1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .
 2. ISGForum Geliştiricileri - Haberler
  Paylaştığınız güncel haberlerin ana sayfa (portal) slideshow'da çıkmasını istiyorsanız, yüklediğiniz resmin ismi haber olmalı, uzantısı ise jpg olmalıdır. Örnek için ana sayfada ki haberleri inceleyebilirsiniz. Bunu uyguladığınız zaman haberleriniz ana sayfamızda otomatik olarak gösterilecektir.

Halat koptuğu için intihar eden japon mühendis

Konusu 'Güncel Haberler' forumundadır ve menot tarafından 23 Mart 2015 başlatılmıştır.

 1. menot İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  İzmit Körfez geçişi asma köprüsünde cumartesi günü 'Catwalk' olarak bilinen halatın kopmasından kendisini sorumlu tutan Japon mühendis 51 yaşındaki Kishi Ryoichi intihar etti. Cesedi Yalova’nın Altınova İlçesi’ndeki mezarlık girişinde bulunan mühendisin intiharı ile ilgili not bıraktığı belirtildi.

  [​IMG]

  Altınova Kaymakamı Nurullah Kaya, Japon mühendisin cesedinin bu sabah okula giden öğrenciler tarafından mezarlık girişinde bulunduğunu söyledi. İhbar üzerine sevk edilen sağlık ve güvenlik ekiplerinin yaptığı ilk incelemede, Kishi Ryoichi’nin maket bıçağıyla intihar ettiği belirlendi. Yapılan araştırmada, Japon mühendisin yanında not bulundu.

  Mühendisin intiharından önce yazdığı notta halatın kopmasından kendisini sorumlu tutarak yaşamına son verdiği belirtildi. Mühendis Kishi Ryoichi’nin cesedi, otopsi yapılmak üzere Yalova Devlet Hastanesi’ne gönderildi. Soruşturma sürdürülüyor.

  Kaynak: http://www.hurriyet.com.tr/gundem/28529396.asp
  ----------------------------------------------------------------------------

  Bu nedenle intihar ettiği eğer doğruysa; yaptığı işi düzgün yapmaya çalışan, sorumluluk sahibi, bu onurlu insan keşke kendi canına kıymasaydı. Ülkemizde görevini layıkıyla yapmadığı için sayısız insan zarar gördüğü halde pişkin pişkin makamında oturanlar varken böyle insanların ölmesi gerçekten çok üzücü.

  Ekli Dosyalar:

  • haber.jpg
   haber.jpg
   Dosya Boyutu:
   23 KB
   Görüntüleme:
   8.199
 2. Anıl Keskin Haber Grubu

  • Haber Grubu
  Sertifika Numarası:
  92297
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Japon mühendisin intihar etmesinin amacı onun suçlu olduğunu, işini yapamadığını bu sebeple intihar ettiğini göstermek olmayabilir. Bizler bunu belki anlayamayabiliriz ama bir Japon bunu yorumlayabilir.
  Anlatmak istediği şey orada yaşanan bu hatanın suçlularını protesto etmek olabilir. Yani orada yaşanılan durumun ne kadar vahim bir durum olduğu bu ve benzeri durumların da olduğunu, bir şeylerin yanlış gittiğini gösterme amacında olabilir. Japonlar bana göre dünyanın en onurlu ve en saygılı insanlarıdır. Hata yapmayı, bir başkasını zarar uğratmayı, bir başkasına zarar vermeyi çok büyük bir ayıp olarak görürler ve gereğini yaparlar.
 3. Fatih Ülker Eğitim Grubu

