1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Hala iş bulamadık

Konusu 'Serbest Kürsü' forumundadır ve aykutcengiz tarafından 9 Eylül 2013 başlatılmıştır.

1. Selim Gündoğan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Çok teşekkür ederim Sait Bey verdiğiniz bilgiler için.
  2. A.Sait Külekçi İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    46434
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman

Telefon ile de görüşebiliriz. Sıkıntı olursa arayınız
  3. Serkan Kafadar İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    İş Yeri Hekimi
    en iyisi ocağı beklemek gibi. ankarada iş imkanları doktorlar içinde iç açıcı değil artık.
  4. Fatma Gül ES İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    16594
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman

Bu durum iyice can sıkmaya başladı artık gerçekten. Sabredip beklemekten başka çare de yok elbette ama neyi beklediğimizi de bilmiyoruz. Ne doğru dürüst iş ilanı var, ne olan ilanlara yapılan başvurulara dönüş var. Nasıl iş bu anlamadım..
  5. alara başar İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    ocaktan sonrada iş yeri hekimi bulunmayacak
  6. Serkan Kafadar İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    İş Yeri Hekimi
    şimdi de işyeri hekimi almak isteyen yok. 3 aydır piyasada çok ucuza kapatmak isteyenler dolu. bende inadına çalışmıyorum.

ama hükümet ona da çare bulur. işçi sayısını 4 katına çıkarır hekimin.
  7. Fatih Yavuz İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    38627
    Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Firma / Kurum:
    Medikal
    Bu ülkede güvenlik kültürü gelişmiş işverene, önce güvenlik diyen işçiye gerek var. Gerçi o zamanda İş güvenliği uzmanına gerek kalmayacak..:)) Neyse ben sustum..
  8. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor
    Bir sürü işsiz mühendis vb bir umut bu alana geçti. Yaptığı işten memnun olmayanlarda şansını burada denemek istiyor. Ama şu an büyük bir belirsizlik var. Ve henüz denetimler sıklaşmadı. Ocaktan sonra sanıyorum, şş bulmak daha kolay olacaktır. Ama pek çoğumuz bu alanda kendine bir kazanç sağlayamayacak. Sadece en iyi ilişkilere sahip olanlarımız, en şanslılarımız, en yeteneklilerimiz iş bulacak.

Ama türkiye'de işsizlik hızla düşüyor. Türkiye dünyanın parlayan yıldızı gibi. Zamanla pek çok şey düzelecektir. Kendimizi geliştirmeyi sürdürmek zorundayız. İSG yanına başka belgeler ve meziyetlerde ekmeyip şansımızı denemeliyiz.
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 24 Eylül 2013 ---
    Dünyanın güvenlik kültürü gelişmiş ve önce güvenlik diyen işçilerinin olduğu gelişmiş batı toplumları İşgüvenliği uzmanlarına daha çok ihtiyaç duyuyor. Savunduğunuz tezin tam tersi bir gerçeklik var.
  9. Fatih Yavuz İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    38627
    Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Firma / Kurum:
    Medikal
    Neden daha fazla ihtiyaç olur açıklar mısınız?
  10. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor
    Ee çünkü güvenlik önemli ve ihmale gelmeyen bir iş. Devlet patron işçi vs herkes durumun öneminin farkında. İnsan hayatı daha değerli. Bu nedenle profesyonel uzman çalıştırıp kazaları ve ölümü minimua indirmekten bu amaçla harcama yapmaktan kaçınmıyorlar.

Mesela çinde, afrikada böyle bir kültür yok. Bu nedenle isg uzmanına da ihtiyaç yok denecek kadar az.
  11. Fatih Yavuz İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    38627
    Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Firma / Kurum:
    Medikal
    Koray Bey Ben burada felsefe yaptım aslında. dedğinizde haklı olbilirsiniz. benim demek istediğim şuydu.. Eğer herkes güvenlik bilinciyle hareket eder ise güvensiz durumlar ortadan kalkacak veya minumuma inecektir. Böylece iş güvenliği uzmanlığı mesleğinin asıl amacı gerçekleştirilmiş olacaktır. Şöyle düşünün bir iş yerinde herkes iş güvenliği kursuna gitmiş olsa (kurstan kastım güvenlik kültürüdür) iş güvenliği uzmanına gerek kalır mı? Herkes kendisinin güvenlik uzmanı olur. :))
  12. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor
    Nüfusun tamamı tıp fakültesini bitirip doktor olsa, inanın doktora giden insanların sayısı inanılmaz artardı. Çünkü hastalığın olası belirtilerini ve sonuçları herkesten önce görüp kendi alanı dışındaki bir uzmana gidip tedavisini yaptırırdı.

