1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Haksız mıyım?

Konusu 'Öneriler ve Şikayetler' forumundadır ve _kaanmert tarafından 16 Nisan 2016 başlatılmıştır.

1. _kaanmert İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Prim gününden veya yüksek lisans ile belge dağıttılar evet. Bunların içinde mağaza görevlisi var, hastanede çalışan biyolog var, şantiyede proje müdürü var, babasının bakkalında çalışırken SSK sını yatırıp alan var. Varda var. Kısacası SİMİTÇİ bile A sınıfı uzman oldu. Avrupa birliği uyum süreci doğrultusunda açığı kapatmak için sanırım en kolay yöntem buydu. Sizi temin ederim İSG den haberleri yok. Adam bilmiyo ki. Bu onunda suçu değil sonuçta. İş kapısı adam neden almasın. Yüksek lisans ise cabası. İSG bilmeyen adamlar katipte B sınıfı olarak atanmış durumda. Birde 2018 e kadar A ya bakabiliyolar ki tadından yenmez. Riske girmek zorundalar çünkü iş yok. AMA doğru mu kesinlikle hayır.
    Diğer bir haksızlık ise benim başıma gelen bir olay: B sınıfı için doğal yollarla başvuru yaptım. 3 yılım doldu. Dediler ki yurt dışı çalışmasını kabul etmiyoruz. Kardeşim benim tapu gibi HSE ENGINEER sözleşmem var. Senin kanunun yokken ben yurt dışında bu işi hakkını vere vere yapıyordum. Hemde avrupalı işverenlerin alt yüklenicisi olarak ki Avrupalı işverenler adama İSG yi öyle bir öğretiyorlar ki anlatamam. Neyse 1 yıldan daha fazla bekledim. süreyi tamamladım. EEEE dediler ki zamanında C sınıfı iken çalıştığın yerlerdeki tehlike sınıfı sana uymuyor. O dönemdeki A SINIFI nın sözleşmesi felan lazım. Bende dedim ki o kişi hayatını kaybetti. Hem sizin amacınız bu işi yaptığımızı ispat edenlere belge vermek değil mi? İmzalı dökümanlarınızı getirin sınava girin dediniz. O dönemde A SINIFI veya Katip sistemi mi vardı. Neyse yokuş üstüne yokuş. Tekrar 1 yıl daha bekledim. Katip belgeleri felan başvurdum bakalım umarım bu sefer kabul ederler. Toplam deneyimim sadece İSG olarak 7 yıl ama ben hala C sınıfıyım :)

Evet zoruma gidiyor: hal böyleyken SİMİTÇİ A sınıfı alabiliyor.

Zoruma gitmeyen şey ise sizin piyasaya sürdüğünüz A Sınıfı uzmanlar iş ararken ben TR nin en büyük enerji firmasında çalışıyorum, her gün yeni bir iş teklifi alıyorum. Özel sektör kimi işe alacağını bilir.
    Onlarda paralarını kazansın gözüm yok ama önüme geçmeye çalışıp kendini bişi sananlar yok değil hani.
    Son olarak haksızlık yapanlara ve ortak olanlara AZER BÜLBÜL DEN ZORUNA MI GİTTİ GARDAŞ şarkısını armağan ediyorum.
    İşi yapanlar yine biziz, A sınıflarına işi öğreten biz olduğumuz gibi.
  2. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    41670
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    :::::::::
    Sonuna kadar da haklisin...
  3. ali erdoğan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    15303
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    haklısın burası TR her an hersey olabiliyor...
  4. şevket ediz İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    48557
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Adama sormuşlar: Sen C sınıfı olmuşsun çok güzel... Peki bu devlet senden B sınıfı olman için ne istiyor? 3 yıl tehlike sınıfına göre çalışmanı , bunu kabul edeceği yollardan (daha önce açıkladığı) ispat etmeni , kendi kanununa göre bu işi yaptığını görmeyi bekliyor. İster Avrupa'da çalış , ister Amerika'da , ister uzayda çalış , istersen 30 yıl çalış , ama benim kurallarıma uyan şekilde ispat et diyor. Bence eksiklik A sınıfı olanlarda değil, bunca zamandır yükselme işini kurallarına göre yapmayıp C den B ye geçemeyenlerdedir.
  5. Yener Keskin İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    16179
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Yurtiçi Kargo
    Devletin bazı kurallarının olması, onların mantıklı ve doğru oldukları ve sorgusuz kabul etmek zorunda olduğumuz anlamına gelmiyor. Tüm dünyada isg işi, bizim ülkede olandan farklı yürüyorsa mantıksızlığı dünyanın geri kalanında aramak yerine kendi kurallarımıza bakmalıyız. Uzmanlık sınıfı bile başlı başına saçmalık ki 4 yıl oldu hala rayına oturamadı, bir 4 yıl daha oturmayacak gibi.

