1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Gemici tipi merdiven özellikleri

Konusu 'Yüksekte Çalışmalar ve Emniyet' forumundadır ve şevket ediz tarafından 8 Mayıs 2015 başlatılmıştır.

 1. şevket ediz İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  48557
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Gemici merdiveni özellikleri ekli dosyadadır.
  gemici tipi merdiven.jpg

  Ekli Dosyalar:

 2. Nur Bahar ÇELİK İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  56731
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Merhabalar,

  "Herhangi bir kaçış merdiveninde basamak yüksekliği 175 mm'den çok ve basamak genişliği 250 mm'den az olamaz." özelliğini sağlamak koşulu ile, gemici merdiveni acil kaçış merdiveni olur mu peki ?
 3. engin demir İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  2837
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  vodafone
  OLMAZ.(hamile,engelli,yaşlı vb. özel politika gerektiren çalışanları düşünün)
 4. Nur Bahar ÇELİK İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  56731
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  sadece teknikerler için teknik makinelerin bulunduğu kısım için, yasal olarak engelleyen bir madde var mıdır? bulamadığımdan soruyorum...

  işletmemiz 2 katlı üst katta zaten sadece makine ve iklimlendirme sistemleri var...
  --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 12 Mayıs 2015 ---
  ayrıca çatılara çıkış ve çatılardan iniş bile gemici tip merdiven ile çatıdan inerken bu merdiveni kullanacak tekniker. Yasal olarak engelleyen bir madde var mıdır?
 5. engin demir İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  2837
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  vodafone
  O zaman onun adı ''acil kaçış merdiveni olmaz'' .Çalışma alanına ulaşım için arkadaşın paylaştığı tarzda belirttilen kritlerde merdiven yapılabilir.Fakat merdivenden çıkarken lanyardlarını(paraşüt tipi emniyet kemeri giymesi lazım) kullanması gerekir.
  Biz bu şekilde merdivenler çalışma alanına ulaşım için yaptırıyoruz, fakat emniyet kemeri kullanmlarını şart koşuyoruz personellerin.4m ve üzeri yükseklikte ki merdivenler için de life line montajı yaptırıyoruz ve F5(çelik halat tutucu) ile rahat ulaşım sağlanması için
 6. Nur Bahar ÇELİK İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  56731
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  1 kat inmek için kullanıyorlar sadece bu merdivenleri, bir kat inmek için kimseye emniyet kemeri taktıramam ya gerçekten zor yani... Peki acil kaçış merdiveni olamaz yazan bir yönetmelik maddesi var mıdır acaba?
 7. narkissos İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  70602
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  KEYGEN Uluslararası Mühendislik Müşavirlik

  o tek noktayı almış olduğunu maddenin tamamı şu şekildedir ;

  Kaçış merdiveni özellikleri

  MADDE 41- (1) Kaçış merdivenlerinin kapasite ve sayı bakımından en az yarısının doğrudan bina dışına açılması gerekir.

  (2) Kaçış merdiveninin, zemin düzeyindeki dışarı çıkışın görülebildiği ve engellenmediği hol, koridor, fuaye, lobi gibi bir dolaşım alanına inmesi hâlinde, kaçış merdiveninin indiği nokta ile dış açık alan arasındaki uzaklık, kaçış merdiveni bir kattan daha fazla kata hizmet veriyor ise 10 m'yi aşamaz. Yağmurlama sistemi olan yapılarda bu uzaklık en fazla 15 m olabilir. Dışa açık alanın, kaçış merdiveninin indiği noktadan açıkça görülmesi ve güvenlikli bir şekilde doğrudan erişilebilir olması gerekir. İç kaçış merdivenlerinden boşalan kullanıcı yükünü karşılayacak yeterli genişlikte dışa açık kapı bulunması şarttır.

  (3) Kaçış merdivenlerinde her döşeme düzeyinde 17 basamaktan çok olmayan ve 4 basamaktan az olmayan aralıkla sahanlıklar düzenlenir.

  (4) Sahanlığın en az genişliği ve uzunluğu, merdivenin genişliğinden az olamaz. Basamakların kaymayı önleyen malzemeden olması şarttır.

  (5) Kaçış merdiveni sahanlığına açılan kapılar hiçbir zaman kaçış yolunun 1/3' nden fazlasını daraltacak şekilde konumlandırılamaz.

  (6) Merdivenlerde baş kurtarma yüksekliğinin, basamak üzerinden en az 210 cm ve sahanlıklar arası kot farkının en çok 300 cm olması gerekir.

  (7) Herhangi bir kaçış merdiveninde basamak yüksekliği 175 mm'den çok ve basamak genişliği 250 mm'den az olamaz.

  (8) Kaçış için kullanılmasına izin verilen merdivenlerde, basamağın kova hattındaki en dar basamak genişliği, konutlarda 100 mm 'den ve diğer yapılarda 125 mm ' den az olamaz. Her kaçış merdiveninin her iki yanında duvar, korkuluk veya küpeşte bulunması gerekir.

