1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Hastaneler'de ilkyardım eğitimi

Konusu 'İlkyardım' forumundadır ve Gizem Bir tarafından 8 Temmuz 2014 başlatılmıştır.

1. Gizem Bir İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Hastaneler çok tehlikeli sımıfta olup sınıfa göre baktığımızda 10'a 1 kişi ilkyardım sertifikası alması gerekiyor,
    ancak acil müdahale/yardım yapıldığı ve zaten çalışanların çok büyük bölümü doktor/hemşire olduğu için hastanede çalışan personelin bu sertifikayı alması gerekir mi,
  2. oğuzhan Torun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Doktor ve hemşirelerden bir ekip oluşturabilirsiniz. Onların ilk yardım eğitimi almasına gerek yok tabi ki. Doktorlara ilk yardım eğitimi almanız gerekiyor derseniz sıkıntı yaşarsınız Zaten millet işi sulandıracak yer arıyor.
  3. Gizem Bir İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Tesekkurler
  4. SİDAR KART İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    75648
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Oğuzhan Bey, İlkyardım Eğitimi düzenleyen bazı merkezler Hastanelerde sağlık çalışanları dışındaki çalışanlardan (ör: idari personel) 10 kişiden 1'nin ilkyardım sertifikası alması gerektiğini savunuyor. Ve denetlemeye gelen müfettişlerin bu konuda cezai yaptırım uyguladıkları dile getiriliyor. Mantıken düşünülecek olursa çalışanlarının çoğunluğunu doktor, hemşire vb. sağlık personelinin oluşturduğu bir kurumda ayrıca ilkyardım sertifikası bulunan çalışana ihtiyaç olmayacağı düşünülür. Ancak uygulamada doğru olan hangisidir? Bu konuda görüş bildirirseniz sevinirim. Teşekkür ederim. Saygılarımla...
  5. ENGİN KONYALIGİL İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Sağlık Bakanlığı
    Sayın KART, BİR ve TORUN,
    Sağlık tesisleri bilindikleri üzere çok tehlikeli sınıfta yer alan merkezlerdir.(Diş hastaneleri hariç) Mevzuatlarda özel kamu fark etmeksizin her 10 kişiden birisinin ilkyardım sertifikasına sahip olması istenmekte maalesef mevzuatta sağlık tesisleri kapsam dışı olarak gösterilmemiş. bu sebeple hukuki olarak sorumlulukları bulunmakta belirtiğiniz husus sadece etik anlamda tartışılması gereken bir konu. Bu konu ile ilgili Çalışma Bakanlığına bir çok yazılan bir çok resmi yazı olduğunu hatırlatarak saygılarımı sunarım.
  6. SİDAR KART İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    75648
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Engin Bey, paylaşımınız için teşekkür ederim. Bu durumda örneğin 500 çalışanı bulunan bir yataklı hastanede, 50 çalışanın ilkyardım sertifikalı olması gerekmektedir. Doktor ve hemşire vb. sağlık personelini bunun dışında tutacak olursak diğer personellerin çoğunluğuna ilkyardım sertifikası aldırmak gerekecek. Tam olarak kafamda oturmadı açıkçası. İlkyardım Yönetmeliğinde ya da ilgili Yasal Mevzuatta daha açık bir ifade yer almalı diye düşünüyorum. Hastane vb. kurumlar için farklı bir uygulama olması gerekmez mi? Ben bu hususta kanunen net olarak yazılı bir bilgiye/belgeye rastlamadım. Saygılarımla...
  7. öznur furkan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    İLK YARDIM SERTİFİKASI ALINMASI İLE İLGİLİ YÖNETMELİK SAĞLIK BAKANLIĞININ YAYINLADIĞI YÖNETMELİK OLUP BU KONUDAKİ GÖRÜŞ GEREKMEDİĞİ YÖNÜNDE BELİRTİLMİŞTİR. BİLGİNİZE
  8. SİDAR KART İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    75648
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Konuyla ilgili olarak bugün Sağlık Bakanlığı Danışma Hattı 184'ü aradım. Uzmanlar tarafından araştırma yapılıp bana geri dönüş yapacaklarını söylediler ve sonrasında döndüklerinde Çalışma Bakanlığı'nı aramam gerektiğini ilettiler. Bunun üzerine Çalışma Bakanlığı Danışma Hattı 170'i aradım. Oradan da Sağlık Bakanlığı'nı aramam gerektiği iletildi! Özetle cevap verecek asıl mercilerden net bir yanıt alamadım. Sanırım Sağlık Bakanlığı'na yazılı olarak başvuruda bulunulmasını önereceğim. İlginiz ve görüşünüz için teşekkür ederim. Saygılarımla...
  9. öznur furkan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Resmi olarak görüş sorduk gerekmediği yönünde cevap geldi. Yangın ve kurtarma ekiplerine itfaiye ve Afad dan eğitim aldırtıyoruz. Teşekkürler
  10. erkankayki İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    87289
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Varyans OSGB
    Bu ikilemde ben de kalmıştım 170 i aradığımda sınıf çok tehlikeli olduğu için eğitimi aldırmamız gerektiğini söylediler. Doktorlara ilkyardım eğitimi aldırdık....
