1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Hayati tehlike arz eden durumlarda işin durdurulması ile ilgili işverene hangi prosüdür uygulanmalı?

Konusu 'Prosedürler' forumundadır ve Ahmet-TURAN tarafından 28 Ağustos 2014 başlatılmıştır.

1. Ahmet-TURAN İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    101136
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Merhabalar hizmet verdiğim şantiyede bazı uygunsuzlluklar halinde işi durdurmam gerekebiliyor fakat ben bunu bir form ile gerekçelerini sunarak raporlamak istiyorum yani ben durdurduktan sonra arkamdan 10 dk sonra çalşma tekrar başlatılabiliniyor haliyle çalşanlar duruma itirazda edemiyor bu durumda ben işi durdurduğumda çalşma tekrar başlatan kişinin aldğı riskin korkusunu ensesinde hissetmesini istiyorum, yap demekle yaplamayacağn anlamasn sağlayacağnı ümit ediyorum.Mevzuatı taradım fakat iş durdurma yönetmeliğindeki çok detaylı yani detaylı olmas iyi diye düşünüceksiniz ama yönetmeliği okuduğunuzda ne demek istediğimi anlyacaksınız.Şimdi hazırlayacağım bu forma ekleyeceğim kısımlarda neler olabilir sizce? Teşekkürler...
  2. Mehmet Mete İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    riski okuyarak ensesinde pek hissedeceğini zannetmiyorum amacın şayet buysa. Riski hissetmesini istiyorsan yapacağın proje müdürüne söylemek, şantiye şefine söylemek işi başlatan taşerona ceza kesilmesi ve kurul toplantılarında bunu dile getirmek.Böyle şeylerde riski ensesinde hisseder. Ama ben evrak alayim ileride bir sıkıntı olduğunda kullanırım diyorsan doğru bir form oluşturulabilir.
  3. krmlseker İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    her ne kadar yönetmelik uzmanları işin durdurulmasına yetkili kılmışsa da ,ilgili madde de işveren veya iş veren vekilinin onayını almak kaydıyla bunu yapabileceğiniz net şekilde belirtilmiştir.bu yüzden uygunsuzluluğu resimli bir şekilde raporlamanız ve işin acil olarak durdurulması yönünde kanaat berlirtmeniz işverene imzalatmanız yeterli olacaktır.ayrıca noter onaylı deftere de bu tespit ve önerinizi yazmalısınız.
  4. yaşarsalur İSGforum Üyesi

merhaba senin işi durdurma yetkin yok iş güvenliği uzmanı olarak işvereni ararsın hemen gerekçelerini anlatırsın işi durduruyorum dersin onaylarsa durdurursun yoksa dediğin gibi kısmı süreli durdurursun mesela 15 dk kaos yaratırsın orada sonra hemen bir tutanak düzenlersin o anda şu şu sebepten dolayı şu santiyede iş güvenliği kurallarına şu şahıslar uymadı v.s v.s sonra tutanağı şantiye şefine ve şahıslara imzalatırsın resimleri tutanağın arkasına iliştirirsin sıkıntı yok sonra devam edebilirsiniz dersin işverenede tutanağı imzalatırsın sonra bir örneğini evinde saklamak üzere alırsın olay tamamdır .
  5. Murat Kural İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    26918
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    isi durdurmak demek isverenin sozlesmenizi iptal etmesi demektir..o yuzden direk istifa belgenizi yazin...:)
  6. Ahmet-TURAN İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    101136
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Çok kaygılanmıyorum açıkcası bu konuda niye istifa edeyim ki biraz kafasını şişireyim adamın madem kovulucam :)
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 28 Ağustos 2014 ---
    bahsettiğimde yönetmelikteki düzeyde iş durdurma değil zaten uygunsuzluğun iş güzarlıkdan kaynaklanan durumlar :)
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 28 Ağustos 2014 ---
    Bu arada asıl sorum hazırlayacağım bu formun içeriğinde neler olabilir di? :)
  7. yaşarsalur İSGforum Üyesi

form hazırlama tutanak tutu kendi ifadelerini kullan.
  8. Gülden Ener Ertuğ İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    44154
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Ulusoy Elektrik A.Ş.
    Aşağıdaki gibi bir form ile (daha da geliştirilebilir) durumu işverene bildirip hayati tehlike var ise giderilene kadar işin durdurulmasını talep edip, uygunsuzluğun giderilmesi için makul bir süre verip takibini yapabilirsiniz. Bu yollar ile uygunsuzluk giderilmiyorsa eğer Uzman olarak yetkili mercilere durumu bildirmek, İş Güvenliği Uzmanlarının Görev Yetki Sorumluluk ve Eğitimleri Hakkındaki Yönetmeliğin 10. maddesinde sorumluluklarımız arasında yer alıyor. Aksi halde, bir can kaybı olması durumunda sorumluluğu yerine getirmemekten dolayı kusurlu oluyoruz maalesef.

Ekli Dosyalar:

9. yaşarsalur İSGforum Üyesi

burda hem fikiriz fakat acil bir durum var adam emniyet kemersiz yukarıda geziyor bu bildirimi önce telefonla sonra hemen yazıya dökerek sahada tutanak tutarak kapatırsın yoksa yanarsın emniyet kemersiz gezen adam belki 10 dk sonra aşağı düşecek beklemeye zamanın yok yani acil eylem prosedürü belirlemek lazım uzman olarak ;)