1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Güvenlik kulübeleri

Konusu 'Yardım Masası' forumundadır ve İbr4him Kaya tarafından 27 Nisan 2016 başlatılmıştır.

1. İbr4him Kaya İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    3440
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Merhabalar,

Bütün çalışma arkadaşlarımın bir konu hakkında fikirlerini istemekteyim. İşletmemizde güvenlik personellerinin durdukları güvenlik kulübeleri mevcut. Bu kulübeler içerisinde de bazılarında 2 bazılarında 3 adet tali elektrik panoları bulunmakta (sadece sigortalar var içerisinde). Bu panoların koruma sistemleri mevcut (kaçak akım rölesi, pano topraklaması, kilitli dolap içerisinde gibi). Ancak yine de çalışan personellere herhangi bir zararı olup olmayacağı konusunda yardımlarınızı rica ederim. Teşekkürler
  2. Cumhur Gültekin İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    80759
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Vakıf Üniversitesi
    Elektrik konusunda aşağıdaki önlemleri ihmal etmemekte fayda var.

1- Tüm elektrikli cihazların kaçak akım rölesi üzerinden beslenmeli.
    2- Üzerinde elektrikli cihaz bulunan, içinden elektrik kablosu geçen çelik konstrüksiyon aksamlar ile üzerinde elektrikli cihazla çalışma yapılan çelik konstrüksiyon tezgahların topraklama bağlantıları yapılmalı. (Gördüğüm tüm çelik konstrüksiyon tezgahlar için topraklama yapılmasını talep ediyorum.)
    3- Kullanılan elektrikli cihazların sağlam ve bakımlı olmaları sağlanmalı.
    4- Kullanılmayan elektrikli cihazların fişleri prizden çıkarılmalı.
    5- Mesai bitiminde kullanılmayan tüm elektrikli cihazlar kapatılmalı ve fişleri prizden çıkarılmalı. (Mesai bitiminde işten çıkarken açık bıraktığınız bir ısıtıcı veya bir elektrikli cihaz, arıza konumuna geçtiğinde aşırı ısınma sonucu yangın tehlikesi yaratabilir.)
    6- Elektrik panoları bir arıza anında yanma ve patlama tehlikesi olan yerlerdir. Bu nedenle elektrik panoları önlerine çalışma ortamı yer almamalı, elektrik pano önlerinde durulmamalı.
    7- Elektrik pano önlerindeki zeminde elektriğe karşı yalıtkan paspas olmalı.
    8- Bir elektrik arızası olduğunda, kesinlikle sadece sorumlu kişi arızayı gidermek için müdahale etmeli, sorumlusu olmayan kesinlikle müdahale etmemeli.
  3. İbr4him Kaya İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    3440
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Cumhur bey teşekkür ederim. Bu maddelerin yazılı olduğu bir yasal dayanak mevcut mudur? Çünkü benden bu durum için yasal dayanak istenmektedir. Kendi görüşüm sizinle aynı. personel bulunmaması gerekmesinden yana. Ancak yasal dayanak bulmak konusunda pek birşey bulamadım. Vermiş olduğunuz bilgiler için tekrar teşekkür ederim.
  4. Cumhur Gültekin İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    80759
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Vakıf Üniversitesi
    Bu maddelerin hepsinin başka yerde yazdığını düşünmüyorum. Bunları yazmaktaki dayanağım hem aldığım eğitimler hem de yaşantım boyunca kazandığım hayat tecrübesi. Her şey için ille de bir yasal dayanak istemek, konu hakkında yeterli bilgi birikimi olmaması yanında, anlatılanlar içinde konuya gereken önemi vermeyip, konu hakkında kafa yormayıp, doğru analiz yapılmadığını gösterir. Kanun maddeleri bize olaya nasıl bakmamızı gerektiği konusunda yönlendiriyor, eksikleri ise bizim tamamlamamız gerekiyor. Sadece bunlar yazıyor, bunlar yeter dersek, hiç bir zaman ilerleyemeyiz.

Bildiğim kadarı ile yukarıda yazdıklarımdan, yasal dayanağı olan sadece elektrikli cihazların kaçak akım rölesi üzerinden beslenmesi ile pano önlerine yalıtkan paspas konması var diye biliyorum.

İlave açıklama yapmam gerekirse, elektrik panoları içinde bir sürü sigorta ve şalter giriş ve çıkış ek yerleri vardır. Normalde bir elektrik arızası durumunda sigortanın atması, enerjiyi kesmesi beklenir. Ama sigortanın amperajı büyük seçildiyse, hattan geçen akım arttığı halde sigorta atmaz. Bu durumda artan akım değeri nedeni ile kablo ısınmaya başlar. Aşırı ısınma durumunda kablonun dışındaki yalıtkan erir ve değdiği şasi sonucu ark ve ateş sonucu yangın çıkabilir, patlama olabilir. (Şu anda yanmaz kablolar kullanılıyor ama eski binalarda bu özellik yok.) Veya şalter ve sigorta girişlerinde yapılan bağlantının sıkma vidaları tam sıkılmazsa, buradaki akım geçiş yolu alanı azalacağı için yine ısınma ve ark oluşumu gözlenebilir. Bunun sonucunda da yangın tehlikesi oluşur. Bunun yanında bir elektrik arızası meydana gelip, acil müdahale için gelindiğinde, elektrik pano kapağının sorumlu tarafından hemen açılabilmesi ve müdahale edilmesi gerekebilir. Bunun içinde elektrik panosu önünün boş ve zeminde yalıtkan paspas olması her zaman için olmazsa olmazdır.

Bunun yanında elektrik panoları manyetik alan kaynağıdır. Elektrik panosu yanında, önünde duran kişi devamlı manyetik alana maruz kalır. Bunun sonucunda da çalışanda hastalığa neden olabilir.
  5. İbr4him Kaya İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    3440
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Cumhur bey, ilginiz alakanız ve vermiş olduğunuz bilgiler için çok teşekkür ederim iyi çalışmalar.
  6. Cihan Atahan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    98917
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    KALE OSGB - ARÇEV ÇEVRE DANIŞMANLIK
    Elektrik panolarının sayısı ve büyüklüğüne bağlı olarak kulübenin içerisinde manyetik alanında oluşma durumu söz konusu olabilir.
  7. Erdem Baskın Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    OSGB
    Cumhur bey, paylaşımlarınız için teşekkür ederim,
    hazır konu açılmışken sorayım,
    daha önce birkaç araştırmam oldu, tatmin edici bir sonuca ulaşamamıştım. şimdi siz değinince aklıma geldi
    manyetik alan risklerine karşı yaptığınız/yaptırdığınız yada yapılabilen (pano odaları ve çalışma ortamları için) MANYETİK ALAN ÖLÇÜMÜ varmıdır?
  8. İsmail Tamer KÖSE İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    120224
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Sayın Kaya,

Ek olarak güvenlik personelinin bulunduğu açık alandaki nöbetçi kulübelerinin mutlaka yıldırımdan korunması için paratoner etki alanı çapı içinde olduğunu tespit edin. Etki alanı dışındaysa en kısa sürede iyileştirme yapılmasını tavsiye edin. Yaşanmış birkaç kayba ramak kaldı olayı biliyorum..

Tali panolarda yasal gereklilikler sağlandıktan sonra ve kilitleme etkiketleme ile sorumlu personel harici temas kesilebilirse manyetik alanın çok etkili olacağını sanmıyorum.
  9. Cumhur Gültekin İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    80759
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Vakıf Üniversitesi
    Manyetik alanın etkisi voltajın yükselmesi (Yüksek gerilimlerde) veya bobin gibi çok sarımlı ekipmanlarda artar. Bunun yanında kullandığımız cep telefonları ile de ciddi oranda manyetik alana zaten maruz kalıyoruz. Daha doğrusu elektriği kullandığımız tüm cihazlar sayesinde devamlı manyetik alana maruz kalıyoruz.

Çalıştığım firmada çalışma ortamı olarak (Bilgisayarlı dershaneler için) elektromanyetik alan ölçümü yaptırdım. Ama gelen ölçüm sonucu raporunda ölçülen değerin aşırı yüksek olduğuna dair bir sonuçla karşılaşmadım.
  10. Cumhur Gültekin İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    80759
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Vakıf Üniversitesi
    Erdem Bey,

Çalışma ortamları için Elektro Manyetik Alan ölçümü yaptırdım. Firma konusunda internette "İsgum yetkili laboratuvarlar" konusunu açtığınızda bu sayfada ölçüm yapan akredite olmuş firmalar var.

Ölçümü ortam ölçümü olarak yaptırdım. Ama değerler hep düşük çıktı.
  11. Erdem Baskın Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    OSGB
    Cumhur bey, firma konusunda sıkıntı yok, görüşmem oldu yapıyoruz diyorlar lakin tatmin edici bir bilgi alamamıştım, sıkıntı elektrikli cihazlar değil, cihazların elektrik beslemesini yapan elektrik pano odaları ve bu oda içerisinde çalışma yapan personellerin durumu bakımından örnek bir ölçümünüz oldu mu ve geçerlilik/yaptırım kriterinde bir DÖF yapılabildi mi?

Ekli Dosyalar:

12. Cumhur Gültekin İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    80759
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Vakıf Üniversitesi
    Erdem Bey,

Şu anda bir üniversitede görev yapıyorum. Burada trafo binası var ama, burada çalışma ofisi ve devamlı çalışan yok.

Bir zamanlar Türkiye Elektrik Kurumu'nda görev yapmıştım. Şalt sahası kumanda odası vardı, odanın alanı genişti. Duvarlar elektrik panoları ile kaplıydı, çalışanlar odanın orta kısmındaydı. Çalışan ile elektrik panoları arasında yaklaşık 6 - 8 metre mesafe vardı.

Sizin eklediğiniz resme göre, burada çalışanların maruz kalınan manyetik alanın değerinin az veya çok olması konusunda yönetmeliğe göre hareket edip, ölçüm yapılması ve ölçüm sonucuna göre hareket edilmesinden başka çözüm yok gibi.
  13. tarmagan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Arkadaşlar merhaba,
    Aynı durum ile bende karşılaştım. Firmamda ki elektromanyetik alanın ölçümü ve çözüm önerileri için aşağıdaki firma ile çalıştık.Bu konuda bir çok çözüm sunuyorlar. İncelemenizi tavsiye ederim.

http://pastelyasam.com/