1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Hava kirliliğini azaltan kaldırım taşları

Konusu 'Edebiyat ve Kitap' forumundadır ve Koray Pehlivanoğlu tarafından 22 Eylül 2013 başlatılmıştır.

 1. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  32082
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Serbest Çalışıyor
  Bir söz var; "insanlık her zaman önüne çözebileceği sorunları koyarmış"

  Aşağıdaki haber adeta bunun bir doğrulaması gibi;


  Journal of Hazardous Materials adlı bilimsel yayında yer alan bir açıklamaya göre Hollanda'da test edilen yeni bir kaldırım taşı hava kirliliğini neredeyse yarı yarıya azaltıyor.
  Hengelo şehrindeki bir mahallede 150 metrelik bir yolda tüm yıl boyunca kullanılan bu taşlar titanyum oksit (TiO2) ile kaplanıyor ve havadaki NO ve NO2'den kaynaklanan kirliliğin ortalama %19'unu yok ediyor. Bu oran ideal hava koşullarında, düşük nem ve yüksek radyasyon seviyelerinde %45'lere kadar çıkabiliyor.
  Fotokatalitik özellik gösteren bu kaldırım taşları betondan yapılan normal taşlardan tabi ki daha pahalı fakat kullanımı arttığında özellikle şehirlerin yoğun alanlarındaki hava kirliliğini oldukça azaltacağı öngörülüyor.

  Kaynak: sciencedirect.com