1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Gaz dedektörlerinin kontrolü hakkında

Konusu 'Çalışma Ortamı ve Ölçüm,Analizler' forumundadır ve uzmanist tarafından 1 Mart 2015 başlatılmıştır.

1. uzmanist İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    10670
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Merhaba arkadaşlar,

Çalışmış olduğum firmada gaz dedektörlerinin aktifliklerinin kontrolü ile ilgili hiç bir çalışma yapılmamış. Ben bu dedektörlerin aktifliklerini kontrol ettirmek istiyorum. Bununla ilgili prosedürler nedir. Yılda 1 mi yaptamız gerekiyor? Gaz dedektörlerinin kontrolünü yapmaya yetkili kimdir. Firmamızın teknik personeli yapabilir mi yoksa dedektörlerin tedarikçi firması mı yapmalaı yada bunları yapmaya yetkili akredite kurumlar mı vardır?(İSG ölçümlerini yapmaya yetkili akredite kurumlar gibi)
  2. _kaanmert İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Tedarikçi firma yı ararsın. Kardeş kalibrasyon süresi nedir bu cihazların dersin. Onlarda muhtemelen 6 ay der. Sonra ya siz gelin yada adres verin göndereyim kalibre edin dersin. Ama kalibrasyon ücretini cihaz başına öğren ve pazarlık et. Mesela ben drager ile çatır çatır pazarlık ettim. Neyse olay bundan ibaret. Cihazlar sabit mi mobil mi onu bilmiyorum ama her durumda tedarikçi firmadan kullanım eğitimi talep et. Çünkü 3 aylık bir cihaz bile doğru ölçüm yapmayabilir. O yüzden en az iki cihazla ölçüm yapın. Bazı durumlarda Yanlış ölçümün sebebi siz olabilirsiniz aslında. Örneğin metan gazı değerini ölçtünüz. Sensörlere yapışan metan gazı cihazın sonraki ölçümünde de açık havada metan uyarısı verir. Manuel kalibrasyon yapılır bu durumda. Temiz havada yapışan metanı atmak için. Neyse kısacası kullanım eğitimi(manuel kalibrasyon bu eğitimde anlatılır) ve kalibrasyon.
  3. Ersin Bozkurt Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    43934
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Makina mühendisi
    Ayrıca gaz dedektörlerinin belli bir kullanım ömrü vardır bu dolunca yenilenmelidir
  4. Nilay Akkan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    108955
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Merhaba;
    Doğalgaz ve LPG için kullanılan gaz algılama dedektörleri için de kalibrasyon geçerli mi? Cihazın arkasında ömrü 5 yıl yazıyor ama pek inandırıcı değil.

Ekli Dosyalar:

5. _kaanmert İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Ersin bey doğru söylüyor bu bilgiyi unutmuşum. Her cihazın ömrü vardır. atıyorum 3 yıl. Bu sürede 6 aylık periyotlarla kalibre edilir. 3 yıl sonra çöpe atılır.

Nilay hanım 5 yıl diyorsa doğrudur. Zaten abartı bir tarih yazmazlar. Atsınlar da yenisini satalım diye. Zaten sensörler doğru ölçmez o süreden sonra. Evet tabi ki Doğalgaz ve LPG cihazları için gerekli. Zaten milletin sıkıntısı Doğalgaz ve LPG ölçümü :)

Ek bilgi ise bazı cihazlarda ^^Drager PAC 5500 oksijen ölçer gibi^^ kalibrasyon yoktur. Pil ile çalışır ama ömrü 2 yıldır. 2 yıl içerisinde hiç kalibre edilmez. 2 yıl sonunda direk çöpe. Yani çöpe derken firmay sorun bu hurdayı napayım diye :)
  6. Erdem Baskın Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    OSGB
    teknik bir personel ile beraber firma içi aylık rutin kontrol yapabilirsiniz. yılda 1 de cihaz ile ilgili teknik servis tarafından yapılacaktır zaten