Sgk prim gününe göre sertifika yükseltmek isg konusunu bana göre daha başlamadan bitiren bir politika. Kaldı ki zaten sertifika sınıfı diye bir şey olmamalı. Sen devlet olarak böyle saçma bir mevzuata sahip olup böyle işinden habersiz kişilere sektörde bilgili ve tecrübeli olmanın göstergesi olarak kabul edilen A sınıfı sertifika dağıtırsan, haklı olarak kendisini tecrübeli ve yetkin gören bir uzman B sınıfı olmak için karşılaştığı saçmalıklara elbet isyan edecektir.
  6. ekrem4646 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Be güzel kardeşim iyi güzel yazmışın da haklı olduğun yönler yok değil de. kaç tane simitçi A belgesi aldı. elinde veri var mı. Kaç kişi babasının bakkal dükkanında çalışırken hemen A oldu. ben 30 yıldır makina sektöründeyim ben de yasadan faydalandım. A oldum. Hem öyle hemen cecikte al sana belge demiyorlar. en az 220 saat eğitim aldımı aldı.en az 2 yada 3 sınava girdimi girdi. Biraz bu işlerin içine herkes girdi. biraz yorum yaparken hep kendinize göre başkalarını hemen yargılayıp siz haketmediniz ancak ben hakedersem anlayışı bizi yanlışa sürükler. Bakarsınız yurtdışı sözleşmelerde, birgün isg kanuna konur sizlerde faydalanırsınız. saygılarımla.
  7. Nilay Akkan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    108955
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Arkadaşlar benim kafam karıştı ben 1.5 yıldan beri tehlikeli sınıfta bir fabrikada çalışıyorum. C sınıfı isg uzmanıyım. 2017 ye kadar C ler B lerin yerine B ler A ların yerine bakabiliyor. Benim B sınıfına geçmem için az tehlikeli sınıfta mı tecrübe edinmem gerek ?
  8. ENES GÜRLER İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    A sınıfı uzman olsanız ne olacak? Daha türkçeyi doğru düzgün kullanamıyorsunuz bile. Siz önce dilbilgisi kurallarına düzgün biçimde uymayı öğrenin. Burası mahalle kahvehanesi değil, ciddi bir platform. 4 yıllık üniversite mezunusunuz, daha adamakıllı türkçe konuşmaktan acizsiniz. İş güvenliği eğitimi verirken, işverene bir konuyu izah ederken, bu kıt türkçe ile kendinizi nasıl ifade edeceksiniz ki?

