1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .
 2. ISGForum Geliştiricileri - Haberler
  Paylaştığınız güncel haberlerin ana sayfa (portal) slideshow'da çıkmasını istiyorsanız, yüklediğiniz resmin ismi haber olmalı, uzantısı ise jpg olmalıdır. Örnek için ana sayfada ki haberleri inceleyebilirsiniz. Bunu uyguladığınız zaman haberleriniz ana sayfamızda otomatik olarak gösterilecektir.

SON DAKİKA!!! Güvenli iskele, iskelede güvenlik eğitim projesi’ seminerlerinin ikincisi kahramanmaraş’ta yapildi!

Konusu 'Güncel Haberler' forumundadır ve Erkan Dündar tarafından 3 Aralık 2014 başlatılmıştır.

 1. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Türkiye’deki iş kazası Avrupa’nın iki katı
  02 Aralık 2014 Salı 14:36 |
  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdür Yardımcısı İsmail Gerim, Türkiye’de yaşanan iş kazası sayısının, Avrupa Birliği'ne üye ülkelere oranla iki katı fazla olduğunu söyledi

  [​IMG]

  Ölümle sonuçlanan iş kazlarında inşaat sektörünün başı çektiğini belirten Gerim, "En büyük ölümlü kazaların olduğu sektörlerden birisi inşaat sektörü. Türkiye’de bunların başında geliyor. İş kazası oranlarına baktığımızda, 2002 yılına göre yüzde 25’lik bir azalma var. Halen bu durumda bile Avrupa Birliği ülkelerinin ortalamasına göre yaklaşık iki kat daha olumsuz bir kaza oranlarıyla karşı karşıyayız." dedi.

  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü'nce başlatılan, ‘Güvenli İskele, İskelede Güvenlik Eğitim Projesi’ seminerlerinin ikincisi Kahramanmaraş’ta gerçekleştirildi.

  Proje kapsamında özel bir otelde düzenlenen toplantıda, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Türk Standartları Enstitüsü (TSE), Almanya İnşaat İş Kazaları ve Meslek Hastalıkları Sigortası (BG BAU), Mesa, Perı, Layher şirketleri ve Türkiye İnşaat Sanayicileri İşveren Sendikası (İNTES) yetkilileri Kahramanmaraşlı sektör temsilcilerine yapı sektöründe kazaları önleyici tedbirleri anlattı.

  KAZALARIN YÜZDE 43'Ü YÜKSEKTEN DÜŞME

  Programın açılışında konuşan, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdür Yardımcısı İsmail Gerim, ülkemizde yaşanan iş kazaları sayısına dikkat çekti. İnşaatlardaki ölümlü kazaların yüzde 43’ünün ‘yüksekten düşme’ sonucu meydana geldiğini kaydeden Gerim şöyle konuştu:

  "Amacımız, inşaat sektöründe yaşanan ölümlü kazaların yüzde 43’ünün meydana geldiği ‘yüksekten düşme’ kaynaklı kazların azaltılması hedeflenmektedir. 2002 yılına göre kıyasladığımızda, işçi sayısında yüzde 151’lik, işyeri sayısında yüzde 14’lük bir artış gerçekleşmiş durumda. Kayıt dışı istihdam oranı ise yüzde 36’lara inmiş durumda. Bu rakam 2007 yılında yüzde 50 civarındaydı. İş kazası oranlarına baktığımızda ise 2002 ile 2012 yıllarını mukayese ettiğimizde, SGK verilerine göre 100 bin işçide karşılaştığımız kazalarda yüzde 25’lik bir azalma görülmekte.

  AVRUPA’NIN İKİ KATI

  100 bin işçideki ölüm oranı ise 2012 yılında 6.2 olarak gerçekleşti. Halen bu durumda bile Avrupa Birliği ülkelerinin ortalamasına göre yaklaşık iki kat daha olumsuz bir kaza oranlarıyla karşı karşıyayız. Geçtiğimiz süreçte 2013-2014 yılları arasında yaşadığımız ve halen sıcaklığını yüreğimizde hissettiğimiz iş kazası kayıplarımız nedeniyle bu rakamların biraz daha yükseleceği hepimizin malumu."

  "50-60 LİRAYA EĞİTİM BELGESİ SATIN ALINIYOR"

  Projeye destek veren, Türkiye İnşaat Sanayicileri İşveren Sendikası (İNTES) Genel Sekreteri Necati Ersoy ise mesleki yeterlilik belgesi alımında yaşanan olumsuzluklara değindi. ‘Biz iskele konusunda sınıfta kalmış bir ülkeyiz.’ diyen Ersoy, piyasada 50-60 liraya mesleki yeterlilik belgesi satın alındığını öne sürdü.

