1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Hastaneler de yatan ve ayaktan hastalar iş güvenliği kapsaminda mi?

Konusu 'Sektörel Tehlikeler ve Emniyet' forumundadır ve KEZBAN ÇELİK tarafından 3 Temmuz 2015 başlatılmıştır.

1. KEZBAN ÇELİK İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Sağlık Bakanlığı
    Arkadaşlar hepinize kolay gelsin.Benim kafama takılan bir soru hakkında görüşlerinizi almak isterim.Hastanelere tedavi amacıyla gelen hastaların bulundukları ortam ve yer bakımından iş güvenliğinden de orada görevli olan uzman sorumlu.Fakat mevcut yönetmeliğe ve yılbaşından sonra değişecek olan yönetmeliklere göre çalışan ve ziyaretçi sayısı hesaplanırken tam zamanlı çalışan uzmanın saat hesabında değişiklik olacak mı?Ya da hastalar bu sayıya dahil edilecek mi?Ya da farklı bir örnekte okullardaki öğrenci sayısı hesap yapılırken dikkate alınmıyor mu?Bu ve bunun gibi örnekleri geliştirebiliriz.görüşlerinizi paylaşabilir misiniz. Hepinize kolay gelsin.Teşekkürler.
  2. ramazan ÇAKI İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Şahsi kanaatim Uzman saat hesabı yapılırken hesaba katılamayacağı yonunde. zira AVM lerde nerdeyse müşteri sayısı kadar uzman olurdu.

İSG açısından sorumluluk işyeri ve işyeri eklentilerinde çalışan kişileri kapsar ama herkes gibi müşteri,hasta,hasta yakını, ziyaretçi vs.vs lerde iş kanununda ve yönetmeliklerde yazan tedbir ve uygulamalara dahil edililir. ayrıca uzman saat hesabı SGK dökümleri ile alakalı diye biliyorum.
    Acaba böyle bir ihtiyaç mı dogdu ki CSGB böyle bir tedbir alsın. !!
  3. öznur furkan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Bu soru çok önemli 500yatak kapasiteli hastanede ortalama 1000 kamu çalışanı oluyor ve 500 taşeron ; taşeronun işçisinin geçirdiği iş kazası vs den asıl işverenin işyerinde olduğu için bizimde sorumluluğumuz var . ortalama 3000 civarı poliklinik hizmeti verildiğini hesap edersek ve ayrıca mesleki ve teknik eğitim yönetmeliğine göre stajyerlerinde işverenin hastane olduğunu göz önünde bulundurursak ortalama bu büyüklükteki hastanede 300ila 400 arası öğrenci var sgk larını okul yatırmasına rağmen yönetmelik işvereni hastanedir diyor ve yargılamalarda ona göre sonuçlanmış bu zamana kadar 500 hasta+1000 kamu çalışanı+ dolaylıda olsa 500 taşeron+3000 Plk hizmeti+300 öğrenci+500 ziyzretci , ziyareci ve hastalardan sorumlu olursak işin içinden çıkılabilir mi bilmiyorum. Sınırların çizilmesi gerekiyor.
  4. KEZBAN ÇELİK İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Sağlık Bakanlığı
    AYNI FİKİRDEYİM, TEŞEKKÜRLER
  5. segül gül İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    "400 arası öğrenci var sgk larını okul yatırmasına rağmen yönetmelik işvereni hastanedir diyor ve yargılamalarda ona göre sonuçlanmış" sgk okul yatırıyor neden işvereni hastane oluyor,anlayamıyorum.iş kazası bildirimini okul yapabiliyor sistemden. biraz daha açıklarmısınız. ayrıca varsa yargı kararları örnek verebilir misiniz. teşekkür eder iyi çalışmalar dilerim.
  6. KEZBAN ÇELİK İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Sağlık Bakanlığı
    İşyerlerinde meslek eğitimi gören öğrenci, çırak ya da yüksek öğrenim gören stajyerler iş kazası geçirirlerse, bildirim, EĞİTİM VEYA STAJ GÖRDÜKLERİ İŞYERİ İŞVERENLERİ TARAFINDAN kazanın olduğu yerdeki yetkili kolluk kuvvetlerine derhâl, Kuruma en geç kazadan sonraki üç iş günü içinde yapılır. Aday çırak, çırak ve öğrencinin eğitimi sırasında işyerinin kusuru halinde meydana gelecek iş kazaları ve meslek hastalıklarından işveren sorumludur.
  7. segül gül İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
  8. öznur furkan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Kezban hanım sgk okul bildirim yapacak diyor hastane okullara bildirim yapıyor okul sgk ya ; stajyerlerin staja başlamadan işciler nasıl sağlık raporu alıyorsa sağlık raporu aldırmak lazım 1 yılını dolduran stajyer olmayacağı için tarama yaptırılmasına gerek yok yaz tatilinden sonra tekrar staja başlerken yine sağlık raporu aldırmakta bir yöntem olabilir
  9. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    118515
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Enerji Sektörü
    hangi mevzuatta böyle bir bilgi var yazabilir misiniz ?
  10. KEZBAN ÇELİK İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Sağlık Bakanlığı
    3008 Mesleki Eğitim Kanunu
    veayrıca 5510 da bahsedilmiştir.
  11. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    118515
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Enerji Sektörü
    direkt maddeleri yazar mısınız ?
  12. KEZBAN ÇELİK İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Sağlık Bakanlığı
    Kısa Vadeli Sigorta Kolları Uygulama Tebliği İş Kazası bildirimi ve bildirim süresi başlıklı 7. Maddesinde ,”Kanunun 5 inci maddesinin (b) ve (e) bentlerinde ve yine Sosyal Sigorta İşlemleri Yönetmeliği İş Kazası bildirimi ve bildirim süresi başlıklı 35. Maddesinde” Kanunun 5 inci maddesinin (b) ve (e) bentlerinde belirtilen sigortalıların iş kazası geçirmeleri halinde, eğitim veya staj gördükleri işyeri işverenleri tarafından kazanın olduğu yerdeki yetkili kolluk kuvvetlerine derhal, Kuruma en geç kazadan sonraki üç iş günü içinde bildirilmesi gerekmektedir “ hükmü bulunmaktadır.

3308 sayılı Mesleki Eğitim Kanunun Ücret ve Sosyal Güvenlik başlıklı 25. Maddesinde “aday çırak, çırak ve öğrencinin eğitimi sırasında işyerinin kusuru halinde meydana gelecek iş kazaları ve meslek hastalıklarından işveren sorumludur.” hükmü de bulunmaktadır.

Sonuç olarak;

3308 sayılı Mesleki Eğitim Kanununda belirtilen aday çırak, çırak ve işletmelerde mesleki eğitim gören öğrenciler ile Meslek liselerinde okumakta iken veya yüksek öğrenimleri sırasında staja tabi tutulan öğrencilerin primleri okulları tarafından ödenmekte ise de iş kazası geçirmeleri halinde, iş kazasını Kuruma bildirme yükümlülüğü yukarıda belirtilen tüm mevzuat hükümlerine göre eğitim veya staj gördükleri işyeri işverenleri yükümlülüğündedir.