Ayrıca yaptığı mesleğe göre insanları küçümsemenize kesinlikle hakkınız yok. "Simitçi bile" ne demek? Simitçiler isterlerse lisans üzeri öğrenim görüp profesör olurlar, isterlerse simitçiliğe devam ederler, sizi ne ilgilendiriyor? Herkes kendi rızkını yiyor. Zorunuza giden nedir?
  9. ENES GÜRLER İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Nilay Hanım,
    Özellikle kendi sınıfınız üzerine deneyimli olmanız gerektiğine dair mevzuatta herhangi bir hükme rastlamış değilim. Hukuki dayanaklar size hangi sınıflara bakmanıza izin veriyorsa, o sınıflarda deneyimli olmanız yeterlidir, diye düşünüyorum. Yine de emin olmak isterseniz, İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü 'ne dilekçe göndererek görüş yazısı talep edebilirsiniz.
  10. Nilay Akkan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    108955
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Arkadaşlar,
    İSG müdürlüğüne sordum.B sınıfına geçiş yaparken Fiilen 3 yıl C sınıfı olarak görev yapmanız yeterlidir, tehlike sınıfı farketmemektedir deniyor. Lütfen geçerli ve doğruluğu teyit edilmiş bilgiler paylaşalım. İnsanları yanlış bilgilendirmeyelim.
  11. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    41670
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    Öncelikle _kaanmert arkadaşımın szölerine katıldığımı yenilemek isterim. Belli ki siz de onun tam da tarif ettiği gruptan bir arkadaşsınız ki hemen bombardımana başlamışsınız. Yazıyı yine dikkatle okursanız, burada şahıslara değil, hatalı idare edilen bir sistemden bahsediliyor. Ama siz maalesef bunu anlayamamışsınız ki hemen olayı kelimelere, dil bilgisine, kullanılan cümlelere vurarak konu çarpıtmaya çalışmışsınız. Yapmayın işte bunu. İnsanlara Türkçe dersi vermeye, dilbilgisi kuralı vermeye çalışıyorsunuz ama Türkçe yazarken bile küçük harfle başlama acziyetine düşüyorsunuz. En azından Türkçe için bunu yapmasaydınız.
    Bir de anlatım bozukluğu konusunda sorunlarınızın olduğunu görüyorum. Simitçilik mesleği örneği güzel olmuş. Acaba üniversitelerde simitçilik fakültesi var da oradan da mezunlar mı var? _kaanmert arkadaşımız sanırım orada 4 yıl fakülte okuyan ile okumayan arasındaki farkı anlatmaya çalıştı. Ama tabi size bunu böyle çok daha fazla kelime kullanarak anlatmak gerekiyordu galiba. Veya gerekmiyordu ama kendi sorunlarınızdan dolayı konuyu buraya çarpıtmak işinize geliyordu. Yapmayın işte bunları.
    Öyle yada böyle bazı haklar verildi. Hak edene de verildi, hak etmeyene de verildi. Sistem hatalı ise hatalıdır. Bunu kabullenmek bile erdemdir. Kimse ezbere bir yerlere gelmemeli. Bedavadan bir yerlere geldiyseniz zaten ne kadar boş olduğunuzu herkes görecek veya tam tersi, ne kadar donanımlıysanız da o derecede taktir toplayacaksınız. İşimizi yapsak yeterli.
  12. bim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu
    devlet senden ne belge istiyorsa onu vereceksin. devlet senden uzaya çıkmanı istemiyor. şartlar belli. verirsin dilekçeni ve ekinde belgelerini kabul edilmezse gidersin idari yargıda açarsın davanı. senin işin görülmedi beceremedin diye başkasına çemkirmene gerek yok.

ülkenin en büyük enerji şirketinde çalışıyorsan bu şirket senin başına koyduğu a sınıfını simitçiden seçmemiştir herhalde. seçtiyse o zaman sen de börekçisin. ne simitçiymiş arkadaş.

yıllardır şu tarzda kaç defa konu açıldı. bazı kişiler hakaret boyutunda yorumlar yazıyor ve site yönetimi bunlara halen daha izin veriyor. defalarca söyledik, devlet a sınıfı belgelerin % 99'unu bazı şartları taşıyanlara şimdiye kadar hep tek sınavla ya da sınavsız verdi. iş müfettişleri, özelde çalışan birçok kişi bu şekilde a sınıfı oldu. herkes hatalı idare edilen bu sistemden sertifikalarını aldıysa sistemi beğenmeyen sertifikaları iade edebilir.

simitçi, börekçi şeklinde küçümseme, acitasyonla sanki bir grup kişiyi ayrıştırıp haketmiyormuş izlenimiyle küçümseyemezsiniz. kimin neyi hakedip haketmediğine şahıslar karar veremez.
  13. ENES GÜRLER İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    1-) Sadece _kaanmert isimli şahsa değil, platformdaki diğer üyelere de dilbilgisi kurallarını ihlal ettiğinde gerekli uyarımı yapıyorum. Bilmeden konuşuyorsunuz.

2-) Yazdığım hiçbir cümlede yazım hatası, dilbilgisi kuralı ihlali, anlatım bozukluğu, vb. bulamazsınız. Dikkat ederek yazılarımı yazıyorum. Ayrıca ben Türkiye Cumhuriyeti vatandaşıysam, anadilimi ve kültürümü korumalıyım. Anadilini yitiren bir millet yeryüzünden silinmeye mahkumdur. Bu konu, farkındalık ile ilgilidir, farkındalığı olmayan biriyle bu konuyu tartışmayı da zaman kaybı olarak görüyorum. Cahil insana laf anlatılmaz.

3-) O beğenmediğiniz simitçiler ve börekçilerin aylık kazancı birçok iş güvenliği uzmanının aylık kazancından çok daha fazladır. Bunu bilmemenizi de yine cahilliğinize veriyorum.

