1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Hastalık sebebiyle osgb ile iş feshi yasal dayanağı

Konusu 'OSGB' forumundadır ve sema gültekin tarafından 20 Kasım 2013 başlatılmıştır.

  1. sema gültekin İSGforum Üyesi

    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Merhaba arkadaşlar,
    Bir OSGB de çalışıyorum. ortaya çıkan ortopedik rahatsızlığımdan dolayı 20 gün rapor verildi. bugün itibariyle rapor sürem bitti ve yeterli gelmediği için 20 gün daha uzatıldı. yani toplamda 40 gün rapor.
    işyeriyle görüşmem sonucunda, işten çıkarılma durumum olacak gibi duruyor (onlar ikinci 20 yi henüz bilmiyorlar, görüşmemde, raporun uzatılabileceğini söylemiştim)

    işe giriş tarihim 2.10.2013 (yani daha yeni)
    4857 de iş feshiyle ilgili bilgiler var ancak yeni kanunda bulamadım.

    aklıma takılan sorulara gelince:

    -iş feshinin yasal dayanağı nedir?
    -bu durumla karşılaşırsam söz hakkım olur mu nasıl davranmalıyım?
    - fesih işlemi rapor sürem bitmeden yapılabilir mi?

    yardımcı olabilirseniz çok sevinirim...
  2. Ferit Yılmaz İSGforum Üyesi

    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Sema hanım tam emin olmamakla beraber 42 gündür çalışıyorsunuz ve ortopedik rahatsızlık ortaya çıkıyor ????
  3. iş güvencesinden yararlanabilmek için en az 30 çalışan ve 6 aylık kıdeminiz ve belirsiz süreli sözleşmeniz olması gerekiyor.Sözleşmede deneme süresi de var ise bir şey çıkacağını düşünmüyorum.Ama size feshi kesin bir sebebe dayandırması gerekiyor.
  4. Kürşad Yüksel İSGforum Üyesi

    Sertifika Numarası:
    9434
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Öncelikle geçmiş olsun diyorum.
    "Yeni kanunda bulamadım" demişsiniz de, 4857 eski kanun mu? Yürürlükten mi kalktı?
    İş sözleşmesinin haklı nedenle fesih nedenleri 4857 sayılı İş Kanunu'nun 24 ve 25. maddelerinde yazmaktadır.
    Raporluyken işten çıkışınız yapılamaz.
    Hazır raporluyken mevzuatı iyice okumanızı tavsiye ederim. Bu gibi temel şeyleri bilmeden iş güvenlği uzmanlığı yapmamanızın sizin açınızdan daha iyi olduğu kanaatindeyim.
  5. sema gültekin İSGforum Üyesi

    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Ferit Bey işe başlangıç tarihim yukarıda belirttiğim şekilde ve 31.10.2013 tarihinden beri raporluyum.
    Tuncay Bey, sözleşmede deneme süresi bulunmamaktadır. cevabınız için teşekkürler.
    Kürşat Bey, size gelince geçmiş olsun dilekleriniz için teşekkürler. ancak cevabı böyle rahatsız edici bir dille yazmanız hiç hoş değil, ayrıca raporluyken ne yapmam gerektiğini söylemek de, uzmanlık yapıp yapmayacağım da size düşmez. Madem bana tavsiye verdiniz benim de size tavsiyem, bu tür konuşma uslubunuzdan vaz geçmeniz. çünkü iş hayatınız da dahil tüm yaşamınızda başınıza dert açacaktır. yine de ilginiz için teşekkürler.
  6. sema gültekin İSGforum Üyesi

    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    4857/ İŞ SÖZLEŞMELERİ;
    Madde 17 - a) İşi altı aydan az sürmüş olan işçi için, bildirimin diğer tarafa yapılmasından başlayarak iki hafta sonra,
    Feshedilmiş sayılır.
    Bu süreler asgari olup sözleşmeler ile artırılabilir.

    4857/ SÖZLEŞMENİN FESHİNDE USUL
    Madde 19 - İşveren fesih bildirimini yazılı olarak yapmak ve fesih sebebini açık ve kesin bir şekilde belirtmek zorundadır.

    4857/ İŞVERENİN HAKLI NEDENLE DERHAL FESİH HAKKI
    Madde 25 - I- Sağlık sebepleri:
    (a) alt bendinde sayılan sebepler dışında işçinin hastalık, kaza, doğum ve gebelik gibi hallerde işveren için iş sözleşmesini bildirimsiz fesih hakkı; belirtilen hallerin işçinin işyerindeki çalışma süresine göre 17 nci maddedeki bildirim sürelerini altı hafta aşmasından sonra doğar.

    Ayrıca;
    6331/ Yürürlükten kaldırılan hükümler
    MADDE 37 4857 sayılı Kanunun aşağıdaki hükümleri yürürlükten kaldırılmıştır:
    a) 2 nci maddesinin dördüncü fıkrası.
    b) 63 üncü maddesinin dördüncü fıkrası.
    c) 69 uncu maddesinin dördüncü, beşinci ve altıncı fıkraları.
    ç) 77, 78, 79, 80, 81, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 95, 105 ve geçici 2 nci maddeler.
    4857 sayılı Kanunun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (f) bendinde yer alan “İş sağlığı ve güvenliği hükümleri
    saklı kalmak üzere” ifadesi ile 98 inci maddesinin birinci fıkrasında yer alan “85 inci madde kapsamındaki işyerlerinde ise
    çalıştırılan her işçi için bin Yeni Türk Lirası,” ifadesi metinden çıkartılmıştır.

    yani sorduğum sorunun cevabı hala 4857 de mevcuttur.
    sorumun cevabını tam olarak öğrendim ve konuyla ilgili sorusu olan başka arkadaşlar olursa diye net olarak yazmak istedim.


    Herkese iyi çalışmalar.