1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Yürürlükte Gebe veya emziren kadınların çalışt. şart. emzirme odaları ve çocuk bakım yurtlarına dair yönetmelik

Konusu 'Mevzuat Kütüphanesi' forumundadır ve Erhan Güneş tarafından 16 Ağustos 2013 başlatılmıştır.

 1. Erhan Güneş Mevzuat Grubu Lideri

  • Mevzuat Grubu
  Sertifika Numarası:
  21761
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Çağan OSGB
  GEBE VEYA EMZİREN KADINLARIN ÇALIŞTIRILMA ŞARTLARIYLA EMZİRME ODALARI VE ÇOCUK BAKIM YURTLARINA DAİR YÖNETMELİK


  Resmi Gazete Tarihi: 16.08.2013 Resmi Gazete Sayısı: 28737​


  Amaç

  Bu Yönetmeliğin amacı, gebe, yeni doğum yapmış veya emziren çalışanın işyerlerindeki sağlık ve güvenliğinin sağlanması ve geliştirilmesini destekleyecek önlemlerin alınması ve bu çalışanların hangi dönemlerde ne gibi işlerde çalıştırılmalarının yasak olduğunu, çalıştırılabileceği işlerde hangi şart ve usullere uyulacağını, emzirme odalarının veya çocuk bakım yurtlarının nasıl kurulacağını ve hangi şartları taşıyacağını belirlemektir.


  Kaynak:Resmi Gazete

  Ekli Dosyalar:

 2. Talha Taflıoğlu Gruplar Koordinatörü

  • Site Yöneticisi
  Sertifika Numarası:
  118179
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  ERPİLİÇ Entegre Tesisleri
  Yapmazsak ne olur? diyenlere;

  Medeni haline bakılmaksızın 100 ile 150 bayan arasında çalışanı olana emzirme odası,

  150 den fazla bayan çalışanı olana kreş açma/kreşle anlaşma,

  bunu Milli Eğitim Bakanlığı ile Çalışmaa ve İş Kurumu İl Müdürlüklerine yönetmelikte belirtilen usul çerçevesinde bildirme yükümlülüğü bulunmaktadır.

  Aykırılık halinde tespit edilen aydan itibaren (2013 yılı için) aylık olarak 1078 TL idari para cezası kesilir. (İSG kanunu madde 26/n)
 3. Sevecen Günel Bölüm Yöneticisi

  • Bölüm Yöneticisi
  • Çeviri Grubu
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  kadınlara çok yüksek istihdam sağlayan işyerlerinde kreş kurmak aylık 20.000liraya yakın maliyet yaratıyor. 1078 lira ceza yanında komik,
  gerçi ben zaten kreş zorunluluğu olayını mantıksız buluyorum. zaten doğum izni nedeniyle kadın işçi istemiyor işverenler, bir de üstüne kreş parası vermek zorunda kalınca, kadın işçi çalıştırmamayı tercih ediyorlar:
  bu kadın istihdamına bir sabotajdır. kadın-erkek arasında seçim yapacak olan işveren otomatik olarak erkek seçer hale geliyor. cinsel ayrımcılık bu. emzirme ve halime dinlenme odaları çok gerekli şeyler. emzirme izinleri mantıklı, ama madem kadının çocuğu için kreş zorunluluğu getiriyorsun erkek için de getir. aynı şey! niye ayrımcılık yapıyor ve kadınları dez avantajlı hale getiriyorsun?
 4. Mehmet MAKAR Haber Grubu Lideri

