1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Haydi, bir türkçe sevabı işleyip…“yabancı tabela kirliğine son verin!” engin konyalıgil yazdı.

Konusu 'Köşe Yazıları' forumundadır ve ENGİN KONYALIGİL tarafından 25 Haziran 2015 başlatılmıştır.

 1. ENGİN KONYALIGİL İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Sağlık Bakanlığı
  Engin KONYALIGİL
  samsunisg@gmail.com
  www.haberexen.com

  Alışveriş merkezleri, hastane veya lokantalara kadar hayatımızın her bir noktası yabancı isim istilasına uğramış bulunmakta, dünyada en çok konuşulan ilk 5 dil arasında yer alan Türkçemizin zenginliği neden tabela veya marka isimlerine yansımıyor anlayamıyorum? Ülkemize mi, şehrimize mi, dilimize mi, yoksa kendimize mi güvenmiyoruz?

  Akşam işten geldikten sonra yemek veya çay sırasında mutlaka televizyon kanallarını gezinmekteyiz. Gezindiğimiz ilk on kanalın 6’sı yabancı isim! Biraz iç sesimize kulak verelim isterseniz.

  “Keşke bugün Pazar olsaydı, güzel ‘brunch’ yapardım.” Diye aklınızdan geçirmeyeniniz var mıdır acaba?

  “Hey, panpa! Saat 14.00 da ‘astoria capital center’ da buluşuyoruz tamam mı?”

  “Hanımefendi merhaba, ben ‘X marketing’ den Ali; siparişlerinizi nereye bırakmamızı istersiniz?

  -Merhaba, ben şuanda ‘Çiftlik Mashattan’ da bulunan ‘Scrappy’ adlı ofisimdeyim! Buraya getirebilirseniz sevinirim.

  Bu ne ya! Burası Türkiye değil mi kardeşim?

  Dilimizi sonsuza kadar yaşatmak için Orhun Kitabelerini yazan, taşlara kazıyan bir milletin torunları bugün tabelalara yabancı isimleri yazmayı maharet sanıyor. Lütfen Çiftlik’te, Gazi Caddesi’nde gezerken veya Atakum Sahili’ne gittiğinizde dikkatlice bakın etrafınıza, ne kadar çok yabancılaştığımızı göreceksiniz.

  Yani şunu anlayamıyorum. Köşe başına açılan küçük bir dönerci kendine niçin ‘Dönerchi’ der. Veya bildiğimiz oto satıcısı niçin ismini ‘Kılçık’s Auto’ diye koyar. Bu kadar güzel Türkçemiz delik deşik edilmesi sizce de garip değil mi?

  Samsunda bile kendi dilimizde bir işyeri bulmak artık zorlaşmaya başladı.

  İşyerlerine yabancı isim koyanlar benden daha az mı, Türkiye’yi, Türkçeyi seviyor?

  Peki, ülkemizi tehdit eden tehlikeler konusunda saatlerce yorum yapanların, işyerlerine yabancı isim koyarak ülkemizin en büyük değeri olan Türkçeyi bozmaları bir çelişki değil midir?

  İşyerlerine yabacı isim verenler acaba çocuklarına da yabancı isim koyabiliyorlar mı?

  Velhasıl, bence memlekette ve şehrimizde en az bilinen ve her geçen gün yıpratılan bir lisan varsa oda Türkçedir. Yabancı marka ve tabela hayranlığının ne zaman biteceği bilinmez, fakat günlük kullandığımız gazete, dergi, yiyip içtiğimiz pek çok şeyin yabancı olmasını kabullenmelimiyiz? Bilemiyorum. Farkındaysanız bizler yabancı isimlere artık hiçte yabancı değiliz. Toplumca Türkçemizi eğip bükmeye devam ediyoruz.

  Saygılarımla.

  “Kalbiniz asıl sahibine emanet olun.”


  Not: Yazıda kullanılan yabancı isimlerin her biri marka ismi olmayıp, tamamen örneklendirmedir.
 2. Mehmet Salih Süer İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  31762
  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  Firma / Kurum:
  GAMA
  onları örnek aldığımız olduğu için olmasın. tıpta uzmanlaşan onlar, uzayda uzmanlaşan onlar, teknolojide uzmanlaşan onlar... bu resim dahada açıklayıcı olacaktır [​IMG]

  Ekli Dosyalar:

 3. Dilşat Uylukcu İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  99674
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Lokman Hekim OSGB
  Avrupa'yı bilim alanında örnek alsak güzel olur. Sadece özenip, ağzı açık bakmakla olmuyor o işler. Hem ağzın açık bilimdeki gelişmelerine bakakalacaksın ama hiçbir ilerleme kaydetmeyeceksin, hem de dilini abuk sabuk bir hale sokacaksın. Engin Bey Teşekkürler.