1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Gırgır vinç ile malzeme yükleme ve boşaltma çalışmalarında önlem ve tavsiyeler

Konusu 'Denetim Fotoğrafları,Önlem ve Tavsiyeler' forumundadır ve Erkan Dündar tarafından 29 Ekim 2014 başlatılmıştır.

 1. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Adana'da dengesini kaybedip yük asansörüne asılı kalan Ömer Sönmez, gücü tükenince 6'ıncı kattan düşüp öldü.


  TUĞLA TAŞIYORDU

  Olay, merkez Çukurova İlçesi'nin Yurt Mahallesi'ndeki İsmail Hakkı Develi Caddesi'nde meydana geldi. İnşaatta duvar ustası olarak çalışan Ömer Sönmez, yük asansörü ile 6'ıncı kata çıkartılan tuğlaları taşımaya başladı.

  ASANSÖRDE ASILI KALDI, GÜCÜ TÜKENİNCE DÜŞÜP ÖLDÜ

  Yukarıya çıkan asansöre uzanan 4 çocuk babası Sönmez, dengesini kaybedince asansöre asılı kaldı. Arkadaşlarının yardımına koştuğu Sönmez, gücü tükenince elleri ile tutunduğu asansörden kaydı. Zemin kattaki tuğla yığınlarının üzerine düşen Ömer Sönmez, ağır yaralandı. İhbar üzerine olay yerine gelen sağlık ekiplerinin müdahale ettiği Sönmez kurtarılamadı. Ömer Sönmez'in ölümüne tanık olan iş arkadaşları şoka girdi.

  CENAZESİ MEMLEKETİ BİNGÖL'E GÖNDERİLDİ

  Cumhuriyet Savcısı'nın incelemesinin ardından Ömer Sönmez'in cenazesi, olay yerinde yakınlarına teslim edildi. Ömer Sönmez'in cenazesi, toprağa verilmek üzere memleketi Bingöl'ün Kulp İlçesi'ne götürüldü.

  YÖNETMELİK NE DİYOR?

  Cumhuriyet Savcısı'nın soruşturması devam ederken, bilirkişi incelemesi ile kazada ihmal olup olmadığı da ortaya çıkmış olacak. 23 Temmuz 2014'de Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe giren İş Güvenliği yeni yönetmeliğinin 25. maddesi şöyle:

  "Bina dışında kurulan yük asansörlerinin çerçevesi, tabandan en az 3 metre kadar sağlam bir şekilde örtülecek ve ayrıca kapıların bulunduğu cephe, yüksekliği boyunca tamamen kapatılacaktır."


  [​IMG]


  [​IMG]

  KAYNAK
 2. Ersin Bozkurt Forum Yöneticisi

  • Forum Yöneticisi
  Sertifika Numarası:
  43934
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Makina mühendisi
  Yukarıdaki madde kaldırılan isg tüzüğüne ait madde 25
  Madde 25 - İşyerlerinde kullanılacak insan ve yük asansörlerinin, yürürlükteki mevzuatın ve tekniğin öngördüğü şekilde imal ve inşaa edilerek kurulması ve bakımlarının yapılması şarttır.

  Asansörlerin imali, inşası, kurulması, muayene ve bakımı, bu işlerin fenni, teknik ve kanuni sorumluluğunu taşıyabilecek nitelik ve ehliyeti bulunduğu Hükümet veya belediyelerce kabul edilen teşekkül veya şahıslara yaptırılacaktır.

  Her işveren, asansörlere ait kullanma iznini ve periyodik muayene raporlarını, işyerinde bulundurmak ve denetlemeye yetkili makam ve memurların her isteyişinde göstermek zorundadır.

  Asansör boşluğundan, asansörün çalışmasına özgü tesis ve tertibattan başka, hiç bir şekilde halat, tel ve boru gibi sair malzeme veya tesis geçirilmeyecektir.

  Asansör makine dairesi veya boşlukları, geçit olarak kullanılmayacak ve buralara hiç bir şey depo edilmeyecektir. Bu yerlere girilmesini sağlayacak kapılar, her zaman kilitli bulundurulacak ve ancak sorumlu elemanlar tarafından açılacaktır.

  Yük asansörlerinde, insan taşınmaması esastır. Bu yasağı belirten levhalar, her kat kapısına ve kabin içine, görülür bir şekilde konulacaktır. Ancak, işin gereği olarak insan taşınması halinde, insan asansörlerindeki güvenlik koşulları, bu asansörlerde de bulunacaktır.

  Bütün asansör kabinlerinde, taşıyabilecekleri en çok yükü açıkça gösteren levhalar bulundurulacaktır.

  Kat kontağı bulunmayan yük asansörlerinde asansörcü bulundurulacaktır.

  Bina dışında kurulan yük asansörlerinin çerçevesi, taban en az 3 metre kadar sağlam bir şekilde örtülecek ve ayrıca kapıların bulunduğu cephe, yüksekliği boyunca tamamen kapatılacaktır.

  Parlayıcı ve patlayıcı maddelerin bulunduğu yerlerde, kıvılcım tehlikesine karşı, asansörlerin kabin kızakları ile kapıların çarpan kısımları, ağaç veya kıvılcım çıkarmayan l veya alaşımlarından yapılmış olacaktır.
 3. Murat Uğur100 İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  41360
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Serbest
  Arkadaşlar gördüğüm kadarıyla sıkıntı işçinin tuğlaları boşaltırken, düşmesi halinde kendisini kurtaracak emniyet kemeri kullanmaması. Asansör arızası ile ilgili değil.
 4. Ersin Bozkurt Forum Yöneticisi

  • Forum Yöneticisi
  Sertifika Numarası:
  43934
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Makina mühendisi
  evet düşme nedeni kemer ve can halatı olmaması,asansörde asansör değil gırgır vinç
 5. Ersin Bozkurt Forum Yöneticisi

  • Forum Yöneticisi
  Sertifika Numarası:
  43934
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Makina mühendisi
  [​IMG]
  buda başka bir kötü örnek
 6. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  sepet.png
  ÇALIŞANIN EMNİYET KEMERİ KULLANMADAN VE KENDİNİ GÜVENLİ BİR NOKTAYA BAĞLAMADAN ÇALIŞTIRILMASINA İZİN VERİLMEMELİDİR. GÜVENLİ NOKTANIN ÇALIŞANIN YANINDA BULUNAN KOLON OLARAK SEÇİLEBİLİR VE BU NOKTAYA ANKRAJLAR BAĞLANABİLİR.

  Yeni Resim.png
  yapi_sektoru_img_53.jpg
  YADA ÇALIŞANIN MALZEME ÇEKTİĞİ YERİN YARISI SAĞLAM BARİYERLERLE KAPATILABİLİR.

  412011143237.jpg
  135866523ezh.jpg
  9.png
  sepet (1).png

  Sepet güvenli ve malzeme düşmeyecek şekilde tasarlanmalı yada yapıda olmalıdır.

 7. reha demirel İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  Bence inşaatın en tehlikeli çalışması.Mutlaka kemer kullanılması gerekli.Son denetimlerde de müfettişlerin üzerinde en çok durduğu konu.Ben kemer takmayan sepetçilere tutanağı tutuyorum
 8. Murat Uğur100 İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  41360
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Serbest
  artı kalıp kenarında çalışma artı iskelede çalışma artı diğer boşluk kenarı
  Yüksekten düşme problemini gideren kimse, inşaatlarda risk yönünden işin güvenliğini %80 ini çözmüş demektir.