1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Gebe veya emziren kadınların çalıştırılma şartlarıyla emzirme odaları ve çocuk bakım yurtlarına dair

Konusu 'Taslaklar' forumundadır ve Erkan Dündar tarafından 28 Kasım 2012 başlatılmıştır.

 1. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  GEBE VEYA EMZİREN KADINLARIN ÇALIŞTIRILMA ŞARTLARIYLA EMZİRME ODALARI VE ÇOCUK BAKIM YURTLARINA
  Amaç
  DAİR YÖNETMELİK TASLAĞI
  BİRİNCİ BÖLÜM
  Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar​
  Madde 1 — (1) Bu Yönetmeliğin amacı, gebe, yeni doğum yapmış veya emziren çalışanların işyerlerindeki sağlık ve güvenliğinin sağlanması ve geliştirilmesini destekleyecek önlemler uygulamak ve bu çalışanların hangi dönemlerde ne gibi işlerde çalıştırılmalarının yasak olduğunu, çalıştırılabileceği işlerde hangi şart ve usullere uyulacağını, emzirme odalarının veya çocuk bakım yurtlarının (kreş) nasıl kurulacağını ve hangi şartları taşıyacağını belirlemektir.
  Kapsam
  Madde 2 — (1) Bu Yönetmelik, 20/6/2012 tarihli ve 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu kapsamındaki kadın çalışan çalıştıran işyerlerine uygulanır.
  Dayanak
  Madde 3 — (1) Bu Yönetmelik, 20/6/2012 tarihli ve 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanununun 30 uncu maddesine dayanılarak hazırlanmıştır.
  TanımlarMadde 4 — (1) Bu Yönetmelikte geçen;a) Gebe çalışan: İşverenini, gebeliği hakkında işyeri sağlık ve güvenlik biriminde veya hizmet
  alınan ortak sağlık ve güvenlik biriminde görevli olan işyeri hekiminden alacağı belge ile
  bilgilendiren çalışanı,b) Yeni doğum yapmış çalışan: Yeni doğum yapmış ve işverenini durumu hakkında
  bilgilendiren çalışanı,c) Emziren çalışan: 0-1 yaş arası çocuğunu emzirmekte olan ve işverenini durumu hakkında
  bilgilendiren çalışanı,
  ç) Emzirme odaları: Çalışanların iki yaşından küçük çocuklarını emzirmeleri için ayrılan odaları,d) Yurt/Çocuk bakım yurdu/Kreş: 0-6 yaş (6 yaşını tamamlamayan) arasındaki çocukların
  bakım ve eğitimlerinin yapıldığı yerleri, ifade eder.
  Genel Değerlendirme

  Ekli Dosyalar: