1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Hamile kadınların işyeri özel politika gerektirmesine rağmen tazminatla işten çıkarılabilir mi?

Konusu 'İşyeri Sağlık Gözetimi ve Denetimleri' forumundadır ve Nilay Akkan tarafından 8 Ağustos 2016 başlatılmıştır.

 1. Nilay Akkan İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  108955
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Arkadaşlar merhaba,
  Pres makinelerinde çalışan bir kadın çalışanın 1.5 aylık hamile olduğu bilgisini aldık. Kendisinden ilk olarak rapor istedik. Bu durumu işyeri hekimi ile görüştük ancak kendisi bana sordu hangi bölüme önerelim diye. İşyeri hekimi ve ben pres bölümünde çalışmasını uygun bulmuyoruz. (Ağır ve tehlikeli iş) Bende oturduğu yerde çalışabilecek ağır olmayan bir iş önerdim başka bölümde. Bu konu bölüm müdürleri ile görüşüldü , ancak o bölümde elemana ihtiyaç duymadıklarını ve tazminatını verip işten çıkarmamız gerektiğini söylediler.
  Bu konuda başka ne yapabilirim? Ağır ve tehlikeli sanayi olduğu için sebep gösterilerek tazminatlı işten çıkarılabilir mi? Çıkarıldığında çalışan tarafından işe geri iade davası açılır mı?
 2. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  a) Özel Risk Gruplarından olan Hamile veya Muhtemel Hamile (Expectant Mother) olan ‘Anne Adayı’ çalışanların işyeri tehlikelerine karşı dikkatli şekilde korunması bir İŞVEREN SORUMLULUĞU / BORCUDUR ! Sözkonusu riskli işler / işyeri örnekleri :
  Çamaşırhaneler; termal konfor (sıcaklık, nem ve hava akımları) tehlikeleri sonucu oluşan bayılma, aşırı sıvı kayıpları ve denge kayıpları sonucu düşmeler ve düşükler;
  Perakende Satış Mağazalarında (örneğin alışveriş merkezleri, gıda marketleri ..) çalışan hamile kadınların SÜREKLİ AYAKTA DURMASINI gerektiren ve YÜK TAŞIMA – İSTİFLEME işlerinin yoğun olduğu yerler; omurgada birikici travmalar, damar hastalıkları ve bel incinmeleri;
  Kuaförler; tehlikeli kimyasal soluma ve radyasyona maruz kalma sonucu YENİ DOĞAN ADAYININ ölümü, toksikolojik zararlar;
  b) Tipik Risk Faktörlerine (termal konfor sorunlar, ayakta çalışmalar, tekrarlı hareketler, kimyasallar ve radyasyon gibi) yönelik olarak İŞVERENLERİN alabileceği RİSK KONTROL ÖNLEMLERİ:
  * Mümkün olduğunca Hamile Çalışanları ÇALIŞTIRMAMAK ya da TEHLİKELİ BÖLGELERİN DIŞINDA tutmak;
  * Çalışmalarda kullanılacak olan iş ekipmanı, el aleti, kimyasallar ve iş istasyonlarını DAHA AZ ENERJİ ÜRETEN, DAHA AZ ISI ÜRETEN, SAĞLIĞA DAHA AZ ZARARLI KİMYASAL İÇEREN türde seçerek KULLANDIRMAK;
  * Hamile Çalışanların çalıştıkları iş istasyonları etrafında FİZİKSEL BARİYERLER ve HAVALANDIRMA SİSTEMLERİ KURULMASI;
  * Çalışmaları ROTASYONLU ve KISA SÜRELİ planlamak, hamile çalışanları MÜMKÜN OLDUĞUNCA KISA SÜRELİ ÇALIŞTIRMAK;
  * Hamile ÇALIŞANLARA işe, tehlike faktörlerine, maruziyet türüne ve standartlara UYGUN ŞEKİLDE, risk değerlendirme sonrası SEÇİLMİŞ KKD (PPE) vermek;
  * Hamile Çalışanların, Emniyetli Çalışma Sistemlerine uygun şekilde, onlara verilen eğitimlerde açıklanan risk kontrol önlemlerini anlayıp, doğru uyguladıklarını DOĞRULAMAK için SÜREKLİ SÜPERVİZYON desteği vermek !