1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Hayati tehlike arz eden durumlarda bakanlığa nasıl bildirim yapılmalıdır?

Konusu 'İşletme Kontrolü ve Denetimler' forumundadır ve Emre Öcal tarafından 6 Mart 2014 başlatılmıştır.

 1. Emre Öcal İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  77218
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Merhaba arkadaşlar, daha öncede tartışılmıştı fakat önemli bir mevzu olduğu için tekrar gündem yapmak istedim. Arsız işletmeler konusunda isg uzmanının sorumluluğu nedir ? Yani firmaya defalarca aynı uyarıyı yaptığınız halde önlem almıyor , ihmalkar davranarak iş kazasına davetiye çıkarıyor. Onaylı defterede bir kaç defa yazdınız. Bu sizi sorumluluktan kurtarır mı ? olası bir teftiş ve ya kaza da neden Bakanlığa bildirmediniz diye suçlanır mıyız ?
 2. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

  • Forum Yöneticisi
  Sertifika Numarası:
  41670
  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  Firma / Kurum:
  :::::::::
  Onayli defterdeki eksiklikler yapilmamasina ragmen bakanliga bilgi vermezseniz bakanlikca suc ortagi oluyorsunuz.
 3. Erhan Çeliktürk İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  16620
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Serbest Uzman
  Sait bey haklı, karar defterine yazdıktan sonra işçinin hayatını riske edecek önlemleri almayan işvereni Bakanlığa şikayet etmemiz kanunen zorunlu. Çelişki bu noktada başlıyor. Maaş aldığı işvereni/vekilini Bakanlığa şikayet etmenin sonucu olarak uzman muhtemelen işten çıkarılır. Şikayet etmezse riski işverenle paylaşır ve oluşacak iş kazasında kanuni ve maddi yükümlülükler başlar. Yani başta sözleşme yaparken İş Güvenliği Uzmanı bu işin ciddiyetine önem verecek İşverenle anlaşması lazım. Bu seçicilik pratikte ne oranda mümkün o da ayrı bir konu.
 4. Dilşat Uylukcu İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  99674
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Lokman Hekim OSGB
  @Tuğba Coşkun hanım bu konuyu bugün dile getirebilir misiniz? Bence oldukça önemli bir konu. Fikirlerini merak ediyorum. Bize şikayet etmeyi zorunlu tutan Bakanlık acaba bizi koruyacak mı?
 5. Emre Öcal İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  77218
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Kanuni zorunluluk kısmını açar mısınız ?
 6. Dilşat Uylukcu İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  99674
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Lokman Hekim OSGB
  6331 sayılı kanun 8. maddede der ki:
  (2) İşyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanları; görevlendirildikleri işyerlerinde iş sağlığı ve güvenliğiyle ilgili alınması gereken tedbirleri işverene yazılı olarak bildirir; bildirilen hususlardan hayati tehlike arz edenlerin işveren tarafından yerine getirilmemesi halinde, bu hususu Bakanlığın yetkili birimine bildirir.”
 7. Erhan Çeliktürk İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  16620
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Serbest Uzman
  6331 sayılı Kanun’un 8. maddesine göre;
  “ (1) İşyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanlarının hak ve yetkileri, görevlerini yerine getirmeleri nedeniyle kısıtlanamaz. Bu kişiler, görevlerini mesleğin gerektirdiği etik ilkeler ve mesleki bağımsızlık içerisinde yürütür.
  (2) İşyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanları; görevlendirildikleri işyerlerinde iş sağlığı ve güvenliğiyle ilgili alınması gereken tedbirleri işverene yazılı olarak bildirir; bildirilen hususlardan hayati tehlike arz edenlerin işveren tarafından yerine getirilmemesi halinde, bu hususu Bakanlığın yetkili birimine bildirir…”
 8. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  İş güvenliği uzmanlarının yetkileri
  (1) İş güvenliği uzmanının yetkileri aşağıda belirtilmiştir:
  a) İşverene yazılı olarak bildirilen iş sağlığı ve güvenliğiyle ilgili alınması gereken tedbirlerden hayati tehlike arz edenlerin, iş güvenliği uzmanı tarafından belirlenecek makul bir süre içinde işveren tarafından yerine getirilmemesi hâlinde, bu hususu işyerinin bağlı bulunduğu çalışma ve iş kurumu il müdürlüğüne bildirmek.
  b) İşyerinde belirlediği hayati tehlikenin ciddi ve önlenemez olması ve bu hususun acil müdahale gerektirmesi halinde işin durdurulması için işverene başvurmak.

  İş Güvenliği Uzmanlarının Görev, Yetki, Sorumluluk ve Eğitimleri Hakkında Yönetmelik(İlgili Konu)
 9. Ersin Bozkurt Forum Yöneticisi

  • Forum Yöneticisi
  Sertifika Numarası:
  43934
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Makina mühendisi
  çok tehlikeli durumlarda makul süre " hemen " dir :)
 10. Ali Ünal İSGforum Üyesi

  mevzuatın taslak aşamasında hayati riskin boyutunu, derecesini ve makul süreyi Bakanlık yetkilerine ısrarla sormama rağmen somut cvp alamamıştım. Ortadan, suya sabuna dokunmayan bir zahiri bir ifade. İşte uzmanlık sıfatı bu noktada başlıyor. Makul süreyi ve hayati riskin derecesini uzmanlığınızı konuşturarak toleransları siz belirleyeceksiniz.
 11. MuratÇakır İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Emre Öcal kimse bildirmediği için sana burada ekmek yok :) yani kimse bılmıyo nasıl yapıldıgını bilen varmı harbi :D
 12. Ferit Yılmaz İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  Her türlü risk analizi acil durum planı ve eğitimler tarafımca en uygun fiyatlarla verilecektir. Buradan yada mail ile irtibata geçelim. GÜVENLE BÜYÜ TÜRKİYE
 13. Tuğba Coşkun İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Bireysel
  Bu konu etkinlik süresince konuşulmadı,ancak şuna değinildi ; "hayati" den kasıt nedir,kaygan zemin vb. gibi mi ciddi bir durumun giderilmemesi halinde bildirilmeli bakanlığa ki ,şimdiye kadar Sn Mustafa bey in bildiği kadarı ile 1 kişi kalın bir dosya hazırlayarak bakanlığa bildirimde bulunmuş.
  Ayrıca iş güvenliği uzmanları deftere yazdığı, işverene yazılı bildirim yaparak sorumluluğunu zaten yerine getirmiş olur,dedi