  • Eğitim Grubu
  Sertifika Numarası:
  36910
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Onuruyla yaşayan ve yine onuruyla yaşamına son veren bir Mühendis
  Kishi Ryoichi yi saygı ile anıyoruz.
  Ülkemizde bırakın intihar etmeyi sorumluluğu sahiplenecek bir kültür maalesef oluşturulamadı.
  Herkes suçu bir birine atmakta.
 4. Az araştırılsa oradaki hata belkide türklerde çıkar
  maliyetten kısmaya çalışan türklerden kurtulmak için intihar etmiş olabilir
 5. Nilay Akkan İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  108955
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Ne kadar üzücü bir olay , oysaki SOMA MADEN KAZASI sonrası basın açıklamasına çıkan mühendislerin tutumunu hatırlıyorumda...Ahlak yönünden çok şey öğrenmemiz gerekmektedir.
  Bence o köprüye Kishi Ryoichi ismi verilmelidir.
 6. Murat ÇAYCI İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  136662
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Çetin Akademi
  isim konusunda size katılıyorum...
 7. Samet Kılıç İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  110245
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Onuru ile intihar etmek nasıl bir kavram? İntihar etmek yerine hatasını telafi etmek için ve başkalarının aynı hataları tekrarlamaması için çalışabilirdi. Bence intihar etmek onurlu bir hareket değil, acizliktir. Az çok okumuş insanlarsınız, intiharı savunmanıza inanmakta zorlanıyorum.
 8. Nilay Akkan İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  108955
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Hata yapan mühendislerin hepsi intihar etsin onuruyla ölsün demek değildir, burada bir mühendisin işine verdiği önemi vurgulanmaktadır. Belki de o halat yüzünden büyük bir facia yaşanacaktı. Belki de bunları düşündü ve kendisini sorumlu gördü. Ölmek ya da öldürmek çözüm değildir elbetteki ve bizim dinimiz gereği günahtır. Ancak yanlış yapıldığı halde pişkin pişkin sırıtan ve işimi layıkıyla yaptım-yapıyorum havalarında gezen devlet büyüklerinin olduğu bir ülkede, bu haber ne yalan söyleyeyim bana çok şaşırtıcı geldi.' Vay be böyle insanlarda varmış dünyada' dedirtti.
 9. menot İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  Burada kimsenin intihar etmeyi yücelttiğini, onurlu olmakla eşdeğer gördüğünü düşünmüyorum. Burada değerli görülen; yaptığı işin sorumluluğunu alabilen, bu uğurda canını verebilecek kadar onuruna düşkün olan bir insandır.

  Bu ülke meclisinde muhalefetin, Soma madenleri hakkında soruşturma komisyonu kurulması teklifinin reddedilmesinin hemen sonrasında olan bir kazada 301 insanımız bu vurdumduymazlık sonucu öldü. Bu kararı verenlerin hangisi sorumluluk aldı? Görevinden istifa eden olmadığı gibi, en ufak bir suçluluk duyduklarına bile inanmak için ortada bir emare yok.

  Köprü inşaatında halat kopması nedeniyle yüzlerce insan ölseydi ne olurdu? Soma'da ölenler için çalışan fıtrat mekanizması onlar için de işleyecekti. Ahlaksızlığın, yüzsüzlüğün tavan yaptığı bir dönemde, sahip olduğu iş etiği nedeniyle sorumluluk duygusunun altında ezilip hayatına son veren bu insana intiharını onaylamasam da saygı duyarım. İlk mesajımda da ifade ettiğim gibi keşke intihar etmeseydi.
 10. Samet Kılıç İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  110245
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  cevabım başlığınıza değil, sonrasında yapılan yorumlara idi.
 11. Murat ÇAYCI İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  136662
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Çetin Akademi
  olay intiharı savunmak değil!!! bizde 100lerle ifade edilen sayılard insanların ölümüne neden olan insanlar pişkin pişkin,utanmadan açıklamalar yaparken, bir JAPON onuru için nelerden vazgeçiyoru vurgulamak. yoksa oooo ne onurlu adammış nasıl da intihar etmiş değil.
  diğer bir olay kültürlerinden dolayı milletleri yargılamamak lazım. sonuçta bu onların dünya görüşü...
 12. Aydın Altıntaş İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  İşte bu nedenle japonlar 2.dünya savaşında iki tane atom bombası yemelerine rağmen bugün dünyada kalite,teknoloji ve mühendislik denildiğinde ilk akla gelen ülkelerden birine sahiptirler.