  • Bölüm Yöneticisi
  • Haber Grubu
  Sertifika Numarası:
  120329
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  "EMZİRME ODALARI VE YURTLAR ŞİMDİ NE OLACAK?
  YÖNETMELİĞİN 13. maddesinde, oda ve yurt açma ile ilgili olarak eski yönetmelik hükümleri tekrarlanıyor.
  n Yaşları ve medeni halleri ne olursa olsun, 100-150 kadın çalışanı olan işyerlerinde, işveren tarafından, çalışma yerlerinden ayrı ve işyerine en çok 250 metre uzaklıkta bir emzirme odasının kurulması zorunlu.
  150’den çok kadın çalışanı olan işyerlerinde, 0-6 yaşındaki çocukların bırakılması, bakımı için işveren tarafından bir yurdun kurulması zorunlu. Ancak, kadınların sadece kadın işçi sayısına değil de işyerinde çalışan tüm işçilerin sayısına göre yurt açılması talepleri yine görmezden geliniyor. Oda ve yurtlardan kadın çalışanların çocukları ile, erkek çalışanların annesi ölmüş çocukları, boşanmış ve velayeti babaya verilmiş çocukları faydalanabilecek. Bu düzenleme de eski düzenlemenin bir tekrarından öteye geçmiyor.
  Oda ve yurtlarda hangi personelin görev yapacağından, çocukların yemek ve sağlık kontrollerine kadar pek çok yükümlülük söz konusu. Çocukların ihtiyaçlarına göre gerekli besinler, kahvaltılarının ve yemeklerinin de verilmesi özel olarak düzenlenmiş. Hatta, basın organları tarafından “Menüde süt ve yoğurt yerini aldı” başlığı altında verilen, “Çalışan kadınların çocuklarına ayrıca, günde 250’şer gram dayanıklı veya pastörize, yoksa kaynamış süt veya yoğurt verilecek” düzenlemesi de eski yönetmeliğin 22. maddesinin tekrarlanmış hali." Evrensel Gazetesi

  Kreş ve yurt açılmasını kadın çalışan sayısına bağlayan zihniyet biraz sorunlu, çünkü çocuk sadece kadının değil ve çocuğa bakmak sadece kadının görevi değil. Kadın Erkek cinsiyet ayrımına bakılmaksızın Çalışan sayısına bakılarak kreş açmak zorunlu hale getirilmeli. Eğer İşletmeler Kreş açacak mali yükün altından kalkamıyorsa devlet işletmelerden para toplayıp ortak bir kreş açmak yoluna gitmeli...bu yönetmeliğin ne kadar önemli olduğunun anlaşılması için aşağıda yaşanmış bir örnek vereyim; Novamed Firması Antalya; Kadın işçilerin yaşadığı sorunlar

  "İşyerinde insanca muamele
  Her türlü çalışma şartlarına karşılık hakettikleri insanca muameleyi göremiyorlar Novamed'li kadınlar. En doğal ihtiyaçları olan yemek molaları 25 dakika olarak belirlenmiş. Bu süre dışında sadece 15 dakika mola yapmalarına izin veriliyor. Üretim sırasında özel ihtiyacını gidermek durumunda kalan işçilerin üretimlerini hızlandırıp yedek set üretmeleri gerekiyor. Yedek üretim yapmadan banttan ayrılamıyorlar, dolayısıyla tuvalete gidemiyorlar. Bir işçinin günde kaç kere tuvalete gittiği ve gittiğinde ne kadar süre kaldığının hesabı tutuluyor. Örneğin ay sonu geldiğinde bu hesaba göre, en az tuvalete gittiği tespit edilen işçiye 15 Euro ikramiye verilir; uzun süre kalan işçi ise azarlanırmış. Kadınların bir kısmında bu durumdan kaynaklı olarak hastalıklar başgöstermeye başlar.

  Konuşma yasağı
  Görülmedik baskılardan birisi de işçilerin birbirleriyle konuşmalarının yasaklanması. Şefler, işçilerin konuşup konuşmadıklarını kontrol edebilmeleri için maske takılmasına izin vermiyor. Hatta bu konuşma yasağının servislerde de sürdüğü, ayrıca işyeri dışında birbirleriyle görüşmelerinin yasaklandığı söylenenler arasında.

  Doğum bile sıraya konuyor
  Bir işyerinde görülebilecek en inanılmaz uygulamalardan birisi daha görülüyor burada: Aynı üretim hattında çalışan kadınların doğumları sıraya konuluyor. Çocuk sahibi olmayı planlayan kadınlar isimlerini yazdırıyor, işveren tarafından hamile kalması gereken dönem kendisine bildiriliyor. Bu şekilde doğum sırasına giren kadınlardan hamile kalamayanların sırası otomatik olarak diğerine geçiyor. Çocuk sahibi olabilmek için tekrar sıranın kendisine gelmesini bekliyor.

  Gece vardiyasında hamile kadınlar
  Yasalar ve yönetmeliklerle kati olarak yasaklandığı halde gece vardiyasında hamile kadınların çalıştırıldığı belirtiliyor. Buna ilişkin itirazlar işveren tarafından kesin bir dille reddediliyor.

  Emzirme izni verilmiyor
  Bebek sahibi kadınlara emzirme izni verilmiyor, bebeklerini emzirmek için evlerine gitmek isteyenler de gönderilmiyordu. Birçok kadının bu şekilde bebeklerini emziremeden büyüttükleri belirtiliyor.