  Bu durumun faciayla sonuçlandığını dile getiren Ersoy, şöyle devam etti:

  "Sürekli mesleki eğitimin gerekliliğinden bahsediyoruz ama biz bunu da merdiven altından halletmeye çalışıyoruz. Bazı işverenlerimiz eğitime girmiş gibi işçilere belge alıyorlar. Deve kuşu misali kafalarını kuma gömüyorlar. Çünkü aldıkları hiçbir eğitime dayanmayan belgeler yarın bir gün ya bir işçinin ölünme neden oluyor, ya bir işçinin sakat kalmasına sebep oluyor. 50-60 liraya eğitim belgesi satın alıyorlar. Ucuza geliyor, hoşlarına gidiyor. İşlerine de geliyor, müfettiş gelince ona belgede gösteriyorlar.

  SONUÇ FACİA

  Ama sonuç facia, bu dünyada hesap veremiyorlar, öbür dünyada nasıl hesap verecekler bende onu merak ediyorum. Bu kadar yüzeysel uğraşarak iş sağlığını, güvenliğini nasıl halledeceğiz. Gerçekten merak ediyorum" diye konuştu.

  Programda, Vali Mustafa Hakan Güvençer ve Kahramanmaraş Çalışma ve İş Kurumu Müdürü Ali Yüce birer konuşma yaptı.

  ÖMER KEBELİ (CİHAN)
 2. natulus İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Bursa OSB
  Güvenli İskele, İskelede Güvenlik Eğitim Projesi’nin yapılacağı başka seminer var mı? varsa nerede yapılacak ? bilgi verir misiniz?
 3. T.Ulus İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Bireysel
  GÜVENLİ İSKELE İSKELEDE GÜVENLİK EĞİTİM PROJESİ BASIN BÜLTENİ


  Çalışma hayatımızın olmazsa olmazlarından olan iş sağlığı ve güvenliği (İSG) konusu, diğer sektörlerde olduğu gibi yapı sektöründe de büyük bir önem teşkil etmektedir.Çalışma şartları bakımından içerisinde birçok tehlikeyi ve riski barındıran sektör, meydana gelen iş kazası sayıları ve bu kazalar sonucu oluşan kayıplar incelendiğinde tüm sektörler içerisinde ilk sıralarda yer almaktadır. Son yıllara ait iş kazaları dikkate alındığında; 2010 yılında meydana gelen iş kazaları sonucu toplam 1454 ölümün 475’i, 2011 yılına ait toplam 1710 ölümün 570’i ve 2012 yılına ait toplam 745 ölümün 256’sı yapı sektöründe gerçekleşmiştir. İstatistikler meydana gelen her 3 ölümden 1’inin yapı sektöründe olduğunu ortaya çıkarmaktadır. Yapı sektöründe gerçekleştirilen işlerin sürekli değişkenlik göstermesi, çalışma ortamının zemin seviyesinden yukarıda veya aşağıda olabilmesi, aynı anda birçok farklı iş yapılması ve çalışma yöntemleri ile kullanılan ekipman ve malzemelerin çok çeşitli olması sektörü diğer sektörlerden ayırmakta, meydana gelebilecek iş kazalarının ağır sonuçlu olmasına neden olmakta ve dolayısıyla yapı sektörünü iş sağlığı ve güvenli açısından çok daha riskli kılmaktadır.

  Yapı sektöründen yapılan faaliyetler ve bu faaliyetler neticesinde yaşanan kazalar incelendiğinde çalışanların sağlık ve güvenliğine karşı en büyük tehdidi yüksekte yapılan çalışmaların oluşturduğu görülmektedir.Kullanılan ekipmanların temini, kurulumu, montajı ve sökümü sırasında yapılan hatalar ve eksiklikler, çalışma sırasında ekipmanlar üzerinde yapılan değişiklikler, yüksekte yapılan işlerin gözetiminin yapılmaması ya da yetersiz olması, yanlış korunma yöntemlerine başvurulması, çalışmaya uygun ekipmanın bulunmaması, yüksekte çalışma ile ilgili eğitim alınmamış olması gibi nedenlerden dolayı çalışanlar yüksekten düşme riski ile sık sık karşı karşıya gelmektedir.Bununla birlikte, yapılan araştırmalarda iskeleden düşme şeklindeki kazaların yüksekten düşme kazaları arasında ilk sıralarda yer aldığı görülmüştür.

