1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Genel sağlık sigortası hakkında

Konusu 'İş Hukuku ve SGK Uygulamaları' forumundadır ve Nilcan Parlak Sütcü tarafından 19 Kasım 2013 başlatılmıştır.

1. Nilcan Parlak Sütcü İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    48011
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Merhaba,

Genel sağlık sigortası olup da sadece sağlık hizmetinden yararlanan, herhangi bir şirkete bağlı çalışmayan bir kişi işletme içerisine hurda toplamak için girebilir mi? Genel sağlık sigortası olan kişi işletme içerisinde iş kazası geçirirse genel sağlık sigortası kapsamı ne olur? Bildiğim kadarıyla stajer öğrencilere de genel sağlık sigortası yapılıyor. Öğrenciler iş kazası geçirirse süreç nasıl oluyor?

Bilgisi olan arkadaşlar bilgilerini paylaşabilirler mi acaba?

Şimdiden teşekkürler.
  2. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Genel yada başka sigorta kolu olsun olmasın,işyerine yabancı cisimler giremez ve işyeri sigortalı çalışanları haricinde kimse giremez girse bile gözzetim altında emniyetli şekilde girebilir.İşyerinde meydana gelen kazalar iş kazasıdır.Tedarikçi,taşeron ve misafir herkes işveren tarafından gözetim altında tutulmalıdır.
  3. Nilcan Parlak Sütcü İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    48011
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Teşekkür ederim Erkan Bey.
  4. ENES GÜRLER İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Tehlikeli ve tehlikesiz atıkları kimse kafasına göre işyerinden toplayamaz, işyeri sınırları dışarısına çıkaramaz. İlgili bertaraf, geri dönüşüm vs. firmalarına verilir. Ulusal atık taşıma formu doldurulur. Her yıl belirli aylarda hangi atığın ne miktarda ne zaman ve nereye verildiği bakanlığa elektronik ortamda bildirilir. Çevre mühendisisiniz. Bunları iyi biliyor olmanız lazım. Bu söylediğinizi birisi bakanlığa şikayet etse firmanın başı derde girer.
  5. Nilcan Parlak Sütcü İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    48011
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Enes Bey bilgilendirme için teşekkür ederim. Yalnız şunu merak ettim genel sağlık sigortasından atık yönetimine nasıl geçtiniz de firmanın illegal işler yaptığına karar verdiniz? Hurdacı bir örnektir orada. Örneği de pekiştirmek ve daha anlaşılabilir kılmak adına da stajyerlerle ilgili soruyu sordum. Şunu da sorabilirdim "sadece genel sağlık sigortası olan temizlikçi bir bayan getirirsek şirkete süreç nasıl olur? Genel sağlık sigortası ne kadar koruyucu olur iş kazasında vs?" Eğer varsa bu sorularımla ilgili cevaplarınızı rica ediyorum.

Saygılarımla.
  6. ENES GÜRLER İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Ama Nilcan Hanım kendiniz dediniz hurda toplamak için diye. Bakın altı yazılı gösteriyorum:

Artı, firma illegal iş yapıyor gibi bir iddiam da yok. Firmayı görmeden bilmeden böyle bir yargıya nasıl varayım? Olasılıkları söyledim. Yani sizin iyiliğiniz için, bana hava hoş. Hurdacı orada atık toplarken bir iş kazası yaşayabilir ve sorumlusu işveren veya vekili olacak. Hurdacının iş güvenliği eğitim sertifikası yoksa, sorgusuz sualsiz işveren yüzde yüz kusurlu olur.