1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Gaz hortumları

Konusu 'Kaynak ve Sıcak İşlerde Emniyet' forumundadır ve Turgut Gökyıldız tarafından 4 Mart 2013 başlatılmıştır.

 1. Turgut Gökyıldız Bölüm Yöneticisi

  • Bölüm Yöneticisi
  Uzmanlık Sınıfı:
  Diğer Belge
  Kesim için kullanılan LPG ve oksijen hortumları TSE 2411 EN 559 standardında idi yeni bir standart çıkmış bununla ilgili bilgisi olan var mı ? Teşekkürler.
 2. Ferhat Akkaş İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  UZMAR
  Gaz kaynak donanımları-kaynak yapma, kesme ve benzeri işler için lastik hortumlar ile ilgili tebliğ. ( 18.01.2013 )
  (TS EN ISO 3821)

  Bu tebliğle beraber eski standart kaldırılarak yerine TS EN ISO 3821 standardı uygulamaya alındı.
 3. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Ferhat burada TS EN standartlarını pdf olarak yayınlayabilirmiyiz..Ayrıca bize faydalı çalışmalarını paylaşmanı bekliyorum..
  --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 4 Mart 2013 ---
  Ayrıca İSGforum Ailesinde Yönetici arkadaşlarda kabul ederlersede Yönetici olarak aramızda seni görmek isterim ama çalışmak kaydıyla..
 4. Ferhat Akkaş İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  UZMAR
  GAZ KAYNAK DONANIMLARI-KAYNAK YAPMA, KESME VE
  BENZERİİŞLER İÇİN LASTİK HORTUMLAR
  İLE İLGİLİ TEBLİĞ (TS EN ISO 3821)
  (TEBLİĞ NO: MSG-MS-2012/43)
  MADDE 1 (1) Bu Tebliğ, 3/6/2011 tarihli ve 635 sayılı Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname, 10/6/1930 tarihli ve 1705 sayılı Ticarette Tağşişin Men'i ve İhracatın Murakabesi ve Korunması Hakkında Kanun ile 18/11/1960 tarihli ve 132 sayılı Türk Standardları Enstitüsü Kuruluş Kanununa dayanılarak hazırlanmıştır.
  MADDE 2 (1) 4/12/2008 tarihli ve 27074 sayılı Resmî Gazetede yayımlanan Mecburi Standard Tebliği (Tebliğ No: ÖSG-2008/18) Bakanlıkça mecburi uygulamaya konulan TS EN 559 Gaz Kaynak Donanımları Kaynak Yapma, Kesme ve Benzeri İşler İçin Lâstik Hortumlar standardı mecburi uygulamadan kaldırılacaktır. Bu standardın yerine Türk Standardları Enstitüsü (TSE) tarafından hazırlanan TS EN ISO 3821 Gaz Kaynak Donanımları Kaynak Yapma, Kesme ve Benzeri İşler İçin Lastik Hortumlar standardı imalat ve satış safhalarında zorunlu olarak uygulanacaktır.
  MADDE 3 (1) TS EN ISO 3821 standardının kapsamı aşağıda verilmiştir.
  Bu standard, kaynak yapma, kesme ve benzeri işlerde kullanılan lastik hortumların (ikili hortumlar dahil) sahip olması gereken özellikleri kapsar.
  Bu standard, 2 MPa (20 bar) basınca kadar olan normal hizmet ve hafif hizmet [en büyük çalışma basıncı 1 MPa (10 bar)a kadar ve anma iççapı 6,3 mm ve daha az olan hortumlarla sınırlıdır] için lastik hortumların özelliklerini kapsar.
  Bu standard, -20 °C ile +60 °C sıcaklık aralığında çalışan ve aşağıda verilen işlerde kullanılan hortumlara uygulanır.
  - Gaz kaynağı ve kesme işleri.
  - Koruyucu inert gaz veya aktif bir gaz ortamında ark kaynağı işleri.
  - Diğer kaynak ve kesme işleri (özellikle ısıtma, lehimleme ve metalizasyon işlemlerinde).
  Bu standard, termoplastik hortumlara ve yüksek basınçlı [>0,15 MPa (>1,5 bar)] asetilen için kullanılan hortumlara uygulanmaz.
  MADDE 4 (1) TS EN ISO 3821 standardı kapsamına giren ürünleri üreten ve satanların, bu Tebliğ hükümlerine uymaları zorunludur.
  MADDE 5 (1) TS EN ISO 3821 standardı, TSEnin merkez teşkilatından veya il temsilciliklerinden temin edilir. TSEnin ve il temsilciliklerinin iletişim bilgilerine TSEnin internet sitesinden ulaşılır.
  MADDE 6 (1) Bu Tebliğ yayımlandığı tarihten altı ay sonra yürürlüğe girer.
  MADDE 7 (1) Bu Tebliğ hükümlerini Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı yürütür.

  İlgili standardı şuan indiremiyorum. 6 ay sonra tamamen yürürlüğe girecektir.
  Ayrıca isgforum ailesine katılmaktan mutluluk duyarım.
 5. ouzgnl İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Özel Sektör ( Kayar kalıp, altyapı,sondaj tecrit vs. )
  TSE 2411 EN 559 şu an için geçerli.
  Şantiyemizde hava hortumu kullanıldığını farkettim. Değiştirtmek için gerekli bilgileri ilgili arkadaşlara verdim.

  Benim sormak istediğim bir soru var. Şantiyemizde Oksijen kaynağında yanıcı gaz olarak Propan kullanıyoruz, bu propan tüpünün bir standartı var mıdır? 12 kglık 45 kglık veya daha farklı bir standartı var mıdır?