1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .
 2. ISGForum Geliştiricileri - Haberler
  Paylaştığınız güncel haberlerin ana sayfa (portal) slideshow'da çıkmasını istiyorsanız, yüklediğiniz resmin ismi haber olmalı, uzantısı ise jpg olmalıdır. Örnek için ana sayfada ki haberleri inceleyebilirsiniz. Bunu uyguladığınız zaman haberleriniz ana sayfamızda otomatik olarak gösterilecektir.

Genel müdür özer: iş güvenliği konusunda işletmeler de işçiler de duyarsız

Konusu 'Güncel Haberler' forumundadır ve Erkan Dündar tarafından 20 Aralık 2012 başlatılmıştır.

 1. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürü Kasım Özer, iş güvenliği konusunda işletmelerin ve işçilerin duyarsız davrandığını vurgulayarak, 20 liralık baret giyilmesine önem vermeyen firmaların 200 bin lira tazminat ödediğine dikkat çekti. Özer, işçilere 'Avrupa'da baret takıyorsunuz Türkiye'de niye takmıyorsunuz' diye sorduğunu ifade ederek, "Orada takmazsan işten çıkarılırsın, burada problem olmaz." yanıtını aldığını da açıkladı.

  haber.jpg

  Cihan TV Network'te yayınlanan Anadolu'da Sabah programına konuk olan İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürü Kasım Özer, Türkiye'deki iş güvenliği ile ilgili açıklamalarda bulundu. İş yerlerinde kaza olmadan önce kaza olma ihtimallerinin araştırılması gerektiğini belirten Özer, "Tehlikeleri belirle ve bunları önle. Kanunun temel felsefesi bu. Yani eğer bir işyerinde risk değerlendirmesi yapılırsa ona göre önlem alınır." dedi.

  İş güvenliği ile ilgili bir arkadaşının iş yerinde meydana gelen kazayı örnek veren Özer, elektrik direği dikilen iş yerinde, direk kaldırılırken tellerin geçtiği vidanın takıldığını, fakat somununun unutulduğunu belirterek, “Direk kaldırılırken belli bir yere geldiğinde vida aşağı düşüyor. Aşağıda da adamın kafasına. İnsanlar ‘niye baret giydirelim açık havada’ diyorlar. Gökten bırak taş yağmayı vida yağıyor. O vida adamın kafasını kırdı. Görüştüğümüzde ilgili mahkemede davanın sonuçlandığını ve 200 bin lira tazminata hükmedildiğini söyledi. Baretin maliyeti 20 lira. Ödenen tazminat ise 200 bin lira ” ifadelerini kullandı.

  İşçilerle görüşmesinde “Avrupa’da çalıştığınızda takıyorsunuz da burada neden takmıyor sunuz?” diye sorduğunu bildiren Özer, işçilerden aldığı cevap karşısında şaşırdığını dile getirdi. Özer, işçilerin Avrupa’da acımadıklarını, işten çıkardıklarını ama Türkiye’de böyle bir sorunun olmadığını anlattıklarını kaydetti. İş Sağılığı ve Güvenliği Kanunu’nun bu nedenle önemli olduğunu vurgulayan Özer, kanunun özellikle farkındalık oluşturduğunu kaydetti.


  İş kazalarının Türkiye’ye maliyetinin ne kadar olduğuna da değinen Özer, maliyetin görünür ve görünmez unsurlarının bulunduğunu vurguladı. İnsanların sadece görünür maliyetine baktığını belirten Özer, “Prestij kaybınız oldu mu, üretim kaybınız oldu mu, kalifiye eleman kaybınız oldu mu? Bunların hepsinin bir maliyeti var. Birde psiko-sosyal maliyeti var. Çolak kaldı adam, bacağı kesildi sakat kaldı, gözü kör oldu. Bunlar engelli vatandaşa iş yerini hatırlatacak mı, ailesi etkilenecek mi? Bunlar domino etkisi gibidir. Bu işin maddi ve manevi kayıpları var. Maddi kayıplar ise 7.5 milyar TL.” diye konuştu.

  Programda İstanbul’da geçen yıl bir şantiyede işçilerin kaldığı çadırda meydana gelen yangının hatırlatılması üzerine de Özer, söz konusu İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu ile gelen risk değerlendirmesinin önemine dikkat çekti. Eğer o şantiyede risk değerlendirmesinin yapılması halinde böyle acı bir tablonun yaşanmayacağını anlatan Özer, yatakların sünger olduğunu, 15 kişilik koğuşlara 30 kişinin yerleştirildiğini ve 2 taraflı çadırların bir tarafının kapatıldığının altını çizdi. Çadırların içerisindeki kabloların 'bağırsak' gibi dolandığını bildiren Özer, her şeyin tehlikeyi ve kazayı haber verdiğini anlattı.

  Kaynak: Genel Müdür Özer: medya73.com/genel-mudur-ozer-is-guvenligi-konusunda-isletmeler-de-isciler-de-duyarsiz-haberi-1143845.html#ixzz2Fcah62Ig
 2. Ali Ünal İSGforum Üyesi

  Adı geçen şantiyede risk analizleri yapılmış uzman gerekli uyarılarını yapmasına rağmen hapis yatmaktan kurtulamamıştır. Sn genel müdürü ya yanıltmışlar ya da işini takip etmiyor
 3. Yener Esen İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  48763
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  LEVI STRAUSS&CO
  İstanbul' da 6331 sayılı kanunun toplantısında bir kişinin sorduğu soru: "kanun ve yönetmeliklerde işçinin eğitimi üzerinde duruluyor. Uzman ve İş veren vekili sorumlu olarak işret ediliyor. Peki işvereni veya patronu kim eğitecek??"
  Evet bin defa risk değerlendirmesi yapın, lakin düzeltici faaliyet gelmiyorsa, maliyetler engel oluyorsa bir şeyin değişeceğini düşünmek hayal olur. 100 liralik iş 80 liraya müteahhit firmaya veriliyor. Taşeron zincirinde en alt taşerona gelene kadar iş 50 bazen 40 tl' lere düşmekte. Kar yapmak için işe giren taşeron elbette 20o liralık cezayı göze alır, o riske girer.
  Esas problem taşeronluk sisteminin sınırının olmamasıdır. Taşeronluk kaldırılamaz. Inşaattan anlayan bir firma elbette mekanik ve elektrik gibi profesyonel olmadığı işleri taşere edecektir. Ama bizde durum maalesef böyle değil.
  Bir projeyi proje sahibinden alıp hemen taşere eden, suya sabuna dokunmadan yüzbinlerce lira kazanan firmalar var. Bakanlığın yaklaşımı umut verse de zihniyet umut vermiyor. Çünkü zihniyet görünen sebep üzerinde yoğunlaşıyor, patronların baskısı ile kök faktöre inmiyor, inemiyor. Sonuç ta alamıyor ...
 4. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  sorununu ana kaynağı...İSGDER de bültende yazımın başlığı.Buz Dağının Görünmeyen Yüzü Taşeronlaştırma...
 5. İşçiler ve işveren suçuymuşş..Sanki devlet sütten çıkmış ak kaşık..demyor ki devletin kabahati hepsinden büyük..Sadece yasa ile olmuyor.Anaokulundan üniversiteye kadar ne eğitim verdiniz..Çıkmış birde konuşuyor..
 6. KEŞKE BUNLARI ÇALIŞMA BAKANININ YÜZÜNE SÖYLESELERDİ...
 7. Murat Aktürk İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  işçiler 800 lira aldığı müddetçe sözünü geçiremezsin mutsuzlar çünkü