Yine üniversite mezunlarının ilkokul mezunlarından çok daha fazla şey bilmesine rağmen daha çok kitap okuması bu duruma bir örnektir.

Yine bu nedenle iş güvenliği ne kadar çok bilinirse o kadar uzman ihtiyacı fazla olur.
  13. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    118515
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Enerji Sektörü
    güzel mantık
  14. Serkan Kafadar İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    İş Yeri Hekimi

ülkenin hepsi tıp fakültesini okursa sadece stajyer olduğu zaman(çünkü her öğrendiği hastalığı insan kendinde arar) muayeane sayısı artıyor. diğer zamanlarda gebermeyene kadar arkadaşına dahi muayene olmaz.
  15. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor
    Ailemde çok doktor var hiçde öyle olmuyor. En küçük şeyde bir doktordalar.
  16. Serkan Kafadar İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    İş Yeri Hekimi
    eşim doktor. baldızım doktor, bacanağım doktor, işyerindeki arkadaşlarım doktor, ayrıca 200 den fazla sınıf arkadşaım vardı doktor. ama ben kendisi için doktora giden bir doktor görmedim. hatta yakınları için bile gitmezler. en çok gittikleri şey çocukları içindir.
  17. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor
    tamam peki tartışığımız konu için siz diğer örneğimi dikkate alın o zaman (sizdeki doktorlar biraz garip belliki)

Yine üniversite mezunlarının ilkokul mezunlarından çok daha fazla şey bilmesine rağmen daha çok kitap okuması bu duruma bir örnektir.

Yine bu nedenle iş güvenliği ne kadar çok bilinirse o kadar uzman ihtiyacı fazla olur.
  18. Serkan Kafadar İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    İş Yeri Hekimi
    ben o dediğiniz üniversite mezunlarının açıp makale veya bilimsel yayınları okuduklarını hiç görmedim.(genelleme yapıyorum mutlaka vardır okuyan)(ki üniversite mezunu ile ilkokul mezunu ayrımı yapmanız tamamen aldıkları eğitim farkı). okudukları kitaplar daha çok roman ve benzeri edebi eserler. yani zevk için okunan eserlerdir, bilgi amaçlı değil. kim tolkieni alıp orta dünya coğrafyasını incelemiştir, kim George RR Martini alıp batı diyarın siyasi tarihiyle ilgilenmiştir.
  19. Fatih Yavuz İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    38627
    Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Firma / Kurum:
    Medikal
    Koray Bey, tedavi örneğiniz güzel ancak burada uzman sayısındaki artışı çok fazla bağdaştıramadım. Var olan bir uzman doktora gidip tedavi olur, çünkü uzmanlık alanları, yani işleri farklıdır. Benim demek istediğim herkesin kendinin güvenlik uzmanı olmasıydı. tıpkı kendini düşünüp emniyet kemerini takması gibi, arkasındaki yolcuyu düşünüp, hız sınırını aşmaması gibi.. Bunları yapmak için gidip tekrar bir Trafik Uzmanından ders alması veya sınava girip ehliyet alması gerekmez... Benim demek istediğim bir alanda belgeli uzman olması değil, bilinçli olunması.. Bilinçli olmak piyasadaki iş güvenliği uzmanlarının sayısını arttırmaz. aksine işini en iyi yapan uzmanların bu işi daha iyi yapabilmesine imkan verir diye düşünüyorum.

İş güvenliği uzmanlarının artmasını farklı olarak da yorumlayabiliriz. İş imkanı bulamayan teknik insanların iş güvenliği uzmanlığı mesleğini bir çıkış kapısı olarak görmesi gibi.
    Ayrıca üniversite mezunlarının daha fazla kitap okuması örneği ilk bakıldığında mantıklı bir örnek olarak görünebilir. Ancak genelleme yapılması doğru değildir. İlkokul mezunu olup "iş güvenliği" anlamında daha bilinçli insanlar da olabilir. Bu insanlar belki belge alamazlar ama iş güvenliği uzmanlarının yapmak istedğine katkı sağlarlar.

Bu konu uzar gider.. :)
  20. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor
    Bakın İSG bir bilim. Her bilim gibi sonsuz ve sürekli gelişiyor. Sınırlar standartlar iş kolları, üretilen ürünler sonsuz. Bu nedenle bu meslekte mesleğe duyulan ihtiyacta sonsuz.

Bunu cep telefonu ihtiyacına benzetebiliriz. Herkesin cep telefonu var ama iphone her yıl milyonlarca telefon üretiyor. Yada herkesin arabası var ama Mercedes habire araba üretiyor. Çünkü bilim durmuyor, gelişme durmuyor.

Umarım bu kez anlaştık. :)