1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Güvenlikli iskele nedir ?

Konusu 'Yüksekte Çalışmalar ve Emniyet' forumundadır ve ayhan uğur tarafından 8 Eylül 2015 başlatılmıştır.

 1. ayhan uğur İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Diğer Belge
  Güvenlikli İskele ;

  Ülkemizde geleneksel ahşap iskeleden, demir alaşımlı iskele sistemlerine büyük ölçüde geçilmişti. Ancak yinede olması gerektiği gibi eksiksiz malzemeli şekilde kurulmuyor ve bu durum güvenlik zafiyetlerine yol açıyordu.

  Standart Dışı Ahşap İskele Uygulama Fotoğrafı
  [​IMG]

  Örneğin merdiven sistemi; iskele kuran firmaların yüksek maliyetinden dolayı en önemsemediği ürünlerin başında geliyordu. İskelede çalışan personelin merdiven olmaksızın iskeleye nasıl tırmandığını hayal edebilirsiniz. Güvenlik, iskelede ikinci planda idi.


  Ayrıca çalışma için olması gereken platformlar ya hiç kullanılmıyor yada çok yetersiz ve elverişsiz malzemeden kullanıyordu. Platform üzerinde ayağın kayıp dışarı doğru çıkmasını engelleyecek topukluk sistemi ise hiç mevzu bahis değildi.

  Standart Dışı Çelik İskele Uygulama Fotoğrafı
  [​IMG]

  İskelenin kısa kenarlarında güvenlik için korkuluk elemanları hiç kullanılmıyor, uzun kenarlarda da standartlardan çok aralıklı biçimde düşmeye engel olamayacak şeklide kullanıyordu.

  Statik hesaplamalar yapılmadan iskelenin dayanabileceği max. yükseklikler güvenlik açısından hesaplanmadan kurulumlar devam ediyordu.

  Duvar bağlantı elemanları yerine inşaat telleri ile binaya tutturulan iskeleler, sağlam güvenli zemin yerine tuğla kırıkları ile teraziye getirilmeye çalışılmış ve taban tablasız olarak doğrudan yere koyulan dikey elemanlar...

  Yukarıda bahsedilen bu olumsuz tablolardan kurtulmak ve komple ülke genelinde kaliteli standart bir iskele sistemi geliştirilmek için yola çıkılmış veGÜVENLİKLİ İSKELE MODELLERİ tanımlanmıştır.

  Standarta Uygun Güvenlikli İskele Uygulama Fotoğrafı
  [​IMG]

  Bu tanımlamalar Avrupa'dan EN 12810- 12811 #güvenlikliiskele standartların Türk Standartları Enstitüsü tarafından TS EN 12810- 12811 olarak uygulanması ile hayata geçirilmiştir. Ülke genelinde müfettişler tarafından sıkı denetimler yapılarak giderek yaygınlaşmış ve artık güvenlikli iskele inşaat sektörünün en önemli gündemi haline gelmiştir.

  Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Güvenlikli İskele Tebliğ Görselidir.
  [​IMG]

  hs : Güvenlikli İskele Yüksekliği
  bs : İskele Çıkma Genişliği (Dikmelerin merkezinden merkezine)
  ls : İskele Çıkma Uzunluğu (Dikmelerin merkezinden merkezine)
  hl : Güvenlikli İskele Kat Yüksekliği
  hk : Korkuluk Yüksekliği
  1 : Ankraj
  2 : Düşey Düzlemdeki Takviye (Enine çapraz)
  3 : Düğüm Noktası
  4 : Ana Korkuluk
  5 : Ara Korkuluk
  6 : Topuk Tahtası
  7 : Yan Koruma
  8 : Dikme
  9 : Enine Ara Bağlantı
  10 : Birleştirme Elemanı
  11 : Platform
  12 : Düşey Düzlemde Takviye (Boyuna çapraz)
  13 : Boyuna Ara Bağlantı
  14 : Taban Plakası
  15 : Kafes Kiriş
  16 : Bağ Elemanı
  17 : Düşey Çerçeve
  18 : Merdiven
  19 : Düşeyliği Ayarlanabilen Taban Plakası
  20 : Zemin Sabitleme Tabanı

  Not: Şekil, güvenlikli iskele bileşenlerini tanıtım amaçlı olup sağlanması gereken koşulları göstermez.

  Kaynak: http://www.oguzhaniskele.com/p/guvenlikli-iskele-nedir.html

  Güvenlikli İskele için Türkiye'de yaygın olarak kullanılan 2 tip vardır;

  1- Güvenlikli Kamalı Flanşlı İskele
  2: Güvenlikli H Tipi İskele