  Genel Müdürlüğümüz, ölümlü iş kazaları açısından ilk sırada yer alan yapı sektöründe yüksekte yapılan çalışmaların önemli bir kısmını oluşturan cephe iskelelerinin güvenlik şartlarına uygun olmamasından kaynaklı iş kazalarının önlenebilmesi amacıyla Alman Sosyal Kaza Sigortası Kurumu (DGUV) ile imzaladığı protokol kapsamında “Güvenli İskele, İskelede Güvenlik Projesi” ni yürütmeye başlamıştır.

  Projenin ilk etabında Almanya’da Güvenli İskele Projesi yürütmüş olan BG BAU Kurumu ziyaret edilerek, proje hakkında teorik ve uygulamalı bilgiler edinilmiş ve bu bilgiler ülkemiz çalışma hayatı ve mevzuatı göz önünde bulundurularak proje yol haritası belirlenmiştir. Bu kapsamda İskele üretiminin standartlara uygunluğunun saptanabilmesi için Türk Standartları Enstitüsü ile çalışmalar başlatılmıştır.Ayrıca konu ile yakından alakalı olan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile de çalışmalar yürütülmektedir.

  “Güvenli İskele, İskelede Güvenlik Projesi” 2014 etabında Gaziantep, Kahramanmaraş, Adana ve Mersin illerinde 01 - 05 Aralık 2014 tarihleri arasında bilgilendirme seminerleri düzenlenmiş 2015 ve 2016 yıllarında da bilgilendirme seminerlerinin diğer illerde yaygınlaştırılması ve saha ziyaretleri yapılarak yerinde denetim ve rehberlik hizmetleri verilmesi planlanmaktadır.

  2015 yılı için geniş bir katılım ile Bursa Ticaret ve Sanayi Odası işbirliği ile 09 Ocak 2015 tarihinde Bursa ilimizde Sayın Bakanımızın katılımı ile gerçekleştirilecektir.


  09 Ocak 2015 Cuma
  08:30 – 09:00 Kayıt
  09:00 – 10:30 Açılış

  • Sn. Kasım ÖZER (İSG Genel Müdürü)
  • Sn. Karl HeinzNoetel ( Almanya İnşaat Meslek Sandığı, BGBAU)
  • Sn. Celal KOLOĞLU ( İNTES Yön. Kurulu Bşk. )
  • Sn. Hulusi ŞENTÜRK (TSE Başkanı)
  • Sn. İbrahim BURKAY (BTSO Yönetim Kurulu Başkanı)
  • Sn. Faruk ÇELİK (Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı)
  10:00–11:00

  Açılış Konuşmaları  11:00–11:15

  ARA  10:15–11:45

  İnşaatlarda Denetim ve İdari Yaptırımlar

  ÇSGB/İTK

  11:45–12:00

  Soru - Cevap


  12:30–13:30

  ÖĞLE YEMEĞİ


  13:30–14:00

  Ülkemizde Cephe İskeleleri ile ilgili Mevzuat ve Standartlar

  ÇSGB/İSGGM

  14:00–14:30

  Cephe iskelelerini Ürün ve Belgelendirilmesi ile Muayene ve Gözetim

  TSE

  14:30–14:50

  ARA  14:50–15:20

  Cephe İskele Projesi Ne Zaman Verilir?

  ÇŞB

  15:20–15:50

  Cephe İskelelerinin Kurulum ve Söküm Aşamalarında Güvenli Çalışma Yöntemleri

  ÇSGB/İSGGM

  15:50–16:20

  Cephe İskelelerini Kim(ler) Kurmalıdır?

  İNTES

  16:20–16:50

  Güvenli Cephe İskelesinin Karşılaştırmalı Maliyet Analizi

  ÇSGB/İSGGM

  16:50–17:30

  Soru - Cevap


  İSGGM

  : İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü

  BG BAU

  : Alman İnşaat Meslek Sandığı

  İTK

  : İş Teftiş Kurulu Başkanlığı

  ÇŞB

  : Çevre ve Şehircilik Bakanlığı

  TSE

  : Türk Standartları Enstitüsü

  İNTES

  : Türkiye İnşaat Sanayicileri İşveren Sendikası
 4. natulus İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Bursa OSB
  GÜVENLİ İSKELE İSKELEDE GÜVENLİK EĞİTİMi Bursa da nerede yapılacaktır.
  (9 ocak 2015 de)
 5. Ersin Bozkurt Forum Yöneticisi

  • Forum Yöneticisi
  Sertifika Numarası:
  43934
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Makina mühendisi
  BTSO sanırım