1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Haksız mıyım?

Konusu 'Öneriler ve Şikayetler' forumundadır ve _kaanmert tarafından 16 Nisan 2016 başlatılmıştır.

1. _kaanmert İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Katılıyorum
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 3 Mayıs 2016 ---
    Sende laf mı konuştun şimdi?
  2. bim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu
    bu A sınıfı olanların hepsini asalım kurtulalım, zaten excelde bilmiyorlar. simitçi olup A sınıfı olanları börekçi yapalım ve böreklerinin hepsini yiyelim. yoksa bazı kişiler hiçbir şekilde tatmin olmayacak.
  3. Cumhur Gültekin İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    80759
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Vakıf Üniversitesi
    Tamamen haklı olduğunuz bu konuda çözüm önerileri getirilirse, büyük ihtimalle bu forum Çalışma Bakanlı tarafından da takip edildiği için kanunda bir düzeltme yapılarak, uzun vadede bu sorun çözülebilir.

Benim çözüm önerim:

İş güvenliği uzmanlık sınıfının belirlenmesinde, şu ana kadar yapılanlar ve kazanılan haklar nedeni ile bir dönüş yapılması zor. Bu nedenle mevcut durumun zamanla düzeltilmesi için:

1- Bu tarihten sonraki iş güvenliği uzmanlığı sınıf yükselmesi için kesinlikle her sınıf için en az iki yıl İş Güvenliği Uzmanı olarak çalışma tecrübesi şartı olmalı.

2- Firmaların İş Güvenliği Uzmanı tercihi yaparken, İş Güvenliği Uzmanı olarak iş tecrübesi konusuna dikkat etmeleri vurgulanmalı.

3- Nasıl bir İşyeri Hekimleri Derneği varsa, bizimde örnek alıp İş Güvenliği Uzmanları Derneği gibi bir birlik kurmamız ve yapılanmamız gerekiyor.
  4. _kaanmert İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    1. Kesinlikle sırf açık kapatmak için belge dağıtılmaz.
    2. Hakkaten bu işi yapanların belgeleri ile kendilerini ispat ettiklerinde ''yok efendim belgen tehlike sınıfına uymuyor, A sınıfının altında çalışıyor olmalıydın'' gibi saçma sapanlıkta yüksek lisans yapmış cümleler ve uygulamalar yapılmamalı. Ki siz değil misiniz zamanında markette isteğe bağlı sigorta yapan adama A belgesi veren.
    3. Firmalar konusunda çok rahat olun. Çünkü çok az firma hata yapıyor. Onun dışında genel olarak adamlar öyle bir elekten geçiriyor ki, bilmeden işe alınan istisnai bir durum. Zaten öyle olmasaydı şu an ben burada olmazdım.
    4. Dernek felan işimizi görür mü bilmiyorum.
    5. Yetkili mercilere sesleniyorum: Egolarını tatmin edenler var, doğru yaptığını sananlar var, bildiğini sananlar var, emekliliği gelip te buna inanmak istemeyenler var, var da var. HAKİKATEN BİLENLER DE VAR YALAN YOK.
    Özetle: Hadisi kudside "Benim huzuruma ne ile gelirseniz gelin affederim ancak kul hakkı ile gelmeyin" buyrulmuştur.
    Ve bu kul hakkıdır.
  5. bim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu
    A sınıfı iş güvenliği uzmanlarının % 99'u ya hiç sınavsız (iş müfettişleri) ya da geçmiş yıllarda prim gününe göre veya bazı sektörlerde çalışma gününe göre belirlenen bazı kriterlere göre tek sınavla bu sertifikaları edinmiştir. onlar kendilerini biliyor ben de biliyorum. yönetmelikteki kriterlere göre A sınıfı olan % 1 ya vardır ya da yoktur. bunları yazmak istemezdim ama dolayısıyla geçmişte tecrübe gününe göre yine tek sınavla A sınıfı olanların bu işe neden karşı geldiğini anlayabiliyorum. 1.000 A sınıfı kişi varken 10 bin kişi oldu. alternatif çoğaldı, rant kesildi. ama zaten devletin amacı buydu.

