1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

G sınıfı sürücü belgesi ile tüm makinaları kullanmak

Konusu 'Trafik Yönetimi ve Kontrolü' forumundadır ve Erkan Dündar tarafından 9 Temmuz 2014 başlatılmıştır.

1. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    G Sınıfı Sürücü Belgesi ile Tüm Makinaları Kullanmak

2008 yılına kadar alınan "G" Sınıfı Sürücü Belgesi ile tüm iş makinaları kullanılabiliyordu. 2008 yılında İş Makinaları Operatörlük Kurslarına ait Esaslar ile bu mümkün olmamaya başladı. Operaötlük Belgeleriniehliyete çeviren kursiyerler kullandıkları makineler Ehliyetlerine işlenmeye başlandı.

Milli Eğitim Bakanlığı Operatörlük Belgelerinin "G" Sınıfı Sürücü Belgelerinde nasıl yazılması gerektiği ile ilgili bir genelge yayınladı.

Sıra
    No
    Program Adı (Sertifikalara Yazılacak İfade Program Adıdır)
    Sertifikalara Yazılacak İfade

1
    İş makinaları Dozer Operatörü Yetiştirme Kursu Programı
    İş makinaları Dozer
    2 İş makinaları Greyder Operatörü Yetiştirme Kursu Programı İş makinaları Greyder
    3 İş Makinaları Yükleyici Operatörü Yetiştirme Kursu Programı İş Makinaları Yükleyici
    4 Biçer Döver Operatörü Yetiştirme Kursu Programı Biçer Döver
    5 Asfalt ve Beton Serme (Finişer) Makinesi Operatörü Yetiştirme Kursu Programı Asfalt ve Beton Serme (Finişer) Makinesi
    6 İş Kamyonları Operatörü Yetiştirme Kursu Programı İş Kamyonu
    7 Zemin Delgi (Delik Delme ve Sondaj) Makinesi Operatörü Yetiştirme Kursu Programı Zemin Delgi (Delik Delme ve Sondaj) Makinesi
    8 Zemin Süpürme Makinesi Operatörü Yetiştirme Kursu Programı Zemin Süpürme Makinesi
    9 Serdümen Yetiştirme Kurs Programı Serdümen
    10 Konteyner Dorse Vinci Operatörü Yetiştirme Kurs Programı Konteyner Dorse Vinci
    11 Terminal Traktör Operatörü Yetiştirme Kurs Programı Terminal Traktör Operatörü
    12 Boş Konteyner Makinesi Operatörü Yetiştirme Kurs Programı Boş Konteyner Makinesi
    13 Dolu Konteyner Makinesi Operatörü Yetiştirme Kurs Programı Dolu Konteyner Makinesi
    14Konteyner Saha Köprü Vinci Operatörü Yetiştirme Kurs Programı Konteyner Saha Köprü Vinci
    15 Mobil Rıhtım Vinci Operatörü Yetiştirme Kurs Programı Mobil Rıhtım Vinci
    16 Konteyner Rıhtım Köprü Vinci Operatörü Yetiştirme Kurs Programı Konteyner Rıhtım Köprü Vinci
    17 Kazıma ve Yükleme (Ekskavatör) İş Makinesi Operatörü Yetiştirme Kursu Kazıma ve Yükleme (Ekskavatör) İş Makinesi
    18 Kazıma ve Yükleme (Kanal Kazıyıcı (Beko Loder)) İş Makinesi Operatörü Yetiştirme Kursu Kazıma ve Yükleme (Kanal Kazıyıcı (Beko Loder)) İş Makinesi
    19 Kazıma ve Yükleme (Yükleyici (Loder)) İş Makinesi Operatörü Yetiştirme Kursu Kazıma ve Yükleme (Yükleyici (Loder)) İş Makinesi
    20 Kaldırma ve Yükleme (Vinç) İş Makinesi Operatörü Yetiştirme Kursu Kaldırma ve Yükleme (Vinç) İş Makinesi
    21Kaldırma ve Yükleme (Forklift) İş Makinesi Operatörü Yetiştirme Kursu Kaldırma ve Yükleme (Forklift) İş Makinesi
    22 Yüzey Kazıma İş Makineleri Operatörü Yetiştirme Kursu Yüzey Kazıma İş Makinesi
    23 Zemin Sıkıştırma Makineleri (Silindir) Operatörü Yetiştirme Kursu Zemin Sıkıştırma Makineleri (Silindir)
    24Mobil Akaryakıt Tankeri İkmal Makinesi Operatörü Yetiştirme Kursu Mobil Akaryakıt Tankeri İkmal Makinesi
    25Biçerdöver Operatörü Yetiştirme Kursu ProgramıBiçerdöver
    26Pamuk Toplama Makinesi Operatörü Yetiştirme Kursu ProgramıPamuk Toplama Makinesi
    27Çırçır Makineleri Operatörü Yetiştirme ProgramıÇırçır Makinesi
    28Kaldırma, Taşıma Raylı Sistem Tavan Vinci Kurs Programıİş Makineleri (Kaldırma, Taşıma Raylı Sistem Tavan Vinci)
    29Asfalt Plent Operatörü Yetiştirme Kurs ProgramıAsfalt Plent
    30Rotatif Kamyon (Kar Savurucu) İş Makineleri İçin İş Makinesi Operatörü Yetiştirme Kurs ProgramıRotatif Kamyon (Kar Savurucu) İş Makinesi
    31Mıcır Serici İş Makineleri İçin İş Makinesi Operatörü Yetiştirme Kurs ProgramıMıcır Serici İş Makineleri İçin İş Makinesi