  Kimyasal maddelerin verdiği zararlar
  Kadınlara 'yeter artık' dedirten en önemli mesele ise sağlıklarını doğrudan etkileyen kimyasal maddelerle temas etmeleri. Tehlike derecesi bilinmeyen bu çözeltiler, belirtildiğine göre birçok işçinin ellerinde yaralar oluşmasına yol açar. Nefes darlığı sorunuyla doktora başvuran işçilerden biri burun mukozasının çöktüğünü öğrenir. Yine başka bir kadının, kullandığı çözeltinin gözüne kaçması sonucu gözünde kist oluşur ve görme kaybına uğrar. Birçok kadının faranjit vakasından kurtulamadığı da belirtilenler arasında.

  Hastalıklı bebek doğumları
  Diğer bir ciddi iddia da kullanılan kimyasalların yeni doğan bebeklerde yol açtığı düşünülen rahatsızlıklar. Bunun ispatı bulunmamakla birlikte, örneğin kadınlardan biri ilk hamileliğinde düşük yaptığını, ikinci bebeğinin ise böbrek yetmezliği ile dünyaya geldiğini belirtiyor. Diğer bir kadının bebeği damaksız olarak dünyaya gelir, buna ek olarak geçenlerde doğan bir bebeğin de kalbinin delik olduğu öğrenilir."

  Dostlukla....
 5. n.asma İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  75020
  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  Bu yönetmelikte de fark
  *emziren kadın eskiden doğumdan sonra 6 ay gece çalıştırılamıyordu eğer doktor raporu alırsa 1 yıl idi.
  Bu yeni yönetmelikte direk emziren kadın doğum sonrası 1yıl çalıştırılması yasak.
 6. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  32082
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Serbest Çalışıyor

  Yahu bu nasıl yorum. Dünyanın her yerinde kadın çalışan sayısı belli bir sayıyı geçince kreş yapmak zorunludur. Buradan kadın istihdamına sabotaj sonucu çıkartmak için cidden kötü niyetli olmak lazım. Norveç, isveç, danimarka. ABD, britanya... vb tümünde bu yasa var.

  Asıl çocuğu olan kadına kreş kurulmaması kadın istihdamına sabotaj, işe giren kadın çocuğunu nereye, kime bırakacak. İşyerinde güvende, üstelik hemen ulaşabiceği yerde çocuğu bulunuyor.

  Bir kadının böyle bir yorum yapması beni şok etti.
 7. Sevecen Günel Bölüm Yöneticisi

  • Bölüm Yöneticisi
  • Çeviri Grubu
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Bir kadın olmadığınız için bu durumu bilmiyorsunuz.
  eğitimlileri geçiyorum. normal lise mezunu bir kadınla erkek arasında işe alımda tamamen negatif bir etki yaratıyor.
  kadın işçinin maliyetini erkek işçiye göre aylık 400 lira arttırıyor. hangi işveren bunu tercih eder ki!!!

  madem bu konulacak, belirli sayıyı geçen her fabrikaya olsun, belirli sayıda kadını geçene değil!
 8. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  32082
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Serbest Çalışıyor
  Sayın Günel tüm dünyada böyle.. buradan bu sonuç çıkmaz...

  Bunun en güzel çözümü işyerlerine kadın kotası koymaktır. Diyecekki şu şu işkollarında örneği en az %30 kadın çalıştırmak zorundasın. Buna pozitif ayrımcılık denir. Kreşinide koyacak.

  Siz bir uçtan bir başka uca savruluyorsunuz.
 9. Mehmet MAKAR Haber Grubu Lideri

  • Bölüm Yöneticisi
  • Haber Grubu
  Sertifika Numarası:
  120329
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman

  S.Günel Hanım Kreş hakkı kadın mücadelesinin uzun yıllardır talep ettiği bir alandır. Tersten düşünüyorsunuz eğer işveren kreş açarsa kadında işten ayrılmak zorunda kalmaz. kreş olmazsa zaten mecburen işten ayrılacak... yasal olarak işçi sayısına bakılarak bir kreş açma zorunluluğu getirilirse kadın erkek seçimine gitme eğilimi çok taşımaz. Kreş hakkı çok köklü bir hak talebidir. ve kreş talep ederken Kadın çalışan sayısına indirgersek yine bir ayrım yapmış oluruz! Kadın erkek oranına bakılmaksızın direk kaç çalışan varsa ona göre kreş açma zorunluluğu getirilmeli.

