1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .
 2. ISGForum Geliştiricileri - Haberler
  Paylaştığınız güncel haberlerin ana sayfa (portal) slideshow'da çıkmasını istiyorsanız, yüklediğiniz resmin ismi haber olmalı, uzantısı ise jpg olmalıdır. Örnek için ana sayfada ki haberleri inceleyebilirsiniz. Bunu uyguladığınız zaman haberleriniz ana sayfamızda otomatik olarak gösterilecektir.

Giysilerinizde kan var!-temiz giysi kampanyası

Konusu 'Güncel Haberler' forumundadır ve Mehmet MAKAR tarafından 17 Ocak 2014 başlatılmıştır.

 1. Mehmet MAKAR Haber Grubu Lideri

  • Bölüm Yöneticisi
  • Haber Grubu
  Sertifika Numarası:
  120329
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Bangladeş’te bin 135 işçinin ölümünün ardından hazırlanan iş güvenliği anlaşmasını Türkiye firması De Facto imzalamadı. Temiz Giysi Kampanyası, “Kan Sıçramış Kıyafetler Giymek İstemiyoruz!” sloganıyla De Facto önünde yarın eylem yapacak.

  [​IMG]

  Temiz Giysi Kampanyası (TGK), Rana Plaza faciasında bin 135 işçinin öldüğü Bangladeş’te üretim yapan Türkiyeli firmalardan işçilerin güvenliğini sağlayacak anlaşmayı imzalamasını istiyor. Ancak Zeki Özen’in sahibi olduğu Türkiye’nin 2’nci büyük tekstil firması De Facto anlaşmayı imzalamamakta diretiyor. “Kan sıçramış kıyafetler giymek istemeyen” TGK buna karşılık herkesi, yarın İstanbul Taksim İstiklal Caddesi’nde bulunan De Facto mağazası önünde yapılacak eyleme çağırıyor.

  YANGIN VE ÇÖKMELER
  Bangladeş’te sıklıkla fabrikalarda yangın, binaların çökmesi gibi iş kazaları gerçekleşiyor. Bazıları yaralanmalarla ya da birkaç can kaybıyla sonuçlanırken, bazı kazalar binlerce işçinin canına mal olabiliyor. Bu binalarda çok düşük ücretlerle dünya markalarına üretim yapan işçiler can güvenliğinden yoksun çalışıyor. Bu kazaların en büyüğü 24 Nisan 2013 tarihinde dünya markalarına üretim yapan pek çok tekstil atölyesinin bulunduğu Rana Plaza’nın çöküşüyle gerçekleşti. Göçük altında bin135 işçi hayatını kaybetti.

  ÖRGÜTLER ANLAŞMA HAZIRLADI
  Kazanın ardından Clean Clothes Campaign – Temiz Giysi Kampanyası’nın da aralarında olduğu örgütlerle sendikalar, Bangladeş Bina Yangın ve Güvenliği Anlaşması’nı hazırladı. Bu anlaşmayı imzalayan firmalar, Bangladeş’teki fabrikalarda beş yıl içerisinde işçi sağlığı ve güvenliğini sağlayacak düzenlemeler konusunda maddi ve manevi sorumluluk altına giriyor. Bu anlaşmaya imza atan yüzü aşkın uluslararası hazır giyim markası bu konudaki sorumluluklarını yerine getirmek üzere sendikalar ve ILO nun da içerisinde bulunduğu bir organizasyon ile çalışmaya başladı.

  DE FACTO DİRETİYOR
  Uluslararası bir örgüt olan Temiz Giysi Kampanyası Türkiye Merkezi de, Bangladeş’te üretim yapan Türkiyeli markalardan LC Waikiki, De Facto, Colins, Seven Hill, Mavi, Collezione ve Batik’e anlaşmayı imzalamaları için çağrı yaptı. Önce Bangladeş’te en fazla üretim yapan LC Waikiki bu anlaşmayı imzaladı. Arkasından Mavi bu anlaşmaya imza atan ikinci Türkiyeli marka oldu, ancak De Facto imzalamadı.

