1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Gıda toptancısı risk analiz örneği- fine kinney

Konusu 'Risk Değerlendirmeleri ve Yönetimi' forumundadır ve Tuncay Kılıç tarafından 29 Ağustos 2013 başlatılmıştır.

1. Tuncay Kılıç İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Eleştiri, görüş, Önerilerinizi bekliyorum arkadaşlar.

Ekli Dosyalar:

2. A.Sait Külekçi İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    46434
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Acaba ben yanlış mı yorumluyorum ?
    Yangın tüpleri asılı olmak zorunda mı ?
    Asılıyor ise maksimum yüksekliği belli.
    Yerde olması yasak mı ?

Bu arada eline sağlık...
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 29 Ağustos 2013 ---
    Taşınabilir söndürme tüpleri için, söndürücünün duvara bağlantı asma halkası duvardan kolaylıkla alınabilecek şekilde ve zeminden asma halkasına olan uzaklığı yaklaşık 90 cm'yi aşmayacak şekilde montaj yapılır.
  3. Tuncay Kılıç İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Öncelikle Teşekkürler.
    Yangın söndürme tüpleri asılı olup olmaması zorunluğu konusunda ben de tam emin değilim.Ondan dolayı risk analizinde de sadece 90 cm yi geçmemesi ibaresine yer verdim.Aynı soru benim kafamda da bir soru işaretidir.Bilen biri varsa bilgilendirirse seviniriz.
  4. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Bu format baya tuttu ve hoş olmuş.
  5. Orhan Yılmaz(2) İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    BİNALARIN YANGINDAN KORUNMASI HAKKINDA YÖNETMELİK

DÖRDÜNCÜ BÖLÜM
    Taşınabilir söndürme cihazları

MADDE 99- (Değişik: 10/8/2009-2009/15316 K.)
    5) Taşınabilir söndürme cihazlarında söndürücünün duvara bağlantı asma halkası duvardan kolaylıkla alınabilecek şekilde yerleştirilir ve 4 kg’dan daha ağır ve 12 kg’dan hafif olan cihazların zeminden olan yüksekliği yaklaşık 90 cm’yi aşmayacak şekilde montaj yapılır.
  6. Tuncay Kılıç İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Erkan bey sizin bir önceki risk analizimi söylediğiniz şekilde revize ettim döf hariç:)Bir sonrakine döf ü de eklerim heralde:)
  7. Tuncay Kılıç İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman

Teşekkürler Orhan Bey.
    Bunu bende böyle biliyorum fakat illaki asılmasımı gerekiyor zeminde asılı olmadan durmasında sakınca var mı yok mu o konuda soru işareti?
  8. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Asmassan yerçekimi ivmesine bağlı olarak YSC ler basınç kaybına ve Bozulmaya başlıyor..
  9. Orhan Yılmaz(2) İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
  10. Tuncay Kılıç İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Dediğiniz konuda kesinlikle haklısınız.Bir çok işletme de yangın tüplerininin yerini bilmiyorsanız arasanız bulamazsınız:)
  11. Esra Fırat İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Tuncay bey elinize sağlık ben de bu konuda bir risk analizi arıyordum ( Sakın yanlış anlamayın aynen almak için değil :) ). Ellerinize sağlık. Ben de benzer bir işletmeye risk analizi yapıyorum. Yönetmeliklerden bir kaç eksiğimi görmüştüm. Şimdi buradan da karşılaştırabilecek olmam iyi oldu benim için. :)
  12. oğuzhan Torun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    1)ECZA DOLABI EKSİKLİĞİ - ilk yardım dolabı olacak
    2)Bence fotoğraf kısmını çıkarmalısınız.
    3)İlk madde de şiddeti 15'den 7'e düşürmüşsünüz. Şiddet değişmez.
    4)Bazı yerlerde tehlikeyi yanlış tanımlamışsınız. örn. SEYYAR MERDİVEN KULLANILMASI,TMZLKTE KULL. KİMYASALLAR,ELEKTRİK KABLOLARI, PRİZLER,EKRANLI ARAÇLAR vs tehlike değildir. Bunların yanlış kullanılması veya hasar,zedelenme vs varsa tehlikeli olur.Açıkça belirtilmeli. Çünkü aslında bizim işimiz hukuk ile içli dışlıdır. Cümlelerimizin anlamı değişirse hukuksal olarak kendimizi ifade etmemizde o kadar zorlaşır. Ben böyle demek istemiştim dememek adına düzeltilmeli diye düşünüyorum.
    Şimdilik aklıma gelenler bunlar. İnş yardımcı olmuşumdur.