 10. bende size katılıyorum bu konuda . İşverenler kadınları zaten tercih etmiyor ve kreş olayı işverenlerin asla kabul etmeyeceği ve tamamen masraf olarak gördüğü bir olay.

  Çok saçma yorum yapan var " kadın kotası " diyor kadın olmadığından değil insan olmadığından kadına farklı göz ile baktığından :)

  devlet aslında bu konuda teşvik veya destek konularında girişimde bulunabilir . gerekiyorsa kendisi yapmalı kreşi bence çözüm bu olur.

  Bazıları batı ülkelerinden bahsediyor arada bilmeden hatta TÜM DÜNYADA BU YASA var diyor sanki tüm dünyayı gezmiş bu yasayı araştırmış bulmuş yapmış gibi :eek: batı ülkelerinde ki sistemi bilmeden boş boş konuşuyor tabi birşey demiyorum bazılarının kuklası kopyala + yapıştır yaşayan genç için .

  Batıda ki sistem:

  Devlet kreşi yapıyor çalışan kadınlar için ve işine en yakın kreşe yönlendiriyor .basit ücretler alıyor sistemli bir şekilde bakıcı yetiştirilip bu konuda ki açıkta kapatılıyor. yani öğrensin bazıları sallama bilgilerle yandaş medya yayını yapmasın bilmeden :)

  attım hoppp koşşşşş :D

 11. bakın ben bu konuyu hocamla konuşmuştum ve şunu söylemişti:" özel sektörler için 1 yıl, kamu için 6 aydır" şeklinde açıklama yapmıştı ve bu açıklamayı anlık yapmayarak araştırıp inceledikten 2 gün sonra yapmıştı..
 12. n.asma İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  75020
  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  yönetmelik çok açık ben okudum sektör ayrımı yazmıyor. Sizde okuyun isterseniz.
 13. Mehmet MAKAR Haber Grubu Lideri

  • Bölüm Yöneticisi
  • Haber Grubu
  Sertifika Numarası:
  120329
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman

  sizi destekler haberler gelmeye başladı...

  "Hürriyet’in haberine göre Ankara Sanayi Odası Başkanı Nurettin Özdebir, doğum yapan kadınlara sağlanacak ek hakların “istihdam maliyetini” artıracağını öne sürerek bazı patronların kadın işçi almayacağını söyledi. “Doğum yapan kadına sağlanacak ek haklar, kadınları iş hayatından etmesin” ifadelerini kullanan Özdebir,sermayedarlar tarafından tahammül edilemeyecek olan çalışma hakkı maddelerini şöyle sıraladı:
  Doğum yapan kadınlara uygulanan 16 haftalık analık izninin 24 haftaya kadar çıkarılması, yarım gün çalışarak tam gün çalışmış gibi prim yatırılması, işyerlerinde kreş açılması, doğum yapan kadına işe dönüş garantisi.
  Bilinmeyen taslağa sermayedarların ön tepkisi
  Özdebir’in dile getirdiği bu hakların AKP’nin önerdiği taslakta yer alıp almadığı bilinmiyor ancak Özdebir, sermayedarlar adına kadına yönelik çıkarılacak olası bir yasanın sınırlarını şu sözlerle çiziyor:
  “Bir kadın için en ulvi şey anne olmak ama kaş yapayım derken göz çıkarmamak gerekiyor. Kadın işçilere sağlanan ek haklar kadın istihdamını daha da aşağı çekecektir. Çünkü işletmeler maliyet hesabı yapıp düşük maliyetli olanı tercih eder. Aksi halde rekabet avantajını kaybedip yok olur” "
 14. Ersin Bozkurt Forum Yöneticisi

  • Forum Yöneticisi
  Sertifika Numarası:
  43934
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Makina mühendisi
  evet olaya işveren gözü ile bakarsak çok fazla imkan sağlandığında istihdam konusunda sıkıntılar olacaktır
 15. n.asma İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  75020
  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  Bu sorunun olmaması için devlet fazla bayan çalıştıran firmaları teşvik amacı ile maddi destek vermeli
 16. Sevecen Günel Bölüm Yöneticisi

  • Bölüm Yöneticisi
  • Çeviri Grubu
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  ben bunu savunmuyorum, bu sadece durum tespiti, ve olacaklar.... altyapı yapmadan kanun çıkarırsan böyle olur