1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Gaz ölçümleri ve değerlendirilmesi

Konusu 'Kapalı Alanlarda Çalışma ve Emniyet' forumundadır ve Erkan Dündar tarafından 12 Ocak 2013 başlatılmıştır.

 1. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  GAZ ÖLÇÜMLERİNİN DEĞERLENDİRİLMESİNDE SINIR DEĞERLERİ İLE İLGİLİ OLARAK;

  OKSİJEN-------------------%19,5 İLE %23,5 ARASINDA OLMALI
  KARBONMONOKSİT-----MAKSİMUM 50PPM OLMALI
  H2S:------------------------MAKSİMUM 15PPM
  METAN:pATLAMA ÖNCESİ %1 ALTINDA OLMALIDIR.DİĞER ZAMANLARDA ORTAM HAVASINDA %2 METAN GAZI OLMASI HALİNDE ÇALIŞMA DERHA DURDURULMALI VE TÜNEL YADA YERALTI ÇALIŞANLARI BOŞALTILMALIDIR.
 2. şükrüdemircan İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  % 1 PATLATMA AÇIK ALEVLİ KAYNAK YAPILMAZ ,%1,5 ELEKTİRİKLER KESİLİR ,%2 ÇELIŞMA HERİ TERK EDİLİR.
 3. İsmail Bayrak İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  12134
  Uzmanlık Sınıfı:
  Diğer Belge
  Firma / Kurum:
  shell / prekons
  yer altı kömür ocakları ve tünel inşaatlarında sıkca görülen gazlar maalesef dönem dönem kötü yaralanmalara ve ölümlere sebebiyet vermektedir. buda beraberinde bu tür iş yerlerinde mesleğimizi tam anlamıyla yapamıyoruz anlamındadır . gerek iş veren gerekse çalışanlar pek umursamazlar bu durumları insanlar alıştırılmış en kötü hale kader diyor hepsi. geçen ay ben bir maden ocağı ile anlaşmaya gittim bursa kemalpaşada belki duyanınız vardır yaklaşık 2 yıl önce grizudan 18 kişi hayatını yitirdi. ocağa indim ve gördüğüm içler acısı durum metan /2 nin altına hiç inmiyor ve üretim devam ediyor baktımki patron sadece kendine maşa olarak kullanmaya adam arıyor bıraktım geldim .. ben geldim kurtuldum ya ordaki çalışanlar ne olacak?? metan tahlike çanları çalıyor hidrojen sülfür ona keza karbonmonoksik yoğunluğu artışta sürekli devlet uyusun .. bu ocağa ayda iki kez denetlemeye devlet müfettişleri geliyor arkadaşlar gerisini siz düşünün.....
 4. buketdemir İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Metan dedektörünü tavana mı yoksa zemine yakın bir yere mi yerleştirmeliyiz ?

  Teşekkürler
 5. Kemal KAHVECİOĞLU İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  19862
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Metan gazı havadan hafif bir gaz olduğundan birikme alanı daha çok tavan boşluklarında gerçekleşir. Ölçüm sensörlerini tavandan 30-40 cm kadar aşağıya yerleştirilmesi uygun olacaktır. Sensör yerleri için hava dönüş yollarına dikkat ederseniz yanılmamış olursunuz.

  Kazasız günler...