  ‘EN RAHAT O’
  Temiz Giysi Kampanyası’ndan yapılan açıklamada şöyle denildi: “LC Waikiki’den sonra Bangaldeş’te en fazla üretim yapan Türkiyeli marka olan De Facto, defalarca kendisi ile iletişim kurmamıza rağmen susarak bu süreci atlatmaya çalışıyor. Halbuki 15 Eylül’de Madertek Dhaka’da De Facto’ya üretim yapan Sicily Garment adlı fabrikada çıkan yangın, bizden çok daha net bir uyarı veriyor. Bu yangın cana zarar gelmeden sadece yaralanma ile atlatıldı. Peki De Facto önlem almak için illa cana mal olan kazaları mı beklemekte?
  Riskli binalarda mal üreten işçilerin can güvenliğinin sağlanması için De Facto Bangladeş Anlaşmasını imzalamalı, bu konudaki sorumluluğunu kabul etmelidir. İşte bu yüzden De Facto’nun önünde, bir kez daha kendisine düdüklerimizle temiz giysiler giymek istediğimizi hep birlikte anlatacağız. Giysilerimizdeki kan lekelerini temizlemeleri için mağazaları önünde Türkiyeli markaları bir kez daha sorumluk almaya çağırıyoruz.”

  YARIN EYLEM VAR
  TGK, tüketicilerine “De Facto en rahat o” sloganıyla seslenen De Facto’nun İstanbul Taksim İstiklal Caddesi’ndeki mağazası önünde yarın (17 Ocak Cuma) saat 15.00’te eylem yapacak ve ünlü giyim mrkasına “De Facto için rahat mı?” diye seslenecek.

  ***

  Temiz Giysi Kampanyası nedir?

  Temiz Giysi Kampanyası (TGK), küresel hazır giyim, tekstil, ayakkabı endüstrilerinde çalışan işçilerin güçlenmesini desteklemeye ve çalışma koşullarını iyileştirmeye adanmış farklı düzeylerde örgütlülüklerin oluşturduğu bir ağ. TGK, 1989 yılından bu yana, işçilerin temel haklarına saygı gösterilmesini sağlamak için çalışıyor. Hakları ve daha iyi çalışma koşulları için mücadele eden işçilere ve işçi örgütlerine, sendikalara; tüketicileri bilinçlendirerek, mobilize ederek, hükümetler ve şirketler üzerinde baskı oluşturmaya çalışarak doğrudan dayanışma desteği sağlamayı amaçlıyor.

  Kaynak: BirGün Gazetesi

  Temiz Giysi Kampanyası web Sayfasına ulaşmak için tıklayınız

 2. ENES GÜRLER İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  Anlaşma metnini de paylaşabilir misiniz? İnternette arattım bulamadım.
 3. Yahya Fırat İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  72916
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Erişler Gıda San. Tic. A.Ş.
  Kaynak Birgün Gazetesi iyice araştırmak lazım.
 4. ENES GÜRLER İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  Gazetede anlaşma metni yok, Temiz Giysi' nin kendi sitesinde de yok asıl ilginci..
 5. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

  • Forum Yöneticisi
  Sertifika Numarası:
  41670
  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  Firma / Kurum:
  :::::::::
  Yani asıl amaç nedir burada tam olarak anlayabilmiş de değilim.
  Adamın zaten üretimi orada yaptırmasının nedeni de bu olabilir.
  Bu sadece öneri niteliğinde bir uygulama. Herkes de bunu uygulamaya zorlanmamalı. Bir kanun var da uygulanmıyorsa haklısınız. Bu tarz şeyler gönüllülük esasına dayanır. Ama Bangladeş kanunlarına iş güvenliği konusunu sokabilirseniz ve buna rağmen uygulamıyorsa dediklerinizde haklısınız.
  Ona kalırsa orada değil gelsin Türkiyede üretsin? Üretemez. Çünkü orada daha rahat . Maliyetlerini işte bu şekilde düşürebiliyorlar. Kişisel olarak elbette tasvip edemem ama bunun için de adamı kötülemek ne kadar doğru olur? Tartışılmalı.
 6. Cyrillusero İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Diğer Belge
  Daha doğru ifade edilemezdi. Bangladeş'te yapılan üretimde işçi sağlığı ve güvenliği sağlanacak da olsa asıl orada yapılan üretimin sebebi olan çalışma saatleri ve işçi ücretleri konusunda bir düzeltme yapılmayacak. Bangladeş'e uzanmaya çalışılacağına oradaki insanları fazla çalıştırarak yapılan karın burada http://promocodius.com/tr/magazalar/lc-waikiki-kampanya-kodu gibi platformlar üzerinden pazarlanmasına karşı çıkılsa veya en azından etik olarak böyle markalar yerine fair trade platformlarını getirip beş elbise yerine bir elbise alınsa daha samimi ve adil olunur.