1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Geçici izin ve geçici görevlendirme belgesi

Konusu 'Prosedürler' forumundadır ve Çağlar Orhan tarafından 12 Haziran 2015 başlatılmıştır.

1. Çağlar Orhan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    3413
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Merhaba arkadaşlar çalıştığım firmanın başka şehirlerde montaj işi alıyor (çok tehlikeli) bazen iş 1,5ay sureceginden bazen bize iş veren firmanin ruhsat almamasindan dolayı iş yapılacak yerde ssk dosyası acamiyoruz fakat çalışan işcileride merkez ofisden veya başka bir santiyeden sigortalı gösteriyoruz.konu şu ki elamanlarin sigortaları A şehrindeki santiyeden yatarken elemanar başka B şehrinde iş yapiyorlar bizde bu arkadaşlara GÖREV BELGESİ duzenliyoruz ve imzalarını alıyoruz . bu ne derece dogrudur kanunda yeri varmidir yoksa iş kazasi olursa ne gibi problemler bizi bekliyor....
  2. aktasi İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    7247
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Alarko Taahhüt Grubu
    geçici görevlendirme kanunda tariflenmiştir tabiki yasaldır. Ancak şuan net hatırlamıyorum maksimum 6 ay olması gerekiyor. 4857 de araştırırsanız bulacaksınızdır.
  3. Samet Kılıç İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    110245
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Evet, maksimim 6 ay süre ile görevlendirme yapabilirsiniz. Ancak görevlendirmenin amacı işvereni değil işçiyi korumaktır.
  4. Çağlar Orhan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    3413
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Bu şekilde başka bir şantiyede çalismasina imkan verilmesi, işveren açısından yeni santiyede dosya açılmamasina sebep oluyor
  5. Hakan Miçoglu İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman

çağlar bey kulladığınız görev formunu paylaşmanız mümkünmüdür ???
  6. ferdi şahinoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    51628
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    DETAM DANIŞMANLIK- SEÇİM OSGB
    Görevlendirme en fazla 6 ay ve 3 sefer art arda yapılabilir. Görevlendirme yapmanız çalışan personelin olası bir kaza durumunda iş veren tarafından gönderildiğini kanıtladığı için haklarını rahat bir şekilde talep etmesine imkan sağlar. Yasal olarak da siz görevinizi yerine getirmiş olursunuz.
  7. mt_nihat İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Şantiyeye gelen Kilma Teknik personeli hiç bir evrak olmadan içeriye alınıp klimalara bakım yaptırılıyor. Ben sürekli Geçici Görevlendirme yazısı ve SGK işe giriş bildirgesi İle gelmeleri gerektiği şeklinde uyarıyorum.
    Klima Teknik Servis personellerinin şantiye klimalarına bakım yapmaları için nasıl bir prosedür izlemeliyim.
    Teknik servislerin çalışma şekillerinde bir farklılık var mıdır?
  8. bybejo İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    87401
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    DRUZ İş Sağlığı ve İş Güvenliği Hizmetleri
    Görevlendirmenin 6 ay olduğu ve 3 sefer yapılabileceği nerede yazıyor ?
  9. mt_nihat İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    4857 İş kannunu Madde 7
  10. ferdi şahinoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    51628
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    4857 SAYILI İŞ KANUNU
    Madde 7 - İşveren, devir sırasında yazılı rızasını almak suretiyle bir işçiyi; holding bünyesi içinde veya aynı şirketler topluluğuna bağlı başka bir işyerinde veya yapmakta olduğu işe benzer işlerde çalıştırılması koşuluyla başka bir işverene iş görme edimini yerine getirmek üzere geçici olarak devrettiğinde geçici iş ilişkisi gerçekleşmiş olur. Bu halde iş sözleşmesi devam etmekle beraber, işçi bu sözleşmeye göre üstlendiği işin görülmesini, iş sözleşmesine geçici iş ilişkisi kurulan işverene karşı yerine getirmekle yükümlü olur.(Değişik son cümle: 20/6/2012-6331/32 md.) Geçici iş ilişkisi kurulan işveren işçiye talimat verme hakkına sahiptir. Geçici iş ilişkisi altı ayı geçmemek üzere yazılı olarak yapılır, gerektiğinde en fazla iki defa yenilenebilir.
  11. bybejo İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    87401
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    "İşveren, devir sırasında yazılı rızasını almak suretiyle bir işçiyi; holding bünyesi içinde veya aynı şirketler topluluğuna bağlı başka bir işyerinde veya yapmakta olduğu işe benzer işlerde çalıştırılması koşuluyla başka bir işverene iş görme edimini yerine getirmek üzere geçici olarak devrettiğinde geçici iş ilişkisi gerçekleşmiş olur. Bu halde iş sözleşmesi devam etmekle beraber, işçi bu sözleşmeye göre üstlendiği işin görülmesini, iş sözleşmesine geçici iş ilişkisi kurulan işverene karşı yerine getirmekle yükümlü olur.(Değişik son cümle: 20/6/2012-6331/32 md.) Geçici iş ilişkisi kurulan işveren işçiye talimat verme hakkına sahiptir" - Madde 7

bunu diyorsanız . Geçici iş ilişkisi başka , görevlendirme başka .. Karıştırmayınız.

