1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Gittiğimiz kursun sınavdan önce yetki belgesi iptal olursa?

Konusu 'Eğitici Kurum ve Kuruluşlar' forumundadır ve Hakan KORKMAZ tarafından 1 Kasım 2013 başlatılmıştır.

1. Hakan KORKMAZ İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Bugün itibarıyle (kasım 2013) bir kursa başlayıp eğitimimi tamamlasam ve önümüzdeki muhtemel mayıs 2014 sınavından önce gittiğim kursun yetki belgesi askıya alınsa yada iptal edilse benim sınava girme hakkım ne olur?
    Böyle bir durumla karşılaşma olasılığı varmıdır?
  2. menot İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Böyle bir durumla karşılaşma olasılığınız var. Geçen sınavda, eğitim sürerken yetki belgesi iptal edilen bir eğitim kurumunda mağdur bir kişinin forumlarda, bu konuda yasal olarak ne yapabileceğini araştırdığına şahit oldum.

Daha önce yönetmelikte bu konuda yaşanabilcek sıkıntılara çözüm olmadığı için aşağıda son halini alıntıladığım maddede, ilgili yönetmeliğin değiştirilmesi hakkında yönetmeliklerle eklemeler yapılmıştır:

İŞ GÜVENLİĞİ UZMANLARININ GÖREV, YETKİ, SORUMLULUK VE EĞİTİMLERİ HAKKINDA YÖNETMELİK
    Yayımlandığı Resmi Gazete Tarihi/Sayısı:29.12.2012/28512
    İşlenen son değişiklik: 11.10.2013/28792

MADDE 34
    (3) Yetki belgelerinin geçerliliği askıya alınan kişi ve kurumlar askıya alınma süresince bu Yönetmelik kapsamındaki yetkilerini kullanamazlar. (Değişik ikinci cümle: RG-11/10/2013-28792) Ancak, yetki belgesinin geçerliliği askıya alınan veya belgesi doğrudan iptal edilen eğitim kurumunun faaliyeti onaylı programlar bitinceye kadar devam eder. Askıya alınma süresi, programın bitiminde başlar. Yetki(Değişik ibare:RG-31/1/2013-28545) belgesinin geçerliliği askıya alınan veya doğrudan iptal edilen kurumlar taahhüt ettikleri hizmetleri herhangi bir ek ücret talep etmeden bir başka eğitim kurumundan temin etmek zorundadırlar.
  3. Hakan KORKMAZ İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Peki kurs 220 saatlik eğitimini kursiyere verdikten sonra böyle bir durum oluşursa ne olur?Yani ben stajda dahil eğitimimi tamamladım.Sınavada 2-3 ay gibi bir süre var.Daha sınava girmeden yetki belgesi iptal olursa kursiyerin sınava girme hakkı varmıdır eğitimi tamamladığı için
  4. menot İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Sizin sınava giriş hakkınızın elinizden alınması için bir neden yok. Yönetmelikte "Onaylı program bitimine kadar eğitim kurumu faliyeti devam eder." yazılmış. Kişisel görüşüm; bu onaylı programın sizin sınava giriş işlemlerinizi de kapsadığı yönündedir. Böyle olmasa bile, sizin sınav başvurusu evrak takip işlerini yapmak üzere eğitim kurumunuz başka bir eğitim kurumu bulmak zorundadır.
  5. Hakan KORKMAZ İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    peki eğitim kurumları yetki belgelerini ne kadarlık süreyle alıyorlar bu konuda bir bilginiz varmı?
  6. menot İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    İŞ GÜVENLİĞİ UZMANLARININ GÖREV, YETKİ, SORUMLULUK VE EĞİTİMLERİ HAKKINDA YÖNETMELİK
    Yayımlandığı Resmi Gazete Tarihi/Sayısı:29.12.2012/28512
    İşlenen son değişiklik: 11.10.2013/28792

Eğitim kurumlarının görev, yetki ve sorumlulukları
    MADDE 21
    (3) Yetki belgelerinin, eğitim kurumu tarafından beş yılda bir vize ettirilmesi zorunludur.