C sınıfı olanların da neden böyle bir yaklaşım içerisinde olduğunu da anlayabiliyorum.
  6. Gizem Çamur İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    104951
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Doğan Grup
    Prim günüyle A olup sahaya adım atmaya korkan insanlar da tanıdım C sınıfı olup işini hakkıyla yapan da...Sizin açınızdan eksiklik şudur ki yurt dışında zaten bu işi yapıyordunuz ve belkide çok daha katı kurallarla bu işi yürüttünüz ama devlet sizin bu sertifikanızı tanımıyor. Aynı durumda olan arkadaşlar için bakanlık "denklik sınavı" diye bir şey yapamaz mı? pekala da yapabilir...İş güvenliğinde mantık çoğunlukla aynı, risk yönetim metodlarını da Türkçe'ye çevirip uyumlaştırdık. Yurtdışında bu işi 3-5 yıl yapmış adamı burda sıfırdan başlatmak neden?? Türkiye'de bu işi yapmış olsaydı daha mı farklı bir şey yapacaktı? Simitçi fikrinize katılmamakla beraber ne demek istediğinizi anladım.Umarım hakettiğiniz noktaya ulaşırsınız.
  7. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    41670
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    :::::::::
    Çok acı değil mi? Devletimiz iş güvenliğinde daha profesyonel uzmanlarbsağlamak yerine ranttan bu sektörü kurtarmak için bu hukuksuz, saçma kurallarla A sınıfı belgeleri dağıttı. (Sonuna kadar haklisiniz)
    Zaten bunun sonucu iş kazalarının nasıl da uzman sayısına paralel artış gösterdiğini biliyoruz.
    3. Havalimanı malum. Hiç orası ile ilgili kaza haberi duyuyor musunuz? Duyamazsiniz. Yayın yasağı var. Eeee. Nerede A sınıfları?
  8. bim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu
    acı olan uzmanların iki yüzlülüğüdür, kıskançlığıdır, çekememezliğidir. sen alırken iyi de başkası alırken mi kötü oldu? hiç bir işyeri hekiminin burada böyle bir konu açtığını gördünüz mü? en basit teşhisi koyamayan tecrübe ve bilgi eksiği olan birçok hekim var, ama burada gelip birbirlerine bu tarz ithamlarda bulunmuyorlar.

hukuksuzluk diye birşey söz konusu değil. kanunla yönetmelikle bu haklar verildi dolayısıyla hiçkimse belge falan dağıtmadı. bu palavraları geçin. a sınıfı olanların birçoğunun aktif olarak uzmanlık yapmadığını düşündüğümüzde iş kazalarının bu kişiler yüzünden arttığı teziniz çürüyor. eğer böyle birşey söz konusuysa iş tecrübesi olmayan, aslında iş güvenliği prensiplerine hakim olmayıp zorunluluktan iş güvenliği uzmanlığı yapan kişilerden kaynaklandığını düşünüyorum.

adam çok kaliteliyim bilmem ne diye konu açıyor sonra azer bülbüle bağlıyor konuyu, şakşakçıları da arkasından gidiyor. kaliteniz belli oluyor yazdıklarınızdan.
  9. Anıl Keskin Haber Grubu

• Haber Grubu
    Sertifika Numarası:
    92297
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Simitçileri küçümsemeyin. Daha Türkiyede baret yokken darbe emici simit kullanırlardı ;) iş güvenliğinin temelinde simitçiler vardır ;)

10. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    41670
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:

Siz daha iş güvenliği nedir, amacı nedir, tarihi nedir bilmiyorsunuz, buradan atıp oturuyorsunuz. 2013 yilinda birden bire neden a sınıfı ihtiyacı doğdu? 2004 yılında çalışmalarına başlanan bu sürecin gelişimi nasıl oldu? Avrupa birliği uyum yasaları ve bizim iş güvenliği arasındaki bağlantı nedir?
    A sınıfı uzmanlar aktif olarak uzmanlik yapmıyor. Belge işletiyor . belgesi çalışıyor. Aktif olarak yapmıyor, ama yapıyor mu kağıt üzerinde yapıyor? Aktif olarak yapacak kabiliyet yok çünkü çoğunda. Hazirdan belge gelince, olmuyor tabi. Kendi kurduğu cümleleri daha anlamayan insanlar bile bunu savunuyor. Baksana yazdiklariniza.
    Hala anlama zorlugunuzu belirleyecek sekilde gelmiş hekimler bunu yapmıyor, uzmanlar yapıyor diyorsunuz.
    Allah aşkına hekimlerde a sınıfı iş yeri hekimi var mı? Uzmanın girdiği sorumluluğa mi giriyor? Kaç hekim tutuklu iş kazasından dolayı? Hekim kaç para alıyor, uzman ne kadar alıyor? Önce bunları öğren, yorum yapabilirsen yap sonra gel.
    Kusura bakmayin, artık kelimelerimi daha farklı seciyorum. Bu şekilde anlama zorluğu çeken arkadaşların dikkatini çekerim belki.
  11. Yener Keskin İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    16179
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Yurtiçi Kargo
    Konudan bağımsız olarak, kaliteyi yükseltme amacıyla herkesin kendi adını kullanarak üye olmasını isteyen ve sürekli dile getiren bir forumda yorum yazıyorsunuz, insanları kalitesiz olarak nitelendiriyorsunuz ancak forumdaki belki en önemli kalite göstergesi olan adınızla üye olma koşulunu bile yerine getirmeyi atlamışsınız.:)
  12. bim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu
    iyi niyetli değilsin. işine gelmeyince alttan alta "anlama zorluğu", "bilmiyorsun" gibi çocukça şeylerle hakaret ettiğini zannediyorsun. bizi bilen biliyor senin bilip bilmemen hiç önemli değil. yaptıklarımızı, kariyerimizi, bildiklerimizi görgüsüzce burada başkaları gibi anlatacak değiliz. dolayısıyla terbiyesizliğin lüzumu yok. hata bende ki gelip burada ne idüğü belirsiz kişilere laf anlatmaya çalışıyorum. sertifika sınıfına ve kariyere bakarsak bence sizin birşeyler öğrenmeniz gerekiyor. konunun burada iş güvenliği olmadığını zaten sanırım herkes farketmiştir.
  13. bim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu
    dikkat ederseniz genelleme yaparak kalitesiz yorumu yapmadım, konu başlığı özelinde konuyu açan şahıs ve şakşakçılarına böyle bir yorumda bulundum. konuyu açan şahsın da açık ismi yok onun için niye yazmadınız bunları?

kısacası kişisel bilgilerimi, açık ismimi yazıp yazmamak benim tasarrufumda.
  14. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    41670
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    Terbiyesizlik yapan var ise ben değilim. Benim kimseyi tanımak gibi bir zorunluluğum yok. Sadece yaptığınız yorumlardan gerçekten de anlama konusunda ciddi sorunlar olduğunu görüyorum. Defalardır soruyorum. Uzman ile hekimleri kıyaslıyorsunuz. Uzmanlar sınıfına göre 3 e ayrılıp farklı şekilde görevlendirilirken hekimlerde böyle bir sınıf ayrımı yok dolayısı ile kendi aralarında tartışmaya gerek olmadığını söylüyorum, konuyu açamıyorsunuz. Başından beri çoğu A Sınıfı uzmanların nasıl devlet iteklemesi ile nasıl şartlarla belgelendirildiğini anlatıyorum, o konuda kuş olup gitmiş, konu farklı yerlerle bireysel tartışmalara çekiliyor.

Birşeyler öğrenmem gerektiğimi kabul ediyorum. En uç yerde de olsam "bildiklerimizi görgüsüzce burada başkaları gibi anlatacak değiliz" diyecek kadar da görgüsüz değilim elbette. Ne kadar çok şey bilsek de bilginin sınırsız olduğunu kabul ediyorum. Bu arada forumda belirttiğim uzmanlık sınıfımın gerçek uzmanlık sınıfım olup olmadığını belirtmeme ve kariyerimde neler yaptığımı burada yazmayıp birşeyler yapmadığımı söyleyecek kadar da ön yargılı değilim şükür.
    Konu en başından beridir iş güvenliği. İş güvenliği işinin en fazla sorumluluk taşıyan kısmının belgelendirilmesinde uzmanlık tecrübesine bakılmadan alakası bile olmayan bir şekilde belgelendirilmesi konusudur. Sadece sınavdan başarılı olmak, gerçekten o işi yapmak ise zaten sizin zihniyetiniz ortada demektir ki bu iş güvenliği konusunda ülkemizin içler acısı halini belgeliyor demektir.
  15. bim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu
    sizler 4-5 yıl önce iş güvenliği sertifikası almak için kursa giderken ayda 10 binlerce TL para kazanan eski A sınıfı uzmanlara yönelik neden hiç böyle konular açılmıyordu? neden yetkinlikleri sorgulanmıyordu? yeni mi aklınıza geldi? sorgulanmıyordu çünkü iş güvenliğinin i'sini bilmediğiniz için baştan bu uzmanları bilen kişi olarak kabul ettiniz. işte ben de eski A sınıfı olanların % 99'u bu şekilde belgelerini aldı diyorum. ama sizin zihniyetinizde olanlar yeni A sınıfı olanlara takmış durumda.

