1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Hamile isg uzmanları :)

Konusu 'Sektörel Tehlikeler ve Emniyet' forumundadır ve Nilay Akkan tarafından 8 Eylül 2017 başlatılmıştır.

1. Nilay Akkan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    108955
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Arkadaşlar merhaba,
    Bir işletmede tam zamanlı olarak çalışıyorum. Herhangi bir tekniker veya yardımcım yok. Kısa bir süre sonra doğum iznine ayrılacağım. Tabi işler kime kalacak, kim devam ettirecek bilemiyorum. İşveren de bu durumu kara kara düşünüyor. Geçen benden şöyle bir talebi oldu. "Dışarıdan danışman ile anlaşmasak, sen haftada bir gelsen işleri toparlasan... dedi":)
    Sonuçta ben kanuni bir hak olan ücretli doğum iznimi belki sonra ihtiyaç duyarsam ücretsiz doğum iznimi kullanacağım. Bu da SGK da gözükür diye düşünüyorum. Haftada bir gelsem ben yokken bir iş kazası olduğunda İSG katipten tam süreli gözüküyorum, SGK da da doğum izninde gözüküyorum muhakkak sıkıntı yaşanır diye düşünüyorum yanlış mıyım?
    Ne yapmalıyım yardımcı olur musunuz?
  2. Hasan ÇELİK İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    0000
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Doğum izninize ayrıldığınızda sgk nızda iptal olacağı için bence sistemde de gözükmeyeceksiniz . Yerinize birini atamaları gerekecek.
  3. Nilay Akkan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    108955
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Doğum izni "Kadın işçinin doğumdan önce sekiz ve doğumdan sonra sekiz hafta olmak üzere toplam on altı haftalık süre için çalıştırılmaması esastır." denilen kısımdır. Doğum yaptıktan 8 hafta sonra ücretli izin kullanabileceğim. Hem maaş ödenecek hem sigorta yatacak bu yasal bir hak diye biliyorum.
  4. Hasan ÇELİK İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    0000
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Yasal hak ama maaşınızı almıyorsunuz. Yasa böyle ama işveren verirse insafa gelir ayrı. Doğum izninde raporlusunuz sizi çalışıyor gösteremez. Ben OSGB deyim Doktorumuz izinde sistemden de çıkardık. Maaşını da devletten alıyor. SGK da görünen maaşının 3/2 sini alırsınız.
  5. MEVRENISG İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    126429
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Mersin Üniversitesi Sağlık Araştırma ve Uygulama Merkezi
    Sistemsel olarak sorun olmasa bile, işyeri kontrolünüzün dışında kalacak. Gerekli güncellemeleri yapamayacaksınız. Ama sistemde göründüğünüz için sorumluluk da olmuş olacak. Sanki doğrusu sözleşmenin, gebelik, doğum, ücretsiz izinler vs bitene kadar iptali ve başka bir uzmanın atanması gibi geliyor bana; Hem işveren hem de sizin açınızdan.
  6. Erdem Baskın Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    OSGB
    doğum iznine çıkmak demek, sgknın iptal olması demek değildir. sadece raporlu olunan dönem boyunca raporlu olarak sgk ya bildirilir ve o dönemde işveren tarafından prim yatırılması olmaz, yani sgk hizmet dökümünde sıfır olarak görünür.
  7. Nilay Akkan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    108955
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Teşekkürler Erdem bey , İSG KATİPTEN atamayı sonlandırmak gerekecek mi?
  8. Erdem Baskın Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    OSGB
    bu konuda net bir bilgi olmadığı için cevap vermekten çekinmiştim :(
  9. Anıl Keskin Haber Grubu

• Haber Grubu
    Sertifika Numarası:
    92297
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman

Sanıyorum izin tarihinden itibaren 30 gün sistemde kalabilirsin. Daha sonra sistemde kalsan bile firma ceza yer gibi duruyor. 30 gün sonra yerine başkasının bakması gerekir. Ama sen gene de bir 170 i ara derim.

İş Güv. Hiz. Yön.
    Madde 14- (2) İş sağlığı ve güvenliği hizmetlerinin sunulması amacıyla işyerlerinde görevlendirilen kişilerin, doğum, hastalık ve yıllık izin gibi zorunlu nedenler sebebiyle değiştirilmesi ve değişiklik süresinin 30 günü geçmesi halinde, durum Genel Müdürlüğe bildirilir.
  10. elif bulut İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Merhaba bende aynı durumdayım. 5 aylık hamileyim. OSGb bünyesindeyim firmaya tam zamanlı bakıyorum. Yerime kısa süreli bakacak uzman bakıyoruz ama bulursak ne ala. Bulmazsak ne olacak bilmiyorum. Birde doğumdan sonra tekrar başlarsam süt izni için fikir lazım. Toplucamı kullansam, erken çıksam ya hergün arabamla gelicem birsürü benzin. Çıkmasam kullanmış olucam. Kullanmadan tam gün çalışayım diyorum parasını ödeyin olmaz diyorlar. Araba vermiyorlar. Biz isg uzmanları gerçekten başkalarının haklarını savunurken kendimizi unutuyoruz.Sert olsan iş sözleşmesi hemen havada...:(((
  11. Gülbahar İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Merhaba, şimdi mesajları okudum da birşeyi merak ettim. doğum izninde maaşlar ödenmiyor mu ve sgk primleri ödenmiyor galiba ?