1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Gürültü ve toz ölçümleri ne sıklıkla yapılır ?

Konusu 'Çalışma Ortamı ve Ölçüm,Analizler' forumundadır ve İpek Yetiş tarafından 21 Ağustos 2015 başlatılmıştır.

1. İpek Yetiş İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Tehlikeli iş yerinde bu ölçümler yasal olarak ne sıklıkla yapılmaktadır ? Araştırdım ancak yasal bir zorunluluğun olmadığını şu ana kadar gözlemledim ama yanılıyor ve gözümden de kaçıyor olabilir.

Hangi yönetmelikte de geçtiği önemli tabi ..
  2. Erdem Baskın Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    OSGB
    ilk olarak ölçümlerinizi yaptırırsınız, gerekli döfleri uygularsınız sonrasında uygun kriterlerde olduğunu teyit etmek için 2. bir ölçüm yaptırırsınız, süreç içerisinde ortamda makine ekipman parkurunda termal konfor şartlarında ve bu şartları sağlayan ekipmanlarda çalışan sayısında vb bahse konu olan ölçümü etkileyecek bir kriter olduğu durumlarda ölçümleri tekrarlayabilirsiniz.

haricinde belirli bir periyodu yok
  3. semihozturk1987 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Peki şu şekilde düşünürsek, ki bunu cidden merak ediyorum. İlkini yaptırdım, örnek veriyorum termal konforda buranın sıcaklığı şu olmalı vs vs gibi bir sonuca vardık. Ardından firma bunu çözmedi. Sonuç ne olacak? Kimsede böyle bir şeye karşılaşmadım. Örneğin şu an çalıştığım fabrikanın dökümhane kısmı 50 dereceyi buluyor. Termal konfor yaptırcaz yakında ve belki de 25i geçmemesi gerekiyor diyecek ki inşallah der. Sonrasında işveren buna şikayet edecek, 25 derecede dökümhane mi olur diye, ya yaptırmayacak ya da 3 4 sonrasına atacak. bu durumda ne gibi işlem oluyor denetimde acaba.
  4. Erdem Baskın Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    OSGB
    işveren bu derecelerin altında dökümhane olurmu diyecek doğrudur ama ortam sıcaklığını bu kriterlere düşürecek sistemlerde mevcuttur. asıl sorun ölçüm sonrasında yapılması gereken yada yapılabilecek döfleri belirleyebilmek sıralayabilmektir. ortam şartlarının iyileştirmek, personel kılık kıyafetlerinde gerekli termal önlemleri alabilmek, kişinin maruz kalacağı sıcaklığın kişi üzerindeki etkisini belirleyerek (işyeri hekimi) çalışma saatleri ve mola saatlerini düzenlemek ara mola dinlenme saatleri oluşturmak vb..
  5. semihozturk1987 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    klasik doktorlarımız masa başında gazete okumak ve arada gelenlerin boğazına vs bakmak için para alıyor. Bu konuda her şeyi araştırdım fakat tüm özel kıyafetler vs aynı anda hem soğuk tutup hem koruma vs yapamıyor. adama kat kat bir şey giydirmek de imkansız. Tek durum ortamı değiştirmek. Endüstriyel soğutma sistemleri bu konu için en mantıklısı fakat fiyatlar fazlasıyla yüksek. sadece 1 kere yapılacak olmasına rağmen işveren para ödeme kısmını görüyor sadece. ileriyi düşünen ya da bu bize daha fazla gidecek kısmını düşünen işveren sayımız çok çok az maalesef.
  6. Erdem Baskın Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    OSGB
    işveren kısa vadeli hesap yaptığı için sonuç kaçınılmaz olmaktadır.
  7. KUANTUM LABORATUVARLARI İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kuantum İsg Lab..
    termal konfor ölçümü sadece sıcaklıkla alakalı değildir wbgt pmv, ppd diye kısaltılan bazı hesaplamalar yapılır. işcinin yaptığı iş metabolik oranı kullandığı kıyafetin clo değeri hesaba katılır ve raporlanır .. bu nedenle 50 derece de çalışılan biri uygun çıkarken 30 derecede çalışılan biri uygun çıkmaya bilir bu arada termal konfor ölçümü kişisel bir ölçümdür ortam ölçümü değildir.
  8. KUANTUM LABORATUVARLARI İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kuantum İsg Lab..
    Güncel Mevzuat gereği İş yeri Ortam Ölçümleri Artık sadece T. ÇALIŞMA BAKANLIĞININ YETKİLENDİRDİĞİ ortam ölçümü laboratuavarlarınca yapılabilmektedir. Yetkisi olmayan kurum ve kuruluşların yaptıkları ortam ölçümleri geçersizdir. Yetkili laboratuvarların güncel listesine İSGÜM'ün Sitesinden ulaşabilirsiniz.
  9. Levent Kon İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    44722
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    çimsataş
    Sorulan soru hangi sıklıkta yapılacağıdır. Çevre ile ilgili Emisyon ölçümleri 2 yıl aralıklarla yapılmaktadır. Ancak İş Hijyeni Ölçümleri için herhangi bir zaman aralığı bende göremedim. Daha önce max. 3 yıl deniyordu, şu anda herhabgi bir kısıt yok, sadece Risk Analizlerini de etkileyen fabrika içindeki büyük değişimlerde tekrarlanması zorunlu gibi görünüyor.
    Yani Çevre Emisyon ölçümleriyle aynı sıklıkta veya 4 yılda bir olabilir.
    En azından Yetkilendirilmiş Lab. ile pazarlık yapma şansı artmış olur.
    Kolay gelsin.
    Kazasız yıllar dilerim.