1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Hayat da her zaman b planın olmalı

Konusu 'Öneriler ve Şikayetler' forumundadır ve Turgut Pınar tarafından 16 Ocak 2014 başlatılmıştır.

1. Turgut Pınar İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    21507
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Bu yazdıklarım sadece öz eleştiridir.

Neden İş güvenliği uzmanı olmak istiyorsun?
    a- İşsizim yeni bir iş kapısı
    b- Çalıştığım iş den memnun değilim
    c- Kendi mesleğimi yapmıyorum. Bu benim için bir fırsat olacak
    d- Sertifika alayım bulunsun bir gün işime yarar (B Planı)
    e- İşimden memnunum artı kazanç sağlamak istiyorum
    f- Devlete kapağı atamadım belki bu sayede olur..... vs

Şıklar çoğaltılabilir. Ama artık düşünmek vaktidir. Ortak hareket etmek gerekiyor. Öncelikle bir fiyat politikamız olmalı , uzman el kitabı oluşturulmalı, İşverenlere bu konuda bilinçlendirebileceğimiz bir platform oluşturulmalı. Her zaman bir suçlu aramak yerine biz ne yapıyoruz demeliyiz. Risk analizi konusuna değinmek istiyorum. Çoğumuz bu analizlerle kazançlar elde ettik ve etmeye devam ediyoruz. Acaba bu analizleri tam anlamıyla mı yapıyoruz? OSgb'leri fiyat konusunda suçluyoruz. Ama emin olun gördüğüm bir çok risk analizinden daha iyi sini yapıyorlar. İstisnalar elbette var. Bu kanun çıktığında çoğu zeki arkadaşlar yaşadıkları ildeki odalar ile anlaşarak yok pahasına faturasız işler yaptılar ve halende yapılmakta. Ve kendilerinden ucuza fiyat verenleri forumlarda kınadılar. Risk analizlerinde ortak bir format hazırlanmadığı için bu işi devlet bizim yerimize üstlendi. Bakanlık ne dediyse yaptık bizim yerimize kararlar aldılar. Biz de etrafımıza saldırmaktan başka bir şey yapmadık. Neden doktorların maaşı daha fazla neden osgb'ler ucuz eleman arıyor neden?
    İş ilanlarına baktım ve bulunduğum ilde osgb lerin dışında uzman arayan sadece iş kurda bir kaç firma. Çünkü işveren halen bekliyor kanun çıkmış ceza kesilecekmiş denetleme olacakmış. Biliyor burası Türkiye hemen her gün bir değişiklik olacaktır. İzmir de geçen pazartesi yapılan toplantıda denetlemeler sıklaşacağı ancak ilk planda ceza yerine değerlendirme yapılarak süre tanınacağı konusu işlendi. Bu forumda siz değerli meslektaşlarımdan çok şeyler öğrendim. Öğrenmeye de devam edeceğim. Ancak eksiklerimiz çok fazla halen bir işe girdiğinde uzmanın görev tanımı ,neler yapacağı ve risk analizi nasıl yapılır soruları forumda dönüyor.
    Kısacası vaktimiz halen var. Eksikliklerimiz gidermek birbirimize yardım etmek işimiz konusunda söz sahibi olmak için.

tşk
  2. Mümin Demirbaş İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    83206
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Sinpaş GYO
    Güzel bir eleştiri. tamamen katılıyorum
  3. Erhan Çeliktürk İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    16620
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Uzman
    Daha önce yazdım yine yazıyorum.Denetim ve ceza olmadan çoğu işveren yeni İsg kanununu uygulamaz.Uzman/Osgb den hizmet almaz.Bir toplantıda 2014 yılı "alışma evresi" olacağı yetkililer tarafından ifade edildi.Arkadaş haklı 1.5 milyon işyeri var 500000 i çok tehlikeli sınıfta. İş ilanlarına baktım dün içler acısı.
  4. Kürşat Olcay Kilim İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    37748
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Şaka mı yapıyorsunuz, yoksa yanlış yerde mi iş arıyorsunuz?
    Benim baktığım iş ilanlarının %70'i elektrik-elektronik-makine-mekatronik-endüstri mühendisi uzman istiyor.
    Kariyer.net
  5. Erhan Çeliktürk İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    16620
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Uzman
    Bu ilanlar genelde İstanbul ve Ankara için verilmiş. Benim irdelediğim nokta kanunun yürürlüğe girmeden öncesi ve sonrası iş ilanları içindi. Bu arada tespitiniz doğru uzman ilanları genelde belirli mühendis ünvanlı kişiler için verilmiş.