4-) Mesleğimle ilgili önyargıda bulunmuşsunuz. Endüstri mühendisiyim, üç yıldır da iş güvenliği uzmanlığı yapmaktayım. Ahlaksızlık içermediği sürece her mesleğe de saygılıyım.

5-) Hak etmeyen kişilere A sınıfı sertifika verildiği doğrudur fakat, bu durum simitçiler ile diğer meslek erbaplarını aşağılamanıza hak doğurmaz. Helal rızkını kazanan hiçbir meslek erbabını aşağılayamazsınız.

6-) "İşte bunu yapmayın, işte şunu yapmayın." diye akıl vermişsiniz ya, size akıl danıştığımı hiç hatırlamıyorum. Ukalalığın lüzumu yok. Ne adım atacağımı size soracak değilim. Forum kurallarını ihlal etmedikten sonra istediğimi yazarım. Nitekim, ihlal de etmiyorum.
  14. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    41670
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    O kadar sey yazdım, olayı hala simitciyi aşağılamak olarak anliyorsaniz zaten anlama konusunda sorununuz olduğunu kabul ediyorsunuz demektir. Yazdiklarimi okuyabilseniz, ne dedigimi anlardınız. Lüzumsuz işlerle iştigal etmeyim ben. Dilimizi koruma konusundaki hassasiyetinizi taktir ediyorum. Elestirdigim şey herkese dil konusunda bilmişlik yaparken özel isimlerin ilk harflerinin büyük yazıldığını görmezden gelmeniz.
    Şimdi yukarıda yazdiklariniza dönün ve bakın. Türkçe kelimesi türkçe mi yoksa Türkçe mi yazılır , kim öyle yazmış bakın bakalım.
    Haydi kolay gelsin.
    :D
  15. Cumhur Gültekin İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    80759
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Vakıf Üniversitesi
    Devlet bir boşluğu doldurmaya çalışırken, sistemin bazı yerlerinde alınan yanlış kararlar sonucu bugüne gelmiş durumdayız. Burada suçlu aramayı bırakıp, yanlışlık yapılan yerlerde, yapılması gereken doğru işleyişin ne olduğu konusunda çözümleri üretmemiz ve paylaşmamız gerekiyor. Şikayetçi konumundan çıkıp, çözüm odaklı olmasını öğrenmemiz gerekiyor.

Bana göre bu sistemin işleyişi yeni olduğu için bir çok sorunla karşı karşıyayız. Yeni doğan bir çocuk gibi. Yeni doğan çocuğun bize bir katkısı olmadığı halde kimse şikayet etmiyor. Herkes peşinde koşturup duruyor. Zaman geçtikçe çocuk büyüyor, gelişiyor, gittiği okullar sayesinde bilgi ve kültür seviyesi yükseliyor. Yaklaşık 25-30 yaşından sonra çevresindekiler için bir şeyler üretmeye başlıyor, katkıda bulunma konumuna geçiyor.

İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu'da daha dört yaşındaki bir çocuk gibi, yürümesini öğrenmiş ama daha araba süremiyor. Öncelikle söylemek gerekirse, bir çok işveren bile halen bu kanunun çok uzağında. Öncelikle bu işi yapanlar olarak, yaptığımız işi doğru olarak yapılmasını sağlamamız gerekiyor. Bu sayede çalıştığımız kurum yöneticilerine ve kurum çalışanlarına İş Sağlığı ve Güvenliği'nin katkılarını göstererek, benimsemelerini sağlamamız gerekiyor. Hatta kanunen istenenlere ilaveler yaparak, katkı sağlamamız gerekiyor. Kendimize gelecek için hedef belirler ve bu hedef için izleyeceğimiz yolları belirleyip, bu yolda ilerlersek, eninde sonunda hedefimize varırız.

