1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Gn. müdür kasım özer ile yapılacak röportaj için sorularınızı sorun!

Konusu 'Diğer Duyuru ve Etkinlikler' forumundadır ve Erkan Dündar tarafından 1 Şubat 2014 başlatılmıştır.

1. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    @mustafa kahraman1

Merhaba Erkan Bey,

Ben de sizin gibi iş güvenliği uzmanıyım. 21 Aralıkta A sınıfı uzman oldum. Aynı zamanda da gazeteciyim. Yeni Şafak'ta çalışıyorum. 6331'in bir bölümünün daha yürürlüğe girmesi dolayısıyla da İSG'de yeni bir güncellik penceresinin daha açılması dolayısıyla Gn. Müdür Kasım Özer ile bir röportaj yapacağım. Platformlardan izlediğim kadarıyla sizi bu alanda ilgili, bilgili ve sektörde sorumlu arkadaşlar arasında gözlemledim.

Sorularımın gerçekçi ve değerli olması adına siz ve arkadaşlarınızdan sorulmasını istediğiniz soruları bekliyorum.

Daha detaylı tanışmak dileklerimle...

Mustafa Kahraman
    mkahraman57@hotmail.com
    536-682 93 20
  2. T.Ulus İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bireysel
    İş Güvenliği Uzmanlarının çalışma sürelerinin tekrar yükseltilmesi için bir çalışma var mıdır?
  3. Murat Uğur100 İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    41360
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest
    Mevcut yönetmeliklerimizde, İş kazalarında ve meslek hastalıklarında, iş yeri hekimi ve iş güvenliği uzmanları işverene karşı sorumludur denilmiş. Ancak OSGB'lerin işverenlere karşı direk olarak sorumluluğundan bahsedilmemiştir. Bu durumda OSGB'ler işveren ile iş güvenliği uzmanı ve iş yeri hekimleri arasında bir tacir durumunda bulunmakta, iş kazası gibi gibi sıkıntılı durumlarda aradan sıyrılmalarının önü açılmaktadır. Bu şekilde olan mevzuat hükümleri; OSGB'ler için" ne kadar iş yaptırabilirsem o kadar kardayım." dedirtmekle beraber, OSGB'ler için "ne kadar verimli ve kaliteli iş yaptırabilirsem o kadar iyi olur" sorusunu sorduracak yasal bir yaptırım yoktur. OSGB'lerin daha verimli ve kaliteli çalışmalarını teminen, iş kazaları ve meslek hastalıklarında sorumluluğun kendilerine verilmesi yönünde bir mevzuat değişikliği yada başka tedbirler düşünüyormusunuz.
  4. Ozgur UCUNCU İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    48183
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Bakanlık bünyesindeki müfettiş sayınız ne kadardır. Dışarıdan ne kadar müfettiş almayı düşünüyorsunuz? Yeni alacağınız müfettişlerde arayacağınız kriterler neler olacaktır?
  5. Ertuğrul Özbek İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    38400
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bireysel
    Mevcut mevzuatta Iş gūvenliği uzmanları OSGB'ye bağlı veya bir işyeri personeli olarak çalışmak zorundalar ve danışmanlık sözleşmeleri kabul görmemektedir. IGU'lara serbest, fatura karşılığı bireysel hizmet sözleşmesi yapma hakkı verilecek mi?
    OSGB'ler kısa sūrede çok para kazanma aracı olarak görūlmektedir. Mevcut işyerleri yeterince denetlenemezken bunlar nasıl denetlenecek?​
  6. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    41670
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    :::::::::
    İş Güvenliği uzmanlarının işini daha objektif ve verimli çalışabilmesi için maddi ve manevi bir baskı altında olmadan çalışmalarını yapması gerektiğini biliyoruz. Aynı şekilde sistemdeki açıktan dolayı da maaşını ve talimatlarını işverenden alması gerektiği gerçeği ortadadır. ÇSGB acaba bu konuda sıkça sözü edilen ortak havuz sistemini düşünüyor mu?
    (Ortak havuzdan kastım: Bakanlık verilerinde hangi işyerinin hangi tehlike kodunda oldukları zaten kayıtlıdır. Her işyeri ve çalışan sayısı belirlenir ve bir taban ücret ile çarpılarak devlete İş Güvenliği Hizmetleri karşılığı bir havuzda para tutulur. Sistem yine kendisine kayıtlı bir İş Güvenliği Uzmanını oraya atayarak işini daha rahat yapmasını sağlar. Parasını da yaptığı işin karşılığı olarak işverenden değil, havuzdan alır. Eğer eksiklik varsa da patron korkusu olmadan gerekli kurumlara yaptırım için bilgilendirme yapar) Bu sistemi E-Ticaret sitelerindeki Güvenli alışveriş olarak tanımlıyorum ben. Alıcı parayı siteye öder, para havuzda bekler. Ürünü alır. Para satıcının hesabına geçer. Eğer satıcı bir sahtekarlık yaptıysa ve bunu alıcı belgelerse de parasını sistemden geri alır. Bence mantıklı bir sistem.
  7. İş güvenliği uzmanlarının yüklendikleri sorumluluklara karşın, sahip olmaları gereken mesleki nitelikleri ile ilgili bir endişe taşıyorlar mı? Ve bu uzmanların sürekli eğitim ve gelişimleri için bir programları var mı, olacak mı? (ücretsiz seminer, workshop, panel vs.)..
  8. Ömer Daşdan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    16875
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    İstanbul Destek OSGB
    1- Uzmanlığı saçma sapan kurslar sonucu üniversite mezunlarına verdiniz, daha sonra özel sektörün ortasında onları yapayalnız bıraktınız. Bunun akla dayanan tarafı nedir.
    2- İSG Uzmanlarının tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta çalışmaktan korktuklarını söylüyor Kasım Bey. Peki şimdi o bizim yerimizde olsa acaba az tehlikelilere bile hizmet vermekten korkmaz mı?
    3- İSG Uzmanları çalışma süreleri hangi akıllının fikriyle azaltıldı.
    4- Bireysel uzmanları çantacı olarak itham eden, kendi uzmanını çok bilgili olarak ortaya koyan OSGB lerin önü açılıyor fakat ne için bireysel çalışmanın önü kapatılıyor.
    5- Fırsatçı, 50 metrekare alan için 900-1000 lira isteyen uzmanlar var, Gebze de 50 kişilik döküm atölyesine 450 lira karşılığında hizmet veren OSGB ler var. Peki, bu durum karşısında devlet yine tarafsız davranmaya devam mı edecek.
    6- Son sorum. Uzmanı soytarıya çevirmeye çalışan işveren ve OSGB karşısında uzmanın kendini savunabilecek nesi var. Sizi bakanlığa şikayet ederim dediğimde bakanlar oğullarıyla uğraşıyor bizle uğraşamazlar diyen insanlara karşı evet devlet uzman olarak beni savunuyor nasıl diyebileceğim. Yani bunu ilk önce benim kendime anlatmam lazım.