işyeri hekimleri neden aralarında böyle tartışmıyorlar? tartışmıyorlar çünkü zaten asli meslekleri olan hekim olarak iş bulma sorunları yok. dolayısıyla işyeri hekimlerini uzmanlarda olduğu gibi kategorilere ayırmadılar ve ayıramazlar. bırakın işyeri hekimini Türkiye genelinde sayısal anlamda hekim sıkıntısı ve ihtiyacı var. hekimlerin arz talep dengesi nedeniyle işyeri hekimliği yapmasına falan gerek yok. fakat iş güvenliği uzmanı olan teknik personelin asli mesleklerinde yoğun bir şekilde iş bulma sıkıntısı var. asli mesleğinde iş bulamayınca iş güvenliği uzmanı olarak çalışılıyor ve beklentiler karşılanmıyorsa bu tarz tartışmalar çıkıyor. kaç yıldır uzmanlarla hekimlerin sorumlulukları ve kazandıkları ücretlerin orantılı olmadığı konusunda forumda birçok konu açıldı.

"bildiklerimizi görgüsüzce burada başkaları gibi anlatacak değiliz" diyecek kadar da görgüsüz değilim demişsiniz. peki öyleyse neden bu konuyu açan kişinin şöyle böyle tecrübem var şu kadar yıl tecrübem var şeklinde söylediklerini peşinen doğru kabul edip, öne sürdüğü şeylere katılıyorsunuz?

A sınıfı sertifikasını kiralıyor, belgesini işletiyor vb. örnekler var ise bu kişiler hakkında cumhuriyet savcılıklarına suç duyurusunda bulunup, bakanlığa şikayet edebilirsiniz. sınavlarda başarılı olup diplomayı veya sertifikayı almak işin ilk adımıdır. Bundan sonrası kişinin kendisinde biter ve bireysel tecrübe, zeka, donanım, sorumluluk ve başarıyla ilgilidir. utanmasanız tüm eğitim sisteminin çarpıklıklarını A sınıfı olanlara yükleyeceksiniz daha ne diyeyim. konunun iş güvenliğiyle hiçbir alakası yok.
  16. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    41670
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    Üstteki yazılarımda demiştim ya. İsg nedir tarihi nedir bilmezsiniz diye. Haklı olduğum ne kadar da doğru çıktı. Özellikle sordum bunu size. O kadar basitleştirme özelliğiniz var ki konuyu, asıl soruna odaklanamamak, olayları sığ görmek gibi ciddi bir rahatsızlığınız var. İsg tarihi diyorum. 2004 yılındaki bir kanun 2013'e kadar önemsenmedi de neden birden bire 2013'te prim gün sayısının nereden yatırıldığına bakılmaksızın (konuda arkadar demiş ya, kendisi iş güvenliğinin i sinden bile anlamayıp, hiçbir iş yapmayıp alakasız bir iş kolundan, simit satarak pirimini kendi ödese dahi) var olan pirim üzerinden A sınıfı sınavlarına girebilecek ve A sınıfı uzman olacaklar. Bu ne mi demek? Anlayabilin diye sizin seviyeniz için basitleştirelim.
    Şampiyonlar ligi futbol turnuva takımları belirlenecek. Örneğin her ülkeden takım gerekiyor. Normalde bunların belirli kriterlere sahip olması gerekiyor. Aksilik ya bizim ülkede halihazırda 2 takım var. Eeee. Söz de verdik katılacağız diye. Federasyon karar alıyor. Hangi ligde oynadığı hiç önemli olmayan, mahalle takımı da olur, hatta maça çıkmasa bile hileyle, hurdayla rakibine 20 gol atan her takım gidecek diyor. Böyle kriter olunca ne mi oluyor? Galatasaray takımı da var, bizim mahalle futbol takımı da var. Hepsi şampiyonlar liginde oluyor. Ne gurur verici değil mi? Şampiyonlar liginde onlarca takımımız var? Ama hiçbir başarı yok. Hatta daha da rezil oluyoruz. Olsun canım. Sonuçta takımlarımız var. Hem de belki eski takımlardandır bu? Hani kural değişmeden öncedir? :D

