1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Geçici iş yapmak için gelen alt işverenlerden hangi evrakları istemeliyim

Konusu 'İşletme Kontrolü ve Denetimler' forumundadır ve semih tufan tarafından 12 Nisan 2014 başlatılmıştır.

1. semih tufan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Arkadaşlar benim işyerim tehlikeli sınıfta, benim işyeri sınırlarım içerisine geçici iş yapmak için gelen alt işverenlerden hangi evrakları istemeliyim. kanun ve yönetmeliklerden araştırdığım kadarıyla;

1- 6331 sayılı kanun,
    (5) Tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde; yapılacak işlerde karşılaşılacak sağlık ve güvenlik riskleri ile ilgili yeterli bilgi ve talimatları içeren eğitimin alındığına dair belge olmaksızın, başka işyerlerinden çalışmak üzere gelen çalışanlar işe başlatılamaz. ( Bu maddenin demek istediği, sizce çalışanın aldığı eğitim sertifikasında tehlikeli veya çok tehlikeli sınıfta olan işyerlerinde yapılacak işlerde karşılaşılacak sağlık ve güvenlik riskleri ile ilgili yeterli bilgi ve talimatları almıştır mı yazması, yoksa bu OSGB lerin verdiği eğitim sertifikasını mı kastediyor )
    (6) Geçici iş ilişkisi kurulan işveren, iş sağlığı ve güvenliği risklerine karşıçalışana gerekli eğitimin verilmesini sağlar. ( Bu ne demek istiyor ?)

2-İSG Eğitimleri Yönt.,
    (2) İşveren, geçici iş ilişkisi kurulan diğer işverene Kanunun 16 ncı maddesinin birinci fıkrasındaki hususlar ile ilgili bilgi verir; geçici iş ilişkisi kurulan işveren bu konular hakkında çalışanlarına gerekli eğitimin verilmesini sağlar.

(3) 22/5/2003 tarihli ve 4857 sayılı İş Kanununun 2 nci maddesinin yedinci fıkrasında belirtilen asıl işveren-alt işveren ilişkisi kurulan işyerlerinde, alt işverenin çalışanlarının eğitimlerinden, asıl işveren alt işverenle birlikte sorumludur.

(4) İşveren, tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde; yapılacak işlerde karşılaşılacak sağlık ve güvenlik riskleri ile ilgili yeterli bilgi ve talimatları içeren eğitimin alındığına dair belge olmaksızın, başka işyerlerinden çalışmak üzere gelen çalışanları işe başlatamaz.

3-Ayrıca getirilen eğitim sertifikalarının üzerlerindeki tarih ve eğitim süreleri yönetmeliğe uymuyor. Bu sayılara göre mi değerlendirmeliyim ?

a) Çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde yılda en az bir defa.

b) Tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde iki yılda en az bir defa.

c) Az tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde üç yılda en az bir defa.
    madde 11(1) Çalışanlara verilecek eğitimler, çalışanların işe girişlerinde ve işin devamı süresince belirlenen periyotlar içinde;

a) Az tehlikeli işyerleri için en az sekiz saat,

b) Tehlikeli işyerleri için en az on iki saat,

c) Çok tehlikeli işyerleri için en az on altı saat

olarak her çalışan için düzenlenir.

4-6331 sayılı kanun

Tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde çalışacaklar, yapacakları işe uygun olduklarını belirten sağlık raporu olmadan işe başlatılamaz.
    bu raporlar allahın belası gibi kiminde tarih yok kiminde hekimin imzası yok ve bu raporlarında geçerlilik süreleri var benim bu sürelere de mi dikkat etmem gerekiyor..

Çalışanın kişisel özellikleri, işyerinin tehlike sınıfı ve işin niteliği öncelikli olarak göz önünde bulundurularak uluslararası standartlar ile işyerinde yapılan risk değerlendirmesi sonuçları doğrultusunda;

a) Az tehlikeli sınıftaki işyerlerinde en geç beş yılda bir,

b) Tehlikeli sınıftaki işyerlerinde en geç üç yılda bir,

c) Çok tehlikeli sınıftaki işyerlerinde en geç yılda bir,

Benim çok kafam karıştı arkadaşlar yardımcı olabilecek veya doğrusunu bilen arkadaşlar varsa cvplarını bekliyorum ve sizler nasıl bir sistem uyguluyorsunuz..

teşekkürler şimdiden..