1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Havalandırma sisteminin kontrolü listesi?

Konusu 'Kontrol Listeleri' forumundadır ve Fecriati tarafından 29 Temmuz 2013 başlatılmıştır.

1. Fecriati İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Arkadaşlar merhaba

Bildiğiniz üzere havalandırma ve aspirasyon sistemlerinin 3 ayda bir kontrolünün yapılması ve kayıt altına alınması gerekiyor.
    Ben bununla ilgili form oluşturmaya çalışıyorum ama sürekli revize etmemek için bir de konu açayım dedim. Sizce formda neler yer alabilir? Benim aklıma gelenler:

Havalandırma fan motoru çalışıyor mu?
    Fan motoru balans yapıyor mu?
    Sistem temizlik durumu vb.

Tabi elinde imkan olanlar için çekiş gücü hesaplaması filan da yer alabilir. Sizlerin elinde örnek varsa paylaşabilir misiniz?
  2. Hüseyin Ökelek İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    47485
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TEİAŞ
    havalandırma sistemi derken yer altından giden kanalların boyu kaç metreyi geçerse doğal havalandırmanın yanına cebri havalandırma sistemi eklenmelidir.

yani benim yer altından 10 metre giden bir kanalım var ve içine insanlar giriyor çıkış ve girişinde doğal havalandırma var aralarada cebri bişeyler yapmalı mıyım..
  3. Fecriati İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Arkadaşlar bununla ilgili elinde kontrol formu örneği yok mu? Aspirasyon tesisatının kontrolüne dair belgeleri müfettişler istemiyor mu? Denetimlerde ne yapıyorsunuz?
  4. menot İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    İŞ EKİPMANLARININ KULLANIMINDA SAĞLIK VE GÜVENLİK ŞARTLARI YÖNETMELİĞİ
    Resmi Gazete Tarihi: 25.04.2013 Sayısı:28628

EK-III
    BAKIM, ONARIM VE PERİYODİK KONTROLLER İLE İLGİLİ HUSUSLAR
    2.3. Tesisatlar
    2.3.1. İlgili standartlarda aksi belirtilmediği sürece, tesisatların periyodik kontrolleri yılda bir yapılır.
    2.3.3. Elektrik dışında kalan diğer tesisatın periyodik kontrolleri makine mühendisleri, makine tekniker veya yüksek teknikerleri tarafından yapılır.
    2.3.4. Madde 2.1.1.’de belirtilen kriterler saklı kalmak kaydı ile bir kısım tesisatın periyodik kontrol kriterleri ve kontrol süreleri Tablo: 3’te belirtilmiştir.

Tablo:3
    Havalandırma ve Klima Tesisatı - 1 Yıl
  5. Fecriati İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Yönetmelikte o kontrol kriterlerinin ne olduğu belirtilmemiş malesef :(
  6. menot İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Kontrol kriterleri, kontrolu yapacak kişileri ilgilendirir. Siz aşağıdakilerden biri misiniz?

2.3.3. Elektrik dışında kalan diğer tesisatın periyodik kontrolleri makine mühendisleri, makine tekniker veya yüksek teknikerleri tarafından yapılır.
  7. Fecriati İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Fabrikada bu kontrolü yapacak bakımcı makine mühendislerimiz var ancak hangi kontrol kriterlerinin yeterli olacağını bilmiyorlar...
  8. menot İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Yönetmelikte sadece, "Projede belirtilen kriterlere uygun olup olmadığının belirlenmesine yönelik olarak yapılır." ifadesi bulunuyor. Buradan anlaşılacağı üzere periyodik kontrolu yapan kişinin, bu işi yapmak için uzmanlaşmış olması gerekliliği ortaya çıkıyor.
  9. Mehmet Mete İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    havalandırma sistemi kontrolü yaptırmış bir arkadaş varsa bana ulaşabilir mi?
  10. Mehmet Mete İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Evet sorum devam ediyor :)
  11. Makine Mühendisleri Odasına neden yaptırmıyorsun ki
  12. HLYDSKY İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    BOYUT OSGB
    yetkili havalandırma ölçümü yapan firmalar var. bunlara ölçümü yaptırabilirsiniz. ben yaptırdım ama rapor uygun değil diye çıktı, havalandırmayı yapan firmaya eksiklerini düzelttirdik. tekrar ölçüm yaptırdık ve uygun raporu aldık. denetimden de bu raporla geçtik. şimdi yılda 1 tekrarını yaptıracağız.
  13. Fecriati İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Ben de olayı Makine Mühendisleri Odası'na ölçüm yaptırarak çözdüm arkadaşlar. Gelip debiyi ölçüyorlar ve sonuca göre uygun ya da uygun değil şeklinde rapor veriyorlar.
  14. Ersin Bozkurt Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    43934
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Makina mühendisi
    güncel
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 3 Haziran 2015 ---
    havalandırma sistemi periyodik kontrol örneğini paylaşırmısınız,@HLYDSKY
  15. Deniz K. İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    İşte bu noktada tıkanıyor işler. işini halletti ve gitti
  16. Ersin Bozkurt Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    43934
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Makina mühendisi

Ekli Dosyalar:

17. BARAN BOZ İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Merhaba arkadaşlar. Havalandırma ve yangın tesisatı periyodik kontrol rapor örneği paylaşabilecek olan var mı? Şimdiden teşekkürler.
  18. hsncan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Merhaba MPK KONTROL MÜHENDİSLİĞİ VE İŞ GÜVENLİĞİ HİZMETLERİ TİC.LTD.ŞTİ adındaki firma havalandırma tesisatı kontrolleri yapıyor verdiği raporlarda çalışma bakanlığı iş müfettişleri tarafından kabul ediliyor www.mpkkontrol.com internet adresinden veya aşağıdaki iletişim bilgileri aşağıdadır,

İletişim Bilgileri
    Adres:Sultan Orhan Mah. 1103 Sok. Hocaoğlu İş Hanı Kat :2 No: 203 Gebze - KOCAELİ
    Telefon:0262 644 25 54
    FAX:0262 644 25 56
    Cep:0 543 947 83 00 - 0 532 773 42 41
    E-Mail:info@mpkkontrol.com