Eğer kanunun mevcut işleyişinde zamanla gerekli revizyonlar yapılırsa, her geçen gün mevcut şartların biraz daha iyileştiğini, güzelleştiğini göreceğiz. Ama bunun için zamanın ilerlemesi gerektiğini unutmamamız gerekiyor.
  16. _kaanmert İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Ben de 8 yıldır 5 ayrı termik santralde çalıştım. Şu anda işletmedeyim. Bu makina mühendisi olabileceğim veya o işi yapabileceğim anlamına gelir mi peki? İmkansız diyebilirim. Her mesleğin en az 4 yıllık bir amelelik dönemi var. Bahsettiğim konu bu. A belgeyi alır almaz direk çok tehlikeli işler kapsamına bakıyor olmanız biraz garip. Yıllarca çamurda yürümüş C sınıfları varken.
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 25 Nisan 2016 ---
    Hayır B ye bakabildiğin süreler kabul edilir. İSG katipte bildirimin olsun yeterki. Bakabildiğin süre bitince otomatik olarak az tehlikeli
    Konuyu saptırmışsın biraz. Mantıklı birşeyler söylersen cevaplarım.
    Öyle bir şey yok. Zaten yükselmek için katip sözleşmesi gerek. Katip ise tehlike sınıfına göre onay veriyor. B ye bakabildiğiniz için şu an için sözleşme onayında sorun yok. B sınıfına bakma dönemi bittiğinde direk ve sadece az tehlikeliye bakabilirsiniz uyarısı verecek. İSG katip
  17. _kaanmert İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Konuyu saptırmışsın biraz. Mantıklı birşeyler söylersen cevaplarım.
    Katılıyorum
  18. Funda-3426 İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    22386
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Sayın uzmanlar ve uzman adayları,

Eğer konumuz var olan sistemi eşelemek ise; prim ile yükseltme konusunda devletin geri adım atması örneği bu işin en büyük sorumluğunu alan iş güvenliği uzmanlarının nasıl bir muammanın içine ittiklerinin en gerçek kanıtıdır zaten... Başka örneklere ihtiyaç bile duymuyorum.

Fakat konumuz bu haktan yararlananlar ise; işini doğru yapabilen ya da bunun için çabalayan , sadece ticari kaygı ile mesleğe atılmamış, asıl amaca hizmet eden uzmanları bu hakkı kullandıkları için eleştiremeyiz. Bu hakkı vereni(devleti) eleştirmemiz gerekir diyeceğim, onu da diyemiyorum! Çünkü, oda olmayı başaramamış bir meslek grubuyuz. Tek tek savaş da verseniz, buradan yazdıklarınız sizi bir adım öteye taşıyamıyor ise (ki taşımıyor) sistemin içinde ses olabilme çabamızı sorgulamalıyız...

Var olan mahkemelerden, yargıtay kararlarından, işleyen ve işlemeyen İSG kültüründen yola çıktığımızda ortaklaşa iş yürütümü yaptığımız işyeri hekimlerinden hangisi ya da kaç tanesi mahkemede sorgulandı ? Sorumluluklar kıyaslandığında Dünya Sağlık Örgütünün tanımındaki fiziksel sağlıktan bir adım öteye,: ruhsal ve sosyal sağlığı sorgulama aşamasına gelinememiş güzel ülkemizde yıllık meslek hastalığından maluliyet sayısı ile iş kazası sayısı kıyaslanamaz bile.. Hangi sınıftan olursa olsun İş Güvenliği Uzmanlarının sorumlulukları açık ara farkla gözler önünde...Buna rağmen her konuda birbirlerini destekleyen ve geri adım atmayan bir örnek var gözümüzün önünde.

İSG ye dair herşeyin İSGGM tarafından yürütüldüğü bir konferansta yüzlerce iş güvenliği uzmanının karşısında dişe diş sesini yükselten işyeri hekimlerine şahit oldum. Konu haklılık ya da haksızlık değil. Konu o tek kişinin cesareti arkasındaki toplu güç. Mesleğinizi bilseniz de bilmeseniz de, haklı olsanız da olmasanız da fikirlerimiz ve kaygılarımız BİZ OLAMADIKÇA bir adım öteye taşınamıyor. İşini doğru yapamayanlar zaten sonuçlarıyla karşılaşıyorlar... Tartışmak da eleştiremek de meziyettir aslında ancak iyileştirmelere sebep olamayacaksa, sonuç değişmeyecekse ne yazık ki içinizi dökmekten başka bir fayda sağlamıyor...

Birlik beraberlik içinde kazasız günler dilerim!
  19. bim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu
    konuyu saptırmadık fakat sen sapıtmışsın. mantığın nirvanaya ulaştığı yorumu tekrar tekrar oku; ta ki anlayıncaya kadar.
  20. hasan ç İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Ben C sınıfı uzmanım hocam. Isg koordinatörüyüm. Altımdaki A.B,C sınıfı uzmanlara işi ben öğrettim. A sınıfı excel kullanamayan uzmanlar var. Yönetmelik kanun bilmez. Halen yenilerini alıyoruz işe.. Neden? Çünkü A sınıfı ama ucuza çalışıyor..