1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Gel mühendis gel!

Konusu 'Köşe Yazıları' forumundadır ve Erkan Dündar tarafından 31 Ağustos 2014 başlatılmıştır.

1. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    haber.jpg
    Uzun dönem stajyer mühendis...
    Son günlerin yeni moda üniversite mezunu sömürüsü, görünmeyen işsizlik destekçisi, ucuza fikir çalmanın yeni parlak fikri.

Eli kuvvetli büyük firmaların büyüklüğünü kullanarak devlete karşı çıkması, yeni nesile karşı yaptığı zorunlu saygısızlık, çocuk yetiştiren profesörlere güvenmemesi ve daha niceleri.

Artık herkes üniversite okuyabiliyor. Mühendis, mimar, hatta para verip doktor bile olabiliyor. 15 sene sonra hastaların böbreği nerdeydi diyen doktorlar, sadece patates baskı yapabilecek düzeyde olan mimarlar, fabrikalarda çay götürüp getiren mühendisler olacağını görmemek için yeterince algısız olmak gerekiyor. Nedeni çok basit. Seri üretim çıkan bu kadar mühendis varken, seri üretim yapan tek yeni fabrikanın olmaması ucuz işçiliğin de önünü açıyor. Kimbilir belki de bu isteniyor.

Sadece ara elemanlığı bize hak gören devletimiz kendine hakaret edildiğinin ya farkında değil, ya da işine öyle geliyor. Öğrenci hak kazanıyor, okuyor ve sen de iş yapabilir diye bu genç insana diploma veriyorsun. Para sahibi firmalar ise senin verdiğin diplomayı yok sayıp, genç beyni 6 ay - 1 sene test edip kafasına göre kapının önüne koyuyor. Bu çelişkiyi 2 şekilde anlamak mümkün. Devlet işsizlik yüzdesini düşürmek için bu hakareti kabul ediyor, ya da piyasayı düşürüp mühendisleri asgari ücret düzeyine çekmek istiyor.

Kim kazanıyor kim kaybediyor bunu düşünmek lazım. İş veren minimum rakamlara fikir işliyor ve kendisi kazanıyor. Devlet ve hükümet kazanıyor. İşsizlik oranının yanı sıra mühendis maaşlarını asgari ücrete yakın tutarak piyasayı düşürüyor ve toparlıyor. Yüksek lisans yapmadan iş bulmayı zorlaştırarak insanların hayata 25 yaşından önce atılmamasını sağlıyor. Zamanında 16 yaşında başlayan işe başlama yaşlarını 25 lere çıkarıp bir neslin hızını 9 sene tüketmek de kendilerine kar kalıyor. Kim kaybediyor? Çocuklarının bir yere gelebilmesi için yıllarca okutmak zorunda kalan aileler kaybediyor. Yıllarca okuyup hatta yüksek lisans yapıp 1000-1500 tl ye kendi kalifiyesinin altında iş arayan yeni mezunlar kaybediyor. Üretim yapmayan sadece dışardan satın alıp geçinen toplum kaybediyor.

3 çocuk yapıp ülkeye kalabalık kazandırmak ne kadar plansız bir davranışsa, iş imkanı olmadan piyasaya bu kadar mühendis sürmek o kadar plansız bir davranış. Mühendisin sokak çocuğu olarak görüldüğü ve patron kapılarında dilendirildiği bu ekonomi ve iş balonu ne zaman patlayacak gerçekten merak ediyorum.

KAYNAK
  2. Erhan Çeliktürk İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    16620
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Uzman
    Üzülerek söylüyorum ki bir zamanların gözde mesleği mühendislik artık tercih edilen mesleklerin dışında kalmaya başladı . Belli üniversiteler dışında çoğu üniversitede mühendislik bölümleri artık tercih edilmiyor.50 kişilik bölümlere 10 - 15 kişinin kayıt yaptırdığını duyuyorum. Gençler hevesli olmalarına ve puanlarının yetmesine rağmen mühendislik bölümlerini tercih etmiyor.(Benim stajerlerimde bunu gözlemliyorum.) Onlara hak veriyorum.4 sene zorlu bir eğitim sonrası iş bulamayan,çok düşük maaşla çalışan abilerini duyuyor ve gözlemliyorlar. Mühendislik yerine okuması kolay ve iş garantisi olan polislik,anestezi teknisyenliği ,hemşirelik,radyoloji teknisyenliği gibi meslekleri tercih ediyorlar.Çünkü yeni mezun mühendis iş bulabilirse 1000-1400 bandında maaş alıyor.Polisler 2800 ,hemşireler 1800,anestezi teknisyenleri 2000 lira maaş alıyor ve iş bulmaları daha kolay. Özellikle Sağlık personeli fazla mesai ve mesleği ile ilgili ek işler yaparak 4000 liraya kadar kazanabiliyor.
    Bunun en büyük sebebi üretim-arge ülkesi olmayı bırakmamız,tamamen ithalata dayalı bir ekonomi ve pratiğe yönelik eğitim verilmeyen ihtiyaçtan fazla mühendis mezun vermemizdir.
  3. Taner Yılmaz Etkinlik Grubu

• Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Afyon
    Sertifika Numarası:
    57660
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Napcan arkadaş mühendis olupta dimi, kalifiye amelelik. devlet bir planlama yapmalı Almanya daki gibi herkes üniversite okuyamamalı. teknik eleman (meslek liseli, usta, kalfa ) ihtihacı çok. mühendislik okuyan biri de ustalık yapmak istemiyor haliyle (nefsim de dahil).