Grubu Lideri

• Bölüm Yöneticisi
    • Haber Grubu
    Sertifika Numarası:
    120329
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Bizde bazı işyerlerin de bu sistemi uyguluyoruz hiç birşey fark etmez.
  14. Deniz K. İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Bütün eğitimleri tamamladınız yasal mevzuata göre yıllık eğitim planına ne koyacaksınız ? tehlikeli sınıfta 2 yılda bir tekrarlanması zorunlu işverende yılda bir yapmaya yanaşmaz yeni gelen personelede girişte eğitim veriyorsunuz ne koyacaksınız plana? yada ben ne koyacağım bulamadım :)
  15. Abidin Özler İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    63771
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Meditek Yazılım
    Meditek İSG yazılımındaki Eğitim Planlarını incelemenizi öneririm. Planlarda eğitim amacı ve hedefi bilgileri de olmalıdır. Bu arada yazılımı 15 gün ücretsiz deneyebilirsiniz.
  16. AYDIN_06 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Yıllık eğitim planınızı ay bazında konularına göre nasıl 1 yıla yayarak yaptınız verdiğiniz eğitim periyotları süresi ne kadar?Örneğini sakıncası yoksa görebilirmiyim?
  17. Deniz K. İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Aydın bey yönetmelik ek birinde belirtilen genel eğitim konularını 4 saat olacak şekilde, teknik konularını bir başka gün 4 saat olacak şekilde ben verdim sağlık ile ilgili konularıda 4 saat olacak şekilde iş yeri hekimimiz verdi anlayacağını her grup için 3 gün eğitim vardiyalara göre uygun zamanlarda 1 yıla yayılarak verildi.
    Eğitim planında plnan tarhilere her zaman uyulamıyor. planladığınız tarihte yapmanız şart değil ancak daha sonra gerçekleşen tarihi işleyebilirsiniz.
  18. morphea İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Mehmet Bey, bu eğitim planına göre sertifikaları nasıl düzenliyorsunuz? Eğer tehlikeli sınıfsa tek sertifika olarak 12 saat olarak mı düzenliyorsunuz, yoksa her 4 saat için ayrı sertifika mı düzenliyorsunuz? Aynı zamanda da sınavı ayrı ayrı mı yapıyorsunuz?
  19. AYDIN_06 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Eğitimi tek guruba veriyorsanız peki 3 günde tüm eğitim konuları bittiğinde geriye kalan ay ve günlere ne yazılıcak boş kalması sorun teşkile diyor mu? İşçi işe girmeden önce bu eğitimleri alması gerektiği için 3 günde tüm eğitimleri verilip 3. günün sonunda işe başlatılsa yıllık eğitim planındaki diğer ay ve günler boş kalmış olacak sorun teşkil eder mi acaba fikirlerinizi almak isterim ?