1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Gürültü maruziyet eylem planı

Konusu 'Çalışma Ortamı ve Ölçüm,Analizler' forumundadır ve Eren Baran tarafından 3 Aralık 2013 başlatılmıştır.

1. Merhaba Arkadaşlar
    maruziyet eylem değeri 85 dB geçtiği işyerleri için eylem planı hazırlayan var mı?

Aşağıda konu ile ilgili mevzuat kısmın ekledim.
    Çalışanların gürültü ile ilgili risklerden korunmalarına dair yönetmelik

Maruziyetin Önlenmesi ve Azaltılması başlıklı 8. maddenin 3. bendine göre; ‘’ İşyerinde en yüksek maruziyet eylem değerlerinin aşıldığının tespiti halinde, işveren; Bu maddede belirtilen önlemleri de dikkate alarak, gürültüye maruziyeti azaltmak için teknik veya iş organizasyonuna yönelik önlemleri içeren bir eylem planı oluşturur ve uygulamaya koyar.’’

Söz konusu madde de bahsi geçen ‘’en yüksek maruziyet eylem değeri’ aynı yönetmeliğin 5/1-b fıkrasınde belirtilmiştir. Buna göre; ‘’ En yüksek maruziyet eylem değerleri: (LEX, 8saat) = 85 dB(A) veya (Ptepe) = 140 Pa [137 dB(C) re. 20 µPa]

Diğer taraftan ‘’ Maruziyet eylem değerleri ve maruziyet sınır değerleri’’ başlıklı 5. maddesinin 3. bendinde de ‘’Maruziyet eylem değerlerinde kulak koruyucularının etkisi dikkate alınmaz.’’ Denilmiştir.
  2. ENES GÜRLER İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Eren Bey, bu kadar uğraşmaya gerek yok bence. KKD talimatına "KKD kullanmamamdan doğacak bütün zararların sorumluluğunu kabul ediyorum." şeklinde bir madde koyarsınız, alın size eylem planı. Kulaklık takmıyorlar, ondan sonra vay efendim ben sağır oldum vay efendim dava açıcam, yok öyle. Koskoca makinaya fanus geçirecek halimiz yok gürültü önleyeceğiz diye, bırakalım onlar kendilerine dikkat etsin.
  3. Teknik olarak alabileceğim önlem yok gibi.

Gürültümaruziyetini azaltacak organizasyonel önlemler neler olabilir.
  4. Konu hakkında çalışma yapan var mı?
  5. menot İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    İletinizin üzerinden bir yıl geçmiş. Organizasyonel önlemler ile yalnızca çalışanların gürültüye maruz kalma süresini ve düzeyini sınırlayabilirsiniz. Daha fazla ara dinlenme imkanı vererek, çalışanlar arasında görev değişimi yaparak ancak çalışma süreleri üzerinde etki yapabilirsiniz. Hiçbir zaman gürültüyü kaynağında yok etmeye ve/veya azaltmaya yönelik teknik önlemlerle yapabileceğiniz oranda etkiyi sağlayamazsınız.
  6. Yurdanur Ateş İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    hazırlanmış herhangi örnek bir döküman görme şansımız varmıdır bu konuda