Şayet görevlendirme istediğiniz kadar gerçekleştirebilirsiniz.
  12. ferdi şahinoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    51628
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Madde gayet açık ve net görevlendirme dediğin olay zaten geçici iştir. Süreklilik arz etmez. Bundan ötürü bir şantiyeye maksimum 18 ay görevlendirme yapabilirsin.
  13. bybejo İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    87401
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    İşverenin, ücreti ödeme yükümlülüğü devam eder. Geçici iş ilişkisi kurulan işveren, işçinin kendisinde çalıştığı sürede ödenmeyen ücretinden, işçiyi gözetme borcundan ve sosyal sigorta primlerinden işveren ile birlikte sorumludur. - Madde 7 (devamı)

yani bana görevlendirme ile gelen , benim sigorta dosyamın altında hiç bir sigorta ödemesi olmayan birisinin parasını ve sigorta primlerinden vs. vermediklerinde , buna bende mi ortak olucam.. (Buraya dikkat edin , sigorta dosyamın altında değil. Alt işverenlik yok..)
  14. ferdi şahinoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    51628
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
  15. bybejo İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    87401
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kardeşim denetlemek başka bir şey , parası ödenmediği sigortası yatırılmadığı zaman. Sizin şirketinizde sigortası olmayan birisinin sigorta ödemelerini ve verilmediyse ücretini ödüyor musunuz ? Eğer evet ödüyoruz diyorsanız muhasebecinizi kovun . Alt işvereniniz olsa tamam , her şeyinden ortak olarak sorumlusunuz da , bu dediğiniz başka bir şey ...

Yani sizin dediğinize göre Dış cephe yalıtım işi yapan bir firma 18 ay sonra tüm işçilerini işten kovmak zorunda , yada 3 sefer başka iş yaptıktan sonra ...
  16. ferdi şahinoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    51628
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Güzel kardeşim atladığın nokta şudur ;
    İş veren işi ister görevlendirmeyle yaptırsın ister taşerona yaptırsın her türlü işin bedeli neyse ödüyor. Eğer ki taşeron ya da görevlendirmeyle gelen firma çalışanların parasını verdiğini bana ıspatlayamazsa bende firmaya ödeme yapmam. Bu şekilde çalışanların parasını her türlü ödüyorlar. Ve de ödediklerini ssk dökümünden gösteriyorlar. Senin iş yerinde çalışan personel ister görevlendirmeyle gelsin ister taşeron ister ana firma olsun her türlü sorumlusun.
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 10 Temmuz 2015 ---
    Eğer ki dış cephe firması 18 aydan uzun çalışacaksa taşeronluk açması gerekmektedir. Başka türlü o şantiyede çalıştırılamaz...
  17. bybejo İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    87401
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Peki kardeşim tamam o zaman beni bilgilendir , benim yukarıda dediğim gibi Dış Cephe Yalıtım firmam var , ben işçilerimi bir inşaatın dış cephesini yapmaya gönderim iş bitti , sonra ikinciye , sonra üçüncüye , yada elektrik firmasıyım basit işler için adamımı gönderiyorum sürekli bir yerlere ne yapim ben adamı 3 kere gönderdikten sonra işten mi kovayım ? Bunu nasıl yapıcam ben bunu çözemedim.
  18. mt_nihat İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Teknik servis personelleri için (mesela geldiğinde 1/2 saat çalışacak) nasıl bir yol izlemeliyim. Yardım ederseniz sevinirim.
  19. ferdi şahinoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    51628
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Öncelikle gelen personellerin şantiyeye girişlerini engelleyeceksin. Bunu da yapabilmen için şantiye şefinin arkanda durması gerekmektedir. Şayet şantiye şefi arkanda durmuyorsa bırak girsinler diyorsa , şantiye şefine iletişim yazısı yazıp yazıda ' Görevlendirmeyle gelen personellerin bu evrakları getirmeleri gerekmektedir. Aksi halde sahaya girmeleri kesinlikle yasaktır. ' ibaresi bulunmalıdır. Bu evrağı şantiye şefine imzalattıktan sonra sen görevini yerine getirirsin. Ayrıca onaylı deftere de bunu yazman gerekmektedir.
    Kardeşim en fazla 3 kere görevlendirebilirsin diye bir şey yok. Toplamda maksimum 18 ay görevlendirebiliyorsun. Yani senin personelin toplamda 18 aydan uzun sürecek şekilde bir şantiyede çalışacaksa taşeronluk dosyası açman gerekmektedir. Onun dışında aynı şantiyeye 3 gün lük 5 günlük 10 kerede gider 20 kerede gider. Bu konuda sıkıntı yok. Ayrıca benim bahsettiğim tek şantiye için maksimum 180 gün senin 10 tane ayrı şantiyen varsa her biri için ayrı ayrı maksimum 180 gün görevlendirebilirsin. Umarım açıklayıcı olmuştur.
    Benim art arda 3 kere olarak kullandığım ifade her biri 6 ay olmak üzere geçerli yanlış anlaşılma buradan kaynaklanmakta anladığım kadarıyla...
  20. Mustafa Yıldırımer İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    4162
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    geçici görev başka geçici iş ilişkisi başkadır, geçici görev kanunda düzenlenmemiştir, geçici iş ilişkisi iş kanununun 7. maddesindedir, geçici görevlendirme iş sözleşmesiyle çözülebilir