1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .
 2. ISGForum Geliştiricileri - Haberler
  Paylaştığınız güncel haberlerin ana sayfa (portal) slideshow'da çıkmasını istiyorsanız, yüklediğiniz resmin ismi haber olmalı, uzantısı ise jpg olmalıdır. Örnek için ana sayfada ki haberleri inceleyebilirsiniz. Bunu uyguladığınız zaman haberleriniz ana sayfamızda otomatik olarak gösterilecektir.

Gece mesaisinde 7,5 saat sınırı kaldırılıyor

Konusu 'İş Sağlığı ve Güvenliği Haberleri' forumundadır ve Mehmet MAKAR tarafından 19 Ocak 2015 başlatılmıştır.

 1. Mehmet MAKAR Haber Grubu Lideri

  • Bölüm Yöneticisi
  • Haber Grubu
  Sertifika Numarası:
  120329
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  AKP’nin İş Güvenliği paketine sunduğu son önerge ile gece 7,5 saatlik çalışma sınırı kaldırılması öngörüldü

  [​IMG]

  AKP Manisa Milletvekili Muzaffer Yurttaş’ın imzasıyla İş Güvenliği paketine verilmesi planlanan önergeyle, sanayi dışındaki işlerde gece 7,5 saatlik çalışma sınırı kaldırılıyor. Düzenlemenin yasalaşması, 7,5 saatin üzerinde çalışanların mesai almasının zorlaşması, sağlık, güvenlik ve turizm başta olmak üzere çok sayıda işkolunda mesai almanın zorlaşması anlamına geliyor.

  Hürriyet’in haberine göre, 4857 sayılı İş Kanunu’nun 69. maddesiyle gece çalışmaları düzenlendi. Düzenlemede çalışma yaşamında ‘gece’, en geç 20.00’da başlayarak en erken 06.00’a kadar geçen ve her durumda en fazla 11 saat süren dönem olarak tanımlandı. Tanımlamada bazı işlerin niteliğine ve gereğine göre yahut yurdun bazı bölgelerinin özellikleri bakımından gece başlangıcının daha geriye alınması veya yaz-kış saatlerinin ayarlanması gibi düzenlemeler yapılabildi. İşçilerin gece çalışmaları da 7,5 saati geçmezken, bu süreden sonraki her bölüm için fazla mesai ücreti ödenmesi gerekmekteydi. Her durumda haftalık 45 saatlik çalışma süresinin aşılması zorunluluğu bulundu.

  AKP’li Muzaffer Yurttaş’ın imzasıyla sunulan önerge ile yasanın ilgili maddesine “Ancak sanayiden sayılmayan işlerde işçinin yazılı onayının alınması şartıyla 7,5 saatin üzerinde gece çalışması yaptırılabilir” cümlesi ekleniyor. Önergenin gerekçesinde ise 7,5 saat sınırının sağlık ve güvenlik gibi işkollarında çeşitli sorunlara yol açtığı belirtiliyor.

  Gece çalışmasına mesai ödenmesine ilişkin Yargıtay 9. Dairesi 24 Mayıs 2011’deki kararında, işçilerin gece çalışmalarının günde 7,5 saati geçemeyeceğini, bu halde günlük çalışmanın fazla mesainin bir sınırını oluşturduğunu belirtmiş ve fazla mesai ücreti ödenmesi gerektiğini söylemişti.

  Kaynak: Sendika.Org

  Ekli Dosyalar:

  • haber.jpg
   haber.jpg
   Dosya Boyutu:
   55 KB
   Görüntüleme:
   8.317
 2. krmlseker İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  İş güvenliği paketine girsin diye sunmuşlar da bu öneriyi, sorun şu :İş güvenliği bunun neresinde ????
 3. Mehmet MAKAR Haber Grubu Lideri

  • Bölüm Yöneticisi
  • Haber Grubu
  Sertifika Numarası:
  120329
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Daha fazla mesai daha az işçi daha fazla kar daha çok iş kazası.
 4. krmlseker İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  aynen öyle..
 5. Mehmet MAKAR Haber Grubu Lideri

  • Bölüm Yöneticisi
  • Haber Grubu
  Sertifika Numarası:
  120329
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  BirGün Gazetesine haber atlatmışım :)

  [​IMG]
 6. Serkan Birçiçek İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  TOFAŞ A.S
  Gece çalışmayanlar bilmez gece vardiyasının ne kadar kötü ve insanın nasıl sarhoş ve iş kazasına uğrama ihtimali fazla olarak çalışmaya maruz bırakıldığını. Önergenin bir çok eksik yönleri olabilir tabi sonuçta bu bir önerge zaten henüz yasalaşana kadar çok farklılıklara uğraması muhtemel. Ben destekliyorum bunu. Zaten artık gerek OSGB sayesinde gerekse kendi bünyesinde olsun çoğu işletme'de ISG uzmanı bulunmakta işçiler imza karşılığı bile olsa 7.5 saatten fazla çalıştırılmasına izin vermeyin aa pardon unutmuşum ülkemizde ki yaklaşık 150.000 ISG uzmanı henüz tek bir şirket hakkında ÇSGB'ye olumsuz bir değerlendirmede bulunmadığını :) Kısacası burası Türkiye burada kimse işini düzgün yapmaz ama herkes birbirine çamur atar. Sağlıcakla kalın ;)
 7. Anıl Keskin Haber Grubu

  • Haber Grubu
  Sertifika Numarası:
  92297
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Yetmez ama devam
 8. Mevcut durumda 7,5 saat sınırlamasına bir çok işveren uymuyor ki. Denetleyende yok. Denetleseler ceza yazmak zorundalar ama yemez. Olan çalışana oluyor. Çalışan; ağır şartlarda çalıştırılır ezilir, ağır vergi alınır ezilir, Az ücret alır ezilir, pirimi düşük gösterilir elden para verilir ezilir, Mesaisi çalınır ezilir, her an kapı gösterilir ezilir.
  Devlet + işvren + yaklaşık 60 milyon kişi 25 milyon çalışanın sırtına binmiş gidiyor bakalım nereye kadar gidecek.
  Çalışan gelir vergileri ile, faturalardaki abuk subuk vergilerle , kdv ile, MTV ile , ile ile boğuşssun dursun çalışmaktan kafasını kaldırıp önüne , geleceğine bakamasın. Devletin umrunda mı bunlar onlar için para önemli. Para Para Para.

  Tüm çalışanların yılda 60 milyar gelir vergisi verdiği, tüm işverenlerin ise sadece 2 milyar gelir vergisi verebildiği güzel ülkeme selam olsun.

  "İşveren yasaya uymadığı için yasayı işverene uydurma paketi"
 9. Hüseyin Güler İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  97127
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Emeklilere de bakalim. Avrupada emekliler turistik gezilerle dunyayi turlarken bizim zavalli emeklilerimiz gecinebilmek icin ikinci islerde calismaya devam ediyorlar!..
 10. Hüseyin Güler İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  97127
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  "Tüm çalışanların yılda 60 milyar gelir vergisi verdiği, tüm işverenlerin ise sadece 2 milyar gelir vergisi verebildiği güzel ülkeme selam olsun."
  Bizde milletvekili, belediye baskani olmak icin niye servet harcarlar, 100 katini geri alacagi kesindir cunku.
  Torba yasalarla surekli isveren lehine kanun cikariyorlar, isveren kendileridir cunku.
  Isci 3 defa baret takmazsa tazminatsiz isten cikarilabilecek, burada kazancli kim isveren degil mi