  (9) Kaçış merdiveni yuvasına ve yangın güvenlik holüne elektrik ve mekanik tesisat şaftı kapakları açılamaz.

  tek maddeyi sağladığınızda durumu kurtarmış olmazsınız.
 8. Nur Bahar ÇELİK İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  56731
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Diğer maddeleri kurtarmış olduğum için sadece o maddeyi yazmıştım, bu madde 41'in haricinde gemici tip merdiven kullanımını engelleyen bir madde var mıdır acaba?
 9. semihozturk1987 İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Nur Hanım, anladığım kadarıyle bina içerisinde çatı katına ya da zemin kata filan giden bir gemici merdiveni var ve siz adamın biri o gemici merdiveninden alt tarafa indi ve o zaman diliminde bir şey oldu şeklinde mi düşünüyorsunuz? Eğer bu şekilde bir şey ise zaten sorunuz yanlış oluyor. Yukarıda arkadaşın dediği gibi o kaçış merdiveni değildir. Kaçış merdivenleri binayı terketmede kullanılır. Sizin dediğiniz sadece kaçış yolu üzerindeki bir merdivendir benim düşüncem. Kaçış merdiveni dediğiniz insanların o binadan kaçmak için kullandığı merdivendir. Sürekli arkadaşlar orada mı duruyor ?
 10. narkissos İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  70602
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  KEYGEN Uluslararası Mühendislik Müşavirlik
  Nur Hanım sahanlıklar ile ilgili kısmı gemici merdiveninde nasıl oluşturdunuz?
  Engellenmediği madde derken burada işçinin hayrına bir düşünce mi güdüyoruz yoksa mevcut merdiveni yasal düzenlemelere uydurmaya mı çalışıyoruz ?
  İlk etapta baktığım zaman bile gemici merdiveninden o personelleri nasıl nakletmeyi düşünüyorsunuz.. Malum hadise gerçekleştiği zaman adeta insanlar birbirlerini ezercesine kaçarlarken yangın merdiveniyle nasıl bir tablo oluşur bilemiyorum.

  Ama ben yine de bu yangın merdiveni ile ilgili diğer noktaları da belirteyim :

  İMAR YÖNETMELİĞİ ,

  YANGIN MERDİVENLERİ


  MADDE 6.24


  Kat sınırlamasına bakılmaksızın tüm umumi binalar (tüm işyeri, ticaret merkezi ve topluma açık yapılar, resmi binalar) ile iskan edilebilir bodrum katlar dahil 5 bodrum katında iskan edilemeyen binalarda 4(Zemin dahil)kat ve daha fazla olan binalarda yangın merdiveni yapılması zorunludur.

  Topluma açık yapılar, toplantı yerleri, spor ve sergi salonları, sinema, tiyatro, konser salonları, okullar ve öðretim kurumları, kışlalar, yurtlar, oteller, düğün salonları lokaller, kulüpler, hastaneler, masa sayısı l0’dan fazla olan lokantalar, huzur evleri, kreşler, tehlikeli madde depoları, fabrikalar, l00 m.²’den büyük imalathaneler ve benzeri yapılarda her kat en az iki çıkış ve en az bir yangın merdivenine bağlantı olacaktır.Yangın hangi noktadan çıkarsa çıksın o kattaki bütün insanların çıkışlarının sağlanması için kaçış yolları ve yangın merdivenleri birbirlerinin alternatifi olacak şekilde konumlandırılacak yanyana yapılmayacak yangın merdiveni kovası ile merdiven aynı katta olacak ve genel merdivenlerden geçilerek yangın merdivenine ulaşılmayacaktır.

  Bir kattaki insan sayısı 500’ü aþarsa en az 3 yangın merdiveni yapılacaktır.

  Yangın merdivenleri yapı kitlesi içerisinde ısıya ve dumana karşı yalıtılmış kapalı bir hacimde veya bina cephesinde dışa açık olarak (herkattaki ortak alanları sokağa bağlayacak şekilde) ateşe dayanıklı bir malzemeden yapılır.

  Kaçış koridorları ve yangın merdivenlerinin genişliği 8 kata kadar enaz l.l0m. dir. Genişlik 8 kattan sonra her kat için 0.05m. artırılır. 16’dan fazla katlı binalarda ise l.5m.’den az olamaz. Hastane, eğitim kurumları, kültür tesisleri, kışlalar, oteller, lokantalar, düğün salonları gibi umumi yapılarda yangın merdivenlerinin genişliği iskan edilebilir, bodrum katlar dahil 8 kata kadar l.3m.’dir. l2’den fazla katlı umumi binalarda ise l.5m.’den az olamaz.

  Yangın merdivenlerinin betonarme veya yangına dayanıklı bir malzeme ile yapılması zorunludur. Yangın merdiveninin statik hesabı projelerde aranır. Bir yapıda birden fazla merdiven olması halinde yangın yönetmeliği şartlarını sağlamak kaydıyla bu merdivenlerin bir tanesi yangın merdiveni olarak kabul edilebilir.

  -5 kat ve 15 daireden fazla olmayan Ticaret+Konut ve konut binalarının merdiven kovasının tabii ve Cebri havalandırması sağlandığı takdirde;her katta,kattaki sahanlığı daiçeren merdiven kovasının diğer bölümleri ile irtibatını kesecek ısıya dayanıklı ve duman sızdırmaz kapı sistemi yapılması(kaçış yönü merdivene doğru)şartı ile binaya ait merdiven yangın merdiveni olarak kabul edilir.Ayrıca yangın merdiveni yapılması şartı aranmaz.(İnşa malzemesi ile ilgili B.Ş.B.si yangın yönetmeliği hükümleri saklıdır.)

  -5 kat ve 15 daireden fazla olmayan Ticaret+Konut ve konut binalarında yangın merdiveni proje tasdik ve iskan işlemi, İ.B.B. si yangından korunma yönetmeliği çerçevesinde İlçe belediyesi tarafından yürütülür.

  Yangın merdivenlerinin ortak alanlara bağlantılı olarak planlanması esastır. Yangın merdivenleri çatı üzerine kadar ulaşacak ve yangın merdivenlerine açılan kapılar ısıya dayanıklı ve yalıtımlı olarak yapılacaktır. Binalarda ± 0.00 kotunun altına çok sayıda bodrum kat yapıldığı takdirde duman sızdırmaz ve ısı geçirmez bir tüp şeklinde zemin katla irtibatlı yangın merdiveni yapılacaktır. İrtifak hakkı tesisi suretiyle komşu parsellerde ortak yangın merdiveni düzenlenir.

  Ticaret bölgelerinde bodrum ve zemin katları parsel tamamında inşaata izinli binalarda ana blok dışında +5.00m. kotundaki döşeme üstüne inilmek ve dışarıya irtibatı binanın umumi kısımlarından sağlamak arka bahçelerde komşu parsel hudutlarından enaz l.5m. çekilmek koşuluyla tertiplenecektir.

  Bütün binalarda yangın merdivenlerinin sokak ile irtibatlandırılması zorunludur. Yüksek yapılarda ve umumi binalarda yangın merdivenleri mutlaka genel çıkıştan ayrı olarak yangından korunmuş bir kaçış yoluyla sokağa ulaşacaktır. Basamaklarda kullanılan malzeme kaygan bir yüzey teşkil etmeyecektir. Yangın merdivenlerinin her iki tarafına korkuluk yapılacaktır. Yangın merdiveni enaz 2 saat ateşe bir malzemeden imal edilir ve bütün bağımsız bölümler ile irtibatı sağlanır. Kapıcı, kalorifer dairesi, çayocağı vb.yerlerden veya herhangi bir bağımsız bölümden geçilerek yangın merdivenine ulaşım sağlanamaz. Binalarda yangın merdiveni açık veya kapalı çıkmanın dışında komşu mesafeleri sağlamak suretiyle düzenlenebilir. Mevcut binalarda yukarıda kullanılan, nitelik ve özellikleri belirtilenlerde de belediyeler bu yönetmeliğe göre yangın merdiveni yaptırmaya yetkilidirler.

  İstanbul Büyükşehir Belediyesi Yangından Korunma Yönetmeliğine uyulması zorunlu olup; tereddüt edilen konularda Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı’nın görüşü alınır ve bu görüşe uyulur.

  der.

  Ama sizin sorunuza cevap olarak şunu diyebilirim 'gemici merdiveni yangın merdiveni olarak kullanılamaz' diye geçen bir cümle yok hiç bir yerde. Eğer aradığınız cümle bu ise.
 11. semihozturk1987 İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Örneğin dış yangın merdivenlerinin son alt 4 5 metresi bazen gemici merdiveni şeklinde olabiliyor. ama tabi bu kaçışın son noktası olduğundan. ama düşünüldüğü gibi direk kaçış merdiveni diye geçemez. o zaman tahta boyacı merdivenleri kaçış merdiveni olarak kabul edilmez de yazmıyor. onu da mı sayalım şimdi kaçış merdiveni diye:) mantıklı düşünürsek zaten kaçış merdiveni toplulugun kaçması için sonuçta. o yüzden gemici merdiveninin bununla alakası yok bana göre.
 12. Nur Bahar ÇELİK İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  56731
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Topluluk dediğimiz 3-4 kişilik tekniker grubu ama dediğiniz gibi engelleyen bir madde yok, teşekkür ediyorum...

  Eski tüzükte bile izin verilmiş...
  "5) Merdivenlerin eğimi,bakım işlerinde kullanılanlar dışında tabanla en az 20 ve en çok 45 derece olacaktır. Tabandan (20) dereceden az eğimin bulunması gerektiği işyerlerinde,rampalar yapılacak ve 45 dereceden fazla diklik gereken hallerde de, korkuluklu servis merdivenleri şeklinde sabit merdivenler kurulacaktır."