1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Havalandırmalarla ilgili birkaç soru

Konusu 'Kapalı Alanlarda Çalışma ve Emniyet' forumundadır ve Mehmet Mete tarafından 24 Haziran 2014 başlatılmıştır.

 1. Mehmet Mete İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Diğer Belge
  1-) Çalıştığım firmada elektropolisaj işi var ve sülfirik asit kullanılıyor zaman içerisinde havalandırma boruları aşınmış, bu boruların aşınmaması için polipropilen borular mı tercih edilmelidir? Başka seçenek var mıdır?

  2-) Havalandırma iişlemi her ürün için farklı mı olur? Atıyorum, kaynağın havalandırmasıyla tozlu bir ortamın havalandırması farklı mı olur yoksa aynı olabilir mi?

  3-) Çok küçük kaynak dumanına maruz kalan punto kaynak makinelerinde havalandırma yok bunlara nasıl bir havalandırma tercih edilmeli lokal havalandırma, genel havalandırmadan çekilen borular genel havalandırmayı çok etkiliyor.

  4-) Tüm işletmeye genel havalandırma yaptırılması kararını termal konfor ölçtürülüp mü işverene mecbur kılabilirim ?
 2. hakan aktaş İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  53700
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  çaba osgb
  1. polipropilen yada püskürtme seramik kaplı borular diğerlerine nazaran daha uzun ömürlü fakat, maliyetlidir. mevcut borunuz kullanım ömrünü ve maliyetini dikkate alarak çalışma yapmanızı tavsiye ederim.
  2. evet her iş için ayrı seçilmelidir. lokal olarak gaz koku toz çıkaran ünitelerde lokal emicilerle yapılan havalandırma daha uygunken geniş alanlarda, kalabalık çalışan yada makine olan ortamlarda doğal havalandırma daha uygundur. toz çıkmaması sulama sistemleriyle önlenmesi daha uygundur, aşırı hava akımları toz çıkmasını tetikler.
  3. çok küçük punto için doğal hava akımı yeterli olacaktır. almanız gereken uygun bir gaz maskesi. ama işçiye gaz maskesini taktırmak mı daha zor yoksa işverene lokal havalandırma emici vantilatör sistemi kurdurmakmı derseniz bunun cevabını bilmiyorum :)
  4.
  İŞYERİ BİNA VE EKLENTİLERİNDE ALINACAK SAĞLIK VE GÜVENLİK

  ÖNLEMLERİNE İLİŞKİN YÖNETMELİK
  Kapalı işyerlerinin havalandırılması

  15 - Kapalı işyerlerinde çalışanların ihtiyaç duyacakları yeterli temiz havanın bulunması sağlanır. Yeterli hava hacminin tespitinde, çalışma yöntemi, çalışan sayısı ve çalışanların yaptıkları iş dikkate alınır.

  16 - Çalışma ortamı havasını kirleterek çalışanların sağlığına zarar verebilecek atıkların ve artıkların derhal dışarı atılması sağlanır. Boğucu, zehirli veya tahriş edici gaz ile toz, buğu, duman ve fena kokuları ortam dışına atacak şekil ve nitelikte, genel havalandırma sisteminden ayrı olarak mekanik (cebri) havalandırma sistemi kurulur.

  17 - Mekanik havalandırma sistemi kullanıldığında sistemin her zaman çalışır durumda olması sağlanır. Havalandırma sisteminin çalışmaması, iş sağlığı ve güvenliği yönünden tehlikeli ise arızayı bildiren kontrol sistemi tesis edilir. Mekanik ve genel havalandırma sistemlerinin bakım ve onarımları ile uygun filtre kullanım ve değişimleri yıllık olarak yetkili kişilere yaptırılır.

  18 - Pasif (suni) havalandırma sistemlerinde hava akımının, çalışanları rahatsız etmeyecek, çalışanların fiziksel ve psikolojik durumlarını olumsuz etkilemeyecek, ani ve yüksek sıcaklık farkı oluşturmayacak şekilde olması sağlanır.

  Ortam sıcaklığı

  19 - İşyerlerinde termal konfor şartlarının çalışanları rahatsız etmeyecek, çalışanların fiziksel ve psikolojik durumlarını olumsuz etkilemeyecek şekilde olması esastır. Çalışılan ortamın sıcaklığının çalışma şekline ve çalışanların harcadıkları güce uygun olması sağlanır. Dinlenme, bekleme, soyunma yerleri, duş ve tuvaletler, yemekhaneler, kantinler ve ilk yardım odaları kullanım amaçlarına göre yeterli sıcaklıkta bulundurulur. Isıtma ve soğutma amacıyla kullanılan araçlar, çalışanı rahatsız etmeyecek ve kaza riski oluşturmayacak şekilde yerleştirilir, bakım ve kontrolleri yapılır. İşyerlerinde termal konfor şartlarının ölçülmesi ve değerlendirilmesinde TS EN 27243 standardından yararlanılabilir.

  20 - Yapılan işin niteliğine göre, sürekli olarak çok sıcak veya çok soğuk bir ortamda çalışılması ve bu durumun değiştirilmemesi zorunlu olunan hallerde, çalışanları fazla sıcak veya soğuktan koruyucu tedbirler alınır.

  21 - İşyerinin ve yapılan işin özelliğine göre pencerelerin ve çatı aydınlatmalarının, güneş ışığının olumsuz etkilerini önleyecek şekilde olması sağlanır.

  bu maddeleri baz almanızı tavsiye ederim mehmet bey.
  Güvenli çalışmalar diliyorum...
 3. YUNUS EMRE ORHAN İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  71035
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Teşekkürler benimde işime yaradı ;)