1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Hala iş bulamadık

Konusu 'Serbest Kürsü' forumundadır ve aykutcengiz tarafından 9 Eylül 2013 başlatılmıştır.

1. A.Sait Külekçi İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    46434
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Umarım yanlış olan benim matematiğimdir
  2. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor
    Matematik değil mantık yanlış. Siz her İSG uzmanının tam gün 7,5 saat kesintisiz çalışacağı üzerinden bir hesap yapıyorsunuz. Biz ise bir uzman kaç işyerine bakar üzerinden bir hesap yapıyoruz.
  3. A.Sait Külekçi İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    46434
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Yılbaşına bir şey kalmadı :)
  4. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor
    Bir başka hata da bir meslek grubu için %100 istihdam beklemek. Dünyada böyle bir şey yok. Ekonomi açısından da %100 istihdam bir felaket olurdu.

Her meslek gibi bu mesleğinde iyisi kötüsü olacak. Bir kısmı iş bulamayacak. Bir kısmı bu meslekte çok ilerleyecek vs. Ayrıca riskli ve zor bir iş, bir kısmımız belgesi olmasına rağmen bu işi yapmayacak. İçiniz rahat olsun. Piyasa daha çok uzman kaldırır.
  5. cemal karadeniz İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    43593
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Burada asıl olay %90 iş güvenliği uzmanlarının İstanbul Ankara İzmir gibi büyük yerlerde toplanacağıdır. Taşra tabir edilen Anadolunun ücra köşelerinde pekte uzman bulunamayacağıdır. Buralara hizmet büyük illerden günü birlik hatta ayda bir uğranılarak yapılan hizmet şeklinde olacaktır. Bu hizmetler acaba ne kadar faydalı olacaktır. Yolda geçen zamanı hesaba katarsanız bir uzmanın buraya hizmet vermesi günlük 1-2 saati geçmeyecektir. O da Ayda bir ancak olacaktır. Benim işçim yine ücra bir köşedeki inşaattan aşağı düşüp ölecektir. Bu iş çok daha su kaldırır. Çok fazla yetişmiş uzmana ihtiyaç var bu ülkede.. Ama gerçekten yetişmiş uzmana.......
  6. A.Sait Külekçi İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    46434
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
  7. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor
    Aynı mantık hatası orada da yapılmış. Her İSG uzmanın %100 istihdamla ve günün 7.5 saatini doldurarak çalışacağını varsayan abzürd bir yaklaşım.

Oysa gerçek bu değil. %100 istihdam olmayacak. Pek az isg uzmanı günde 7,5 saat çalışacak. Bu pratikte de imkansız. Örneğin istanbulda günde 1 işçisi olan, en fazla 5 iş yerine bakabilirsiniz. Çünkü zamanınız yolda geçer.

Analizlerimizi yaparken, mükemmelliyetçilik yada teoriler üzerinden değil, gerçek hayatın verileri üzerinden yapmalıyız. Çünkü teori ağacı gri, hayat ağacı yeşildir.
  8. A.Sait Külekçi İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    46434
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Siz bir uzmanı 400 saatlik yerde çalıştırıldığını duydunuz mu Sayın Koray.
    800 tl ye sertifika kiraya alınıp onun yerine , 'uzman gelmese de olur, var mı kağıt üstünde var,' bir uzman 2 uzmanlık iş yaptığı hakkında bilginiz var mı ?
    Sahaya indiğinizde nelerle karşılacağınızı tahmin bile edemezsiniz. Ben felaket tellallığına soyunmadım. Ama bana gösterilen yanlış yolların doğrusunu anlatmaya çalışıyorum. Kabul eden alır heybesine koyar, etmeyen benim gibi burnunun dikine gider.

Elbette ki her uzman, uzmanlık yapmayacak. Bunlardan biri de benim. Ayda 17 saat uzmanlık yapıyorum ve bana bol bol yetiyor. 200 saat kalsın bir kenarda. Nasıl olsa lazım olmaz.
    Ben ısrarla uzmanlığa bel bağlamayın diyorum. Mesleğiniz her ne ise, onu yapın. Ama muhakkak uzmanlığınız da olsun.

Bu benim acizane görüşüm, elbette kimseyi bağlamaz.
    Farklı bir bakış açısı sunmaya çalışıyorum
  9. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor
    Evet pek çoğumuz böyle yapacak, o yüzden bu meslek kısa ve orta vadede istihdam sorunuyla karşılaşmaz diyorum.
  10. Gökhan Erdoğan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Hocam mobilya üretimi yapan her kurum sizin için uygundur ki gerek firma gerekse işçi sayısı açısından oldukça iyi bir alan ... iyi günler , başarılar ...
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 10 Eylül 2013 ---
    Hocam çiçek işini yabana atmayın, ceviz işinde daha iyi para var gerçi. Cevizlerin dikimini ve bakımını orman bak. yapıyor size kredi veriyor 8 sene sonra ödüyorsunuz :)
  11. Gökhan Erdoğan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Hocam canınızı sıkmak istemem ama bir de şu var ki ... birçok isg uzmanı içerde ve hukuk mücadelesi vermekte ... iyi günler ...
  12. Kaç Kişi?
  13. A.Sait Külekçi İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    46434
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    80 den fazla idi en son
  14. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    118515
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Enerji Sektörü
    27 kişi
  15. A.Sait Külekçi İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    46434
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
  16. Makaleyi hüküm giyen uzman sayısı verildiği için verdim. Sgk nın sitesinde yayınlandığına göre hüküm giyen sayısı doğru olabilir.
  17. burakhanbulut İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Ben direk bu bölümü okudum şuan teknikerim iş bulma imkanım çok düşük arıyorum hala. Bide uzman olunca napacam onu düşünüyorum =)
  18. A.Sait Külekçi İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    46434
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
  19. dogan7 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    bence, ilerleyen yıllarda isg uzmanı sayısı doyuma ulaşınca c sınıfı isg uzmanlarının aldığı ücret komik rakamlara inecek. Patron için isg uzmanı zaten dış kapının mandalı ve piyasada çok fazla isg uzmanı oldugunu onlarda biliyor. Çoğu isg uzmanı bu işi yapmayacak yani her 4 uzmandan 1 i bu işi yapıcak . Zaman her şeyin ilacı zamanla herşey netleşir :))