  11. oğuzhan Torun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    İşyeri hekimi tam zamanlı olarak bir firmada çalışacak bende ilkyardım ekibine yazmayacağım. Neden ? Önce ilk yardım eğitimi almalısınız diyeceğim. Müfettiş gelip kendi desin zaten adamlarda ego tavan :)
  12. ENGİN KONYALIGİL İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Sağlık Bakanlığı
    Sayın KART,
    Yazdıklarınıza kesinlikle katılıyorum, lakin bahsedilen yönetmelik Sağlık Bakanlığı adına çıkan bir yönetmelik bu işin mevzuat takibi ni yapma sorumluluğu olan kamu kurumu Çalışma Bakanlığı ve taşra teşkilatıdır.Yorum sonucunda gerekli düzenlemeyi yaparak piyası rahatlatması gerekende yine Çalışma Bakanlığı olmalıdır.Şuan için şahsıma gelen yazıların hepsi Sağlık Bakanlığının Acil Durum Yönetmeliğine göre yapılan yorumlara dayandırılmaktadır.Dayanak Çalışma Bakanlığından çıkmadığı müddetçe mevzuat kapsamında kamu veya özel sağlık hizmeti sunucuları sorumludurlar.
    Çalışma Bakanlığı ilgili mevzuatta sağlık tesislerini kapsam dışında tutmalı veya sağlık kurumları içerisinde aktif sağlık çalışanlarını ayırarak mevzuat düzenlemesi yapması olacaktır.
    Teşekkür ederim.
  13. sanem arsal İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    İş Yeri Hekimi
    Merhaba,Resmi olarak nereye sordunuz ?Afad belgeleri geçerli mi ?
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 28 Mart 2016 ---
    Merhaba ,şu an mevcut mevzuatta ayrım olmadığına göre ,toplam hastane personel sayısı mı yoksa sağlık çalışanı dışındaki sayı mı baz alıp eğitim verdirilmelidir
  14. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    41670
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    :::::::::
    Toplam hastane çalışan sayısına göre.
    Sonuçta hastanelerde sadece sağlık çalışanları yok.
    Ama ekstradan bildiğim bir konu da şu, doktor ve hemşire gibi sağlık çalışanlarında ekstradan bir ilkyardım belgesi olmasa dahi mevcut lisansları bu eğitimi geçerek aldıkları için geçerli oluyor.
    Eğer genel çalışan sayısına göre ilk yardımcı açığı var ise, doktor hemşireye ek olarak diğer hastane çalışanlarına görevlendirme yapılıp bu eğitimlerin verilmesi gereklidir diye düşünüyorum.
  15. sanem arsal İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    İş Yeri Hekimi
    250 adet doktor toplam çalışan sayısı 1000 kişilik bir hastanede heralde tekrar bir görevlendirmeye gerek yoktur diye düşünüyorum
  16. ENGİN KONYALIGİL İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Sağlık Bakanlığı
    Merhaba Sanem hanım,
    Ülkemiz çalışma hayatının önemli iş kolları arasında yer alan sağlık tesislerinde bir kaç farklı çalışma şekli bulunmaktadır.
    1- 4A- 657 (Eskilerin tabiriyle çakılı kadro)
    2- 4B sözleşmeli personel
    3-4C-4D DMK ya bağlı işçi
    toplam çalışan sayı bu üç başlıkta ele alınması gereken bir husustur. Bu hesaplamada hizmet alım personel (taşeron) kapsam dışıdır.
  17. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    41670
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    Siz sonuçta görevlendirme yapmalısınız. Ekipleri siz oluşturuyorsunuz.
  18. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    41670
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    @ENGİN KONYALIGİL selamlar.
    Taşeron kapsam dışıdır demissiniz de anlayamadigim nokta var şimdi.
    Diyelim bu hastane 50 kişilik kendi çakılı kadrosu ile, diğer tüm yan hizmetleri vb dışarıdan hizmet usulü ile alıyor. Toplam kadro 500 iken bizim ekiplerimizi 50 kişiye gore uydurmamiz sanki hatalı olur diye dusunuyorum.
    Alt isverenlik yönetmeliğine de bakınca onların da görevleri var ama asıl sorumlu asıl işveren olmuyor mu?
    Tüm organizasyonlar buna göre yapılmayacak mı yani? Anlayamadım.
  19. sanem arsal İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    İş Yeri Hekimi
    Demek istediğim ekipleri oluştururken doktor ve hemşire sayısı toplam personel sayısı için 10 kişiye bir kişi olarak yeterliyse ;tekrar sertifikalı eğitime gerek olmayabilir?
  20. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    41670
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    Aynen dediginiz gibi @sanem arsal
    Hanı tekrar gorevlendirmeye gerek yok dediniz ya, ondan dolayı öyle birşey dedim ben. Sonuçta ekibinizi olusturmada sıkıntı yoksa sorun olmayacaktır.