1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Günde 5 can…kadir dikbaş

Konusu 'Köşe Yazıları' forumundadır ve Erkan Dündar tarafından 15 Ocak 2013 başlatılmıştır.

 1. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  [​IMG]
  Kadir Dikbaş
  Günde 5 can…

  Ne yazık ki, insan hayatına gereken değer ve önem verilmiyor memleketimizde. Peş peşe ve bu kadar çok sayıda iş kazası hiç ama hiç normal değil. Elbette, kaza ve kadere inanıyoruz. Ancak buna iman etmek, dikkatsiz ve tedbirsiz olmayı, denetimsizliği ve ihmalkarlığı gerektirmiyor.
  Acaba ülkemizde kaç işletme iş güvenliğiyle ilgili tedbirleri harfiyen yerine getiriyor, çalışanının hayatını her şeyin üzerinde tutuyor?
  İster kamu ister özel olsun, çalışmakta olduğumuz işyerlerine bakarak cevabı çok rahat verebiliriz...
  Geçen hafta Kozlu’daki maden ocağında meydana gelen ve 8 işçinin hayatını kaybettiği kazaya bir bakın. Bizzat Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik açıkladı ve şöyle dedi: “Düzenli teftişlerimizi tüm riskli alanlarda, işkollarında sürdürüyoruz. Bu müessese ile ilgili de 16 Kasım 2012 tarihinde teftiş gerçekleştirilmiş, 5 madde eksik tespit edilmiş. Bunların giderilmesi ile ilgili uygulama yapılmış. 2. madde hazırlık çalışmaları ile ilgili risk değerlendirilmesi yapılması hususu belirtilerek idari para cezaları da verilmiş. Bunlar rutin yapılması gereken işler yapılıyor, giden can geriye gelmiyor.”
  Bu açıklamadan, hepimiz bir gerçeği daha öğrendik ki, denetim ve bunun sonucunda kesilen ceza da bir şey ifade etmiyor. Denetim de, ceza da yetmemiş...
  Sosyal Güvenlik Kurumu’nun (SGK) hazırladığı yıllık raporlara göre, iş kazaları ve ölümler azalacağı yerde artmakta. 2010’dan 2011’e iş kazası sayısı yüzde 10,05 artarak 69 bin 227’ye ulaşmış. Can kaybı sayısı ise 1.700’e yükselerek yeni bir rekora imza atmış. Aynı yıl 10 kişi de meslek hastalığı sebebiyle can vermiş.
  Kısaca, her gün neredeyse ortalama 5 kişi iş kazasında hayatını kaybetmiş. Ve 2011 yılında ölen 1.700 çalışanın 7’si 15-17 yaş grubunda, yani çocuk.
  Bunlar yanında bir de kaza geçirip sakatlanan, iş göremez hale gelenler var. Bunların sayısı ise ölümlerden daha fazla. Geçen yıl 2 bin 93 kişi iş kazası sebebiyle resmen sürekli iş göremez duruma düşmüş. Bu sayı, 2010’da 1.976, 2009 yılında ise 1.668 idi. Bir de meslek hastalığı sonucu iş göremez olanlar söz konusu. Onların sayısı da geçen yıl 123, 2010’da 109, 2009’da 217 kişiydi.
  Tabii ki, bahsettiklerimiz kayıtlı çalışanlara yönelik istatistikler. SGK’nın ifadesiyle, “5510 sayılı kanunun 4-1/a maddesi kapsamındaki aktif sigortalılar”. Bir de kayıt dışı çalışanlar var ve bunların sayısı neredeyse kayıtlı istihdam kadar. Bir sosyal güvenceleri olmadığı için onların durumu daha vahim. Ve kaç kişi iş kazasında hayatını kaybetti, kaç kişi iş göremez kaldı bilen yok.
  Ayrıca kayıtlı çalışanlarla ilgili şu gerçeği de göz önünde bulundurmak lazım. Bazı iş kazaları, muhtemel teftiş endişesiyle, işyerinde “çözülüp” bildirimde bulunulmuyor, resmi kayıtlara yansıtılmıyor. Sigortalı olmasına rağmen tedavisi kayıt dışı olarak yaptırılabiliyor. Bu yüzden kayıtlı veriler bile, olması gerekenden daha düşük görünebiliyor.
  Eski verilere göre iş kazalarında Avrupa’da birinci, dünyada üçüncü olduğumuz belirtiliyordu. Bakalım, daha yüksek olan 2011 verileriyle kaçıncı olacağız?
  [​IMG]
  15 Ocak 2013, Salı-ZAMAN
 2. Ali İhsan Dönmez Hatay Temsilcisi

  • Etkinlik Grubu
  İl Temsilciliği:
  Hatay
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Çok doğru bir konuya parmak basmış. İş güvenliği bir kültür yerleşmesi bir hayli zaman alaçaktır ançak pes etmememiz gerekli. Bakanlık yetkilileri sağolsunlar olaya ne kadar acil ve ivedilikle baktıklarını, uzmanlık belgelerini süratle hak sahibi uzmanlara göndererek gösteriyorlar.