Durum bu. Şimdi bu konuyu yazan kişiyi ezbere destekliyorsun diyorsun. Ezbere değil kardeşim. Siz daha neye karşı olduğunuzun farkında değilsiniz. İsg çarşı, herşeye karşı olayına gerek yok.

Durun daha bitmedi. O kadar bağırıyorsunuz ya bundan öncekilere neden laf yok diye. Laf etmediğimi nereden biliyorsunuz muhterem. Sizi tanıyoruz yıllardır bu forumlardasınız. Ezbere sormuyorum isgnin tarihi diye. Ben 4,5 yıl evvel kursa giderken mevcutta tam tamına 63 tane A sınıfı uzman vardı Türkiyede. Hepsini öğrendim. Kursları nasıl almış bu adamlar ya dedim sonra. Öyle ezbere atıp tutmadım. Sonra bir baktım ki bu AB uyum yasaları gereği bir düzenleme yapılıyor. ( Hani sormuştum ya size, AB ile Türkiyedeki isg arasında nasıl bir bağlantı var diye de siz de bu soru sorulmamış gibi başka konuları anlatıp duruyordunuz) O düzenleme gereği SSK kurumunda 10-12 hizmet yılını geçiren( tam gün olarak hatırlayamıyorum şu an) şubesi, birimi, branşına bakılmadan başvuru yapanlara A sınıfı uzmanlık belgeleri verildi. (bir oryantasyon kursu da veriliyordu yanılmıyorsam)O zamanlar A sınıfı uzman kim, nedir, nasıl olunur bilen yok ki. İhtiyaç yok. Alanlar aldı. Hatta özellikle kamu kurumlarının risk değerlendirmelerini bizzat bu kişiler yapıp, ağzımızın suyunu akıtacak paraları alan A sınıfı uzmanlığına özendiren kişiler bunlardı. Ben başından beri bunun da saçmalık olduğunu savunuyorum. Başından beri dediğim bu konuda görünmedi sanırım ama siz de beni tanıyorsunuzdur bu sitede yıllardır. Neleri savunduğu inandığınız değerler uğruna yargılayın lütfen.

Hekim konusunda beni desteklediğinizin farkında bile değilsiniz. Adamlardasınıf ayrımı yok. Neden tartışsınlar. Paraları aynı. Adamlar hekimlik yapıyor işte. İş sıkıntıları yok. Oysa iş güvenliği uzmanlığı meslek değil, para kaynağı olarak görüldü ülkede. Zaten işsiz o kadar mühendis var, bari meslek sahibi olsunlar diye desteklemesi yapıldı. Ben bunu diyorum, siz hemen itiraz. Zaten uzmanların 3 kuruş hakkı var, tüm uzmanlar saldırsın. Uzmanlık mı? Yok? Sayıca hekimlerden ne kadar fazla ama iş kazaları deyince uçuk. Demekki uzman yeterliliğin gitgide düşüyor. 60 A sınıfı uzman varkenki ölümler ile şimdi binlercesi varken aynı ise demekki sonradan alanların tecrübe eğitim vb sorgulanmalı. (Öncekilerle ilgili lütfen loop'a düşmeyin, siz bunu yapıyorsunuz hep, yok eskiler diye yine sıralayacaksanız siz hemen üst tarafıtaki yorumu tekrar okuyun bir :D)

Sonra yine bir atlama yaparak diplomasını kiralayan kişileri savcılığa bildirmemekle suçlamışsınız. Onu da aktif o kadar A sınıfı uzman var iken hala iş kazası oluyor, demekki bu sorumluluk aktif çalışan A sınıfı uzmanlardan değil tezinizi desteklemek üzere yazmışsınız. Ben de ona katıldım. A sınıfı uzmanların çoğu aktif çalışmıyorlar dedim. Ben her zaman üzerime düşen görevleri yerine getiriyorum. En güzel yeri de bazı forumlarda diplomasını kiralayan kişilere rastlamış olmam. Siz benim bunları şikayet etmediğimi nereden biliyorsunuz da hakkımda yargıya varabiliyorsunuz Allah aşkına? Siz kimsiniz ki beni tanıyor gibi saçma ithamlarda bulunuyorsunuz? Ezbere konuşmuyorum. Şu an yok denecek kadar az ama bir dönem sahibinden.com sitesinde dahi onlarca kiralık a sınıfı sertifika vardı ve ben üzerime düşeni yaptım. Şimdi bana yaptığınız bu suçlamalara ne demeli. Hep diyorum. Şu önyargılarınızdan kurtulup, siz de sürekli birşeyler öğrenmeye açık olun.
  17. _kaanmert İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Simitçi lafın gelişiydi arkadaşlar. Bir mesleği örnek vermem gerekti bende simitçi dedim. Astronot mu deseydim? muhalefet partisi gibi eleştirecek yer arıyorsunuz. Konunun özü bu değil. Amma taktınız simitçi ye. Ne simitçiymiş. Görende beni zengin zanneder. İşçilikten geldim ben be.
    Neyse... mesajın için teşekkür ederim yinede.
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 16 Mayıs 2016 ---
    Bak bak bak ANIL KESKİN kardeşimiz olaya son noktayı koymuş. Bak dostum aklın sıra duygusallığa bağlamaya çalışmışsın ama bizim kimseyi küçümsediğimiz yok. Alkış istiyorsan ben seni zaten alkışıyorum. Senin bu kardeşimizin resmini sırf insanlar acısın diye buraya koyman zaten mide bulandırıcı bir hareket. KONUNUN ÖZÜ hakkımızın yenmemesi. SİMİTÇİ DEĞİL.
  18. bim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu
    Sizin zeka seviyeniz için ben de tekrar altını çizerek yazıyorum: “Yorumlarınız çelişkilerle dolu” dolayısıyla sizin gibi laf salatası yapacak değilim. Daha önemli işlerim var. Sizi forum yöneticisi yapanları ayrıca tebrik ediyorum. Aynen bu yolda devam edin.

simitçi A sınıfı oldu diyen şahsı iddiasını ispatlamaya davet ediyorum. müddei iddiasını ispatla mükelleftir. Ama ispat edemez çünkü böyle bir örnek yok. egolarınızı tatmin etmek, yalanlarınızı gerçekçi göstermek ve inandırmak için insanları yanlış yönlendirmeyin.

Benim iş güvenliği ile bildiklerimi sorgulamak sizi aşar.

60 tane varken ki (60 değildi 4-5 yıl önce 800-900 civarındaydı ) ölümler ile sonra binlercesi varken ölümler aynıymış. bu nedenle sonradan alanların eğitim ve tecrübeleri sorgulanmalıymış! Yenilere eğitimi kim verdi? Eskiler vermedi mi? Eğiticiler eskiler değil miydi? Siyasetçi gibisiniz, işinize gelen kısmı alıp, işimize gelmeyen kısmı almıyorsunuz. Siz bu martavallara ancak başkalarını inandırırsınız, bizleri değil. İlk seçimde aday olun.
  19. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    41670
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    Zaten sorularima cevap verebilmenizi beklemiyordum. O iş iş güvenliği yapanların işi. Üzerime atıp tutturamadiginiz yalanlara deginmemekle iyi yaptınız. Tümden rezil olacaktınız. 2012 nisan itibari ile 63 A sınıfı uzman vardı. Csgb den gidip öğrenebilirsiniz.
  20. bim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu
    tüm sorularınızın cevabı var bende. ama cahille girme münakaşaya, ya sinirini zıplatır tavana yada yazık olur adabına demişler. bu tartışmada rezil olacak olan taraf ben değilim. 26 ocak 2014 tarihinde paylaştığım konuya bakın. yükseltme sınavlarından önce 969 adet A sınıfı, 663 adet B sınıfı uzman vardı. konu için tıklayın ne 63'ü? atma şakir. öyle atıp tutmakla olmuyor o işler. benim sizinle ne işim olur, insanlara çamur atılıyor siz de bunların yardakçılığını yapıyorsunuz.