1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Giyinme soyunma odalarının tavan yükseklikleri ve özellikleri risk yaratabilir mi ?

Konusu 'Yasal Gereklilikler' forumundadır ve Aygün Bentürker tarafından 30 Ekim 2013 başlatılmıştır.

 1. Aygün Bentürker İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  11423
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Bu bölümlerin tavan yükseklikleriyle ilgili bir standart mevcut mudur ? Bir çok işletmede tuvalet ve soyunma odalarının tavan yükseklikleri 200 ile 215 cm arasındadır.Risk ne olabilir ?
 2. n.asma İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  75020
  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  Çatılar - Tavanlar
  •Tabana paralel olmayan tavanlarda bu yüksekliğin ortalaması 3 m olacak ve en alçak kısmı, varsa, kirişin alt noktasından 240 cm’den aşağı olmayacaktır

  17/5/1941 tarihinden önce çalışmakta bulunan işyerlerinde, fazla ısı, buhar, gaz yahut zararlı tozlar çıkarması gibi sağlık yönünden sakıncaları olmayan işler için, hava hacmi aşağıdaki maddede yazılı miktara uygun bulunduğu ve yeterli havalandırma sağlandığı hallerde, bu yükseklik 2 m kadar kabul edilebilir [4].

  Bu bilgiyi kurs notlarımızdan direk kesip yapıştırdım. Gerçi kirişli yerlerden bahsediyor ama belki işinizi görürü.

  Önemli olan kişi başına düşen hava miktarı bu alanlarda da yeterli ise risk yok gibi ama
  havalandırma yetersiz ise basık bir alanda bunalma, nefes darlığı astım vb rahatsızlığı varsa ve pisikolojik olarak boğulma hissi olabilir.
  Dar , basık alan sanki psikolojik olarak etkilenir gibi (tekrar ediyorum hava miktarı yeterli ise ve temiz hava döngüsü varsa)

 3. bina ruhsatlıysa sorun yoktur
 4. menot İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  Yürürlükte olan mevzuatta bu konuda aşağıdaki bilgiler bulunur:

  İŞYERİ BİNA VE EKLENTİLERİNDE ALINACAK SAĞLIK VE GÜVENLİK
  ÖNLEMLERİNE İLİŞKİN YÖNETMELİK
  Yayımlandığı Resmi Gazete Tarihi/Sayısı: 17.07.2013/28710
  EK-1 İŞYERİ BİNA VE EKLENTİLERİNDE UYGULANACAK ASGARİ SAĞLIK VE GÜVENLİK ŞARTLARI

  Soyunma yeri ve elbise dolabı
  50 - İş elbisesi giyme zorunluluğu olan çalışanlar için, yeterli büyüklükte, uygun aydınlatma, havalandırma, termal konfor ve hijyen şartlarını haiz, kadın ve erkek çalışanlar için ayrı ayrı soyunma yerleri sağlanır. Çalışanların soyunma yerleri dışındaki yerlerde giysilerini değiştirmelerine izin verilmez. Soyunma yerlerinin kolayca ulaşılabilir ve yeterli kapasitede olması ve buralarda yeterli sayıda oturma yeri bulunması sağlanır.
  51 - Soyunma odalarında her çalışan için çalışma saatleri içinde giysilerini koyabilecekleri yeterli büyüklükte kilitli dolaplar bulundurulur. Nemli, tozlu, kirli, tehlikeli maddeler ile çalışılan yerlerde ve benzeri işlerde iş elbiseleri ile harici elbiselerin ayrı yerlerde saklanabilmesi için yan yana iki bölmeli veya iki ayrı elbise dolabı sağlanır. Soyunma yeri gerekmeyen işyerlerinde çalışanların elbiselerini koyabilecekleri uygun bir yer ayrılır.

  Yasal dayanağı ortadan kalkan İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Tüzüğünde ise duş kabinleri için soyunma yerleri konusunda sayısal bir veri vardır :

  İŞÇİ SAĞLIĞI VE İŞ GÜVENLİĞİ TÜZÜĞÜ
  Yürürlüğe Koyan Bakanlar kurulu Kararnamesi: 7/7583 - 4 Aralık 1973
  Resmi Gazete ile Neşir ve İlânı: 11 Ocak 1974 - Sayı: 14765

  MADDE 40
  Her duş, özel bir kabin içine yerleştirilecektir. Her kabin, birisi yıkanmak, diğeri soyunmak ve giyinmek için 2 bölmeden yapılmış olacaktır. Duş kabinlerinin boyutları 1x20 metre, soyunma yerlerinin 2x140 metreden az olmayacaktır. Ayrı ayrı soyunma yerleri yapılamayan hallerde , ortak soyunma yeri yapılabilir.

  Burada yazan 1x20 metre ve 2x140 metre ölçüleri nasıl kullanılır meçhul? :)

  Netice itibariyle; yürürlükte olan mevzuatta bu konuda kesin bir tavan yüksekliği bilgisine rastlamadım. Yönetmelikteki ilgili maddede değinilen her konuyu(aydınlatma, havalandırma, termal konfor vb.) riskleri değerlendirirken dikkate alabilirsiniz.