http://www.uzmanlaroperatorluk.com/haber-68-g-sinifi-surucu-belgesi.html#.U70Ut_l_tqW
  2. Tuğba Çivioğlu İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    merhaba,

Milli Eğitim İl Müdürlüğü 2009 yılından önce alınan forklift ehliyetlerinin geçersiz olduğunu söylüyor. Bu bilginin doğruluğunu nereden teyit edebilirim ? herhangi bir yönetmelikte böyle bir ibare geçiyor mu ?
  3. ali erol İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    8971
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    bu konuda benimde bir sorum olacak,

İşletmemizde yaklaşık 300 operatörümüz var. hepsinde Operatör Sertifikası var. fakat hiç biri karayolunda makine kullanmıyor sadece işletmede sahası içinde kullanıyr.

Yinede bu operatörlük belgelerini Sürücü Ehliyetine işletmemiz gereklimidir? Bu konuda bilgisi olan varmı?
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 12 Mayıs 2015 ---
    Tuğba Hanım motorlu taşıtlar yönetmeliği var belki onu incelerseniz bulablirsiniz ben hepsini okumadım henüz.
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 12 Mayıs 2015 ---
    Yönetmeliği ekledim

Ekli Dosyalar:

4. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Evet Ehliyete işletmek gereklidir
  5. ali erol İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    8971
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Niye gereklidir.

Geçen Hafta bize gelen müfettişler gerek olmadığı , onlar için sadece operatör belgesinin yeterli olduğunu söylediler. Kaza olması durumunu sordum onda da yeter dediler. (ama elimde henüz yazılı bi belge yok bu konu için)
  6. bencaglayan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Ehliyetlere işletmek gerekir.Çalışan personelin siz başında olmadığınız bir ortamda şaka yollu arkadaşını forkliftle kovalasa ve karayoluna çıksa burada bilirkişi neye bakar? Bazı şeyleri yönetmelikte olmasa bile uzman her zaman kendi üzerinden sorumluluğu en aza indirmenin yoluna bakmalıdır. Örneğin, ev içinde anne-baba' nın çocuklarına nasıl davranması gerektiği hakkında bir yönetmelik yoktur, ama çocuğun başına bir şey geldiğinde yaşı 18'den küçük olması anne-babayı kanun karşısında bir anda sorunlu hale getirebilir..
  7. Tuğba Çivioğlu İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    dediğinizde çok haklısınız. Fakat, bu konuyu işverene kabul ettirebilmek için resmi bir belge veya yazı olması gerekir