1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Güvenlik sektörü?

Konusu 'Sektörel Tehlikeler ve Emniyet' forumundadır ve Çağdaş Baş tarafından 10 Temmuz 2013 başlatılmıştır.

1. Çağdaş Baş İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Arkadaşlar 1000 den fazla güvenlik görevlisi olup farklı işyerlerinde güvenlik hizmeti veren bir şirkette isg uzmanının sorumlulukları nelerdir? Farzedelim ki güvenlik görevlilerine bir saldırı vs. gerçekleşti ve yaralanma vs. gibi bir durum gerçekleşti. bu durum iş kazası sebebiyle isg uzmanının sorumluluğuna girer mi? yoksa olay farklı bir boyutta mı incelenir?
  2. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    daimi uzmanla çalışmalı bu firma ve her kaza iş kazasına girer(5510 nolu kanun şartlarına göre).
  3. M.Serkan Balkan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    1231
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Özel Şirket
    illa güvenlik görevlisi olması gerekli değilki saldırıya uğraması için.dışarıdan bir adamda çalışana saldırıp öldüre bilir.
  4. Çağdaş Baş İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Ama sonuçta bu adamın işi güvenlik ve iş kazası tanımına göre işin yapımından meydana gelen sebeplerle ve mesai içinde meydana gelen ve işçinin çalışmasına mani durum oluşturan tüm vakalar iş kazası oluyor. Peki risk analizinde bu konulara değinmek sorumlulugumuzu ortadan kaldırır mi?
  5. M.Serkan Balkan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    1231
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Özel Şirket
    Sen risk analizinde her şekilde belirticeksin ama olay olursa yapacak bişi yok insan bu yapar yapar.talimat verirsin o konularda eğitim veririrsin.Bazı kazaları ve olayları önlemek malesef imkansız.Sen gerekli tedbirleri al kendini kurtaracak kadar sonrası adama kalmış.
  6. Sedat Bilaloğlu İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    sider demir çelik pazarlama a.ş.
    başka nelere dikkat edilmeli..?
  7. Sevecen Günel Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Çeviri Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    bu konuda kafam çok karışık. bizim firmadada bir güvenlik şirketi çalışıyor. toplam 9 adamı var. benim bu firmadan uzmanı olmasını istemeli miyim?
    onlar diyor ki 9 kişi var ben mecbur değilim.
  8. Ali Ünal İSGforum Üyesi

Şu an için uzman bulundurma yükümlülükleri yok risk analizlerini acil durum planlarını özlük dosya bilgilerini talep edebilirsiniz
  9. Sevecen Günel Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Çeviri Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    ama sonuçta adamın toplamda binlerce çalışanı var, sadece benim yerleşkemdeki 9 kişi
  10. Emine Bozan İSGforum Üyesi

Güvenlik çalışanları özel eğitimlerden geçerek sertifikaya sahip oluyorlar ve herhangi bir tehdit ve saldırı vb. durumunda nasıl davranmaları gerektiğini de biliyorlardır. ama risk analizinde illa ki belirtilecek eğitimin revizyon tarihide vardır.
    vardiyalı çalışmadan doğacak aksaklıklar
    ergonomi
    termal konfor
    psikososyal risk etmenleri
    dinlenme yerleri vb.
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 11 Temmuz 2013 ---
    1000 kişi tek bir sgk sicil numarası bağlı ise uzman zorunlu
  11. Ali Ünal İSGforum Üyesi

Güvenlik firmalarının farklı sgk noları var. Uzman bulundurmak için alt sınır 1000 degıl
  12. Emine Bozan İSGforum Üyesi

alt sınırın 1000 olmadığını bende biliyorum ali bey.
  13. M.Serkan Balkan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    1231
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Özel Şirket
    Uzman bulundurma zorunluluğu yok siz onlardan talep edemezsiniz.sizin yerde çalışıyor ise sadece eğitimlerini alıp almadığını sorgulaya bilirsiniz.Eğitim belgelerini isteyin daha sonra siz kendi iş yeriniz ile ilgili riskler hakkında onlara oryantasyon eğitimi verebilirsiniz ve talimatlar hazırlayıp imzalatırsınız.En önemlisi onlardan görevlendirme yazılarını istemeniz olacaktır ve tabikide aylık sigorta dökümleri.
  14. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    118515
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Enerji Sektörü
    S.Günel hanım sizin ana firmanızın altında çalışıyorsa yüklenicidir ve ana firmanın sgk nosunun altında sgk nosu almışsa onları 9 kişi olarak değerlendirirsiniz. Ama güvenlik firmasının kendine ait tek sgk nosu varsa ve 9 kişiyi sizin ana firmanıza görevlendirmişlerse zaten güvenlik firmasının kendi uzmanı bulunmak zorunda
  15. Sevecen Günel Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Çeviri Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    diğer detayları biliyorum , herşeyi elimde ama firmanın toplamda binlerce çalışanı var hepsi farklı firmaların yerleşkelerinde. uzman tutma zorunluluğu yok olamaz.

saha satışı yapan firmalar uzman bulunduruyor. sonuçta onların adamları da bir yerleşkede değil hatta direk sokakta :) ama onların toplam sayısı etki ediyor. bu firmada etki etmiyor olması mümkün değil. ama bağlandığı mantığı bulamıyorum

hah teşekkür ederim. bu açıklama mantığa daha çok uyuyor.

buradan inceleyeceğim
  16. aktasi İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    7